האנדרטה בוורשה, אתמול
צילום: פאולינה קישקובסקה קנאפיק

אנדרטה חדשה בוורשה לציון 78 שנים לפרוץ מרד גטו ורשה

יוצר האנדרטה לוקאש מישקובסקי: "היא נועדה כקפסולת זמן לדורות הבאים על ידי מי שקברו אותה - מתוך תקווה שהכדור הזה יהיה עד לימים טובים יותר"
דב גיל-הר
20 באפריל 2021
11:30

אנדרטה חדשה נחשפה בוורשה אתמול (שני) לציון 78 שנים לפרוץ מרד גטו ורשה. האנדרטה שמורכבת מקוביית זכוכית מעל תא תת קרקעי, מנציחה את ההיסטוריה יוצאת הדופן של ארכיון מתקופת השואה שהוסתר על ידי קבוצת יהודים מתושבי הגטו.

יוצר האנדרטה לוקאש מישקובסקי אמר אתמול כי היא נועדה כ"קפסולת זמן" לדורות הבאים על ידי מי שקברו אותה "מתוך תקווה שהכדור הזה יהיה עד לימים טובים יותר". אחת מיוזמות האנדרטה פאולינה קישקובסקה קנאפיק, ציינה כי היוזמה להקמתה באה מפולנים לא יהודים שרצו ״להמשיך ולהנציח את יהודי עירם, כשותפים, כחברים וכשכנים נהדרים".

האנדרטה הוקמה על אדמה המוקפת כעת בבניינים מתקופת הסובייטים שבהם נקברו המסמכים אודות החיים וגם המוות בגטו ורשה. המסמכים נקברו בחשאיות מוחלטת בשנת 1942. בתוך האנדרטה השקופה נמצא דף מהארכיון - צוואה בכתב ידו של דוד גרבר בן ה-19, אחד הצעירים שעזרו להסתיר את המסמכים מפני הנאצים.

צילום: פאולינה קישקובסקה קנאפיק

הצוואה, שנכתבה על דף שנקרע מספר בית ספר, מספרת: "את מה שלא הצלחנו לעבור דרך הבכי והצרחות שלנו, הסתרנו מתחת לאדמה". הגטו, כידוע, הוקם על ידי הנאצים לאחר פלישתם לפולין בשנת 1939 וסגר 480 אלף בני אדם - כמעט כולם גוועו ברעב, מתו ממחלות או נרצחו.

ארכיון רינגלבלום הוא השם שניתן לכ-30 אלף מסמכים שנאספו על ידי ההיסטוריון היהודי עמנואל רינגלבלום ועוזריו, המופיעים כעת בספר הזיכרון של אונסק"ו. הוא כולל מסמכים רשמיים ופרסומים מחתרתיים וסטטיסטיים על אלה שמתו, ועדויות של אלה שהיו עדים לזוועות. אבל הארכיון גם מספק תובנות על חיי היומיום על ידי הכללת כרטיסי קיצוב, מרשמים רפואיים, תוכניות תיאטרון ועטיפות של ממתקים.

צילום: פאולינה קישקובסקה קנאפיק

המסמכים נאספו על ידי קבוצה של פעילים בשם "עונג שבת" ונקברו בתוך קופסאות מתכת ופחיות חלב. בלי הארכיון "ההיסטוריה של הגטו היהודי, של המקום הנורא הזה, הגיהינום הזה על כדור הארץ, ספק אם הייתה מתבררת", אמר פיוטר ויסליקי, ראש אגודת המכון היהודי להיסטוריה בפולין. רק שלושה מחברי "עונג שבת" שרדו את המלחמה ועדותם אפשרה לאחזר את החלק הראשון בארכיונים בשנת 1946.

חלק שני נמצא בשנת 1950 אך קטע שלישי מעולם לא הוחזר מכיוון שהאזור נהרס על ידי הנאצים לאחר תבוסת מרד הגטו. כיום מוצג הארכיון במכון ההיסטורי היהודי בוורשה וכל המסמכים עברו דיגיטציה וזמינים ברשת. "אין לנו עדויות מפורטות כמו זו," אמרה אלכסנדרה אנגלר-מלינובסקה מאגודת סטצ'ה מורנוב שמטרתה לשמור על חיי זיכרון הגטו לתושבים הנוכחיים באזור. "זו הייתה מטרתם של אלה שהרכיבו זאת - להבטיח כי מסמכים אלה יוכלו לשמש בעתיד במסגרת תביעה משפטית", הוסיפה.

תגיות:
שואה