סמלי קבוצות הסופרליג

להיאבק בחוסר הספורטיביות של הסופרליג

הליגה החדשה תחסל תחרות מקומית, תחסל את חלומות ה"סינדרלה" ותמנע התפתחות של מועדונים קטנים ובינוניים | דעה
ליאן וילדאו
20 באפריל 2021
10:21

מכדורגל עברנו לפוקר. מי יתקפל ראשון? מועדוני העלית שהקימו את הליגה הפרטית שלהן או פיפ"א ואופ"א, שמאיימות בסנקציות מרחיקות לכת נגד המועדונים והשחקנים שישתתפו במפעל החדש.

מצד אחד – הכסף מדבר. המועדונים הגדולים רוצים למקסם את רווחיהם ועל פי הניו יורק טיימס רק על ההצטרפות יקבל כל אחד מהם כ-350 מליון אירו. זה לעומת כמה עשרות מליוני אירו בליגת האלופות הקיימת. האם יסכימו להתפשר על מתווה חלוקת כספים חדש במקום על ליגה חדשה ורווחית? סימן שאלה גדול, אבל זו יכולה להיות דרך מוצא, אפילו שבליגה החדשה הסכומים וההשתתפות מובטחים למועדוני ה-VIP, בלי קשר ליכולת הספורטיבית.

ופה טמון הצד האחר. זו ליגה אנטי ספורטיבית, שתחסל תחרות מקומית, תחסל את חלומות ה"סינדרלה" ותמנע התפתחות של מועדונים קטנים ובינוניים. לא רק בליגות שמהן מגיעות הקבוצות. אפילו בישראל יש לכך השפעה דרמטית. איזה תמריץ יש למיץ' גולדהאר למשל להשקיע במכבי תל אביב 100 מיליון שקלים בכל שנה, כשהחלום הכי גדול, להיות חלק מהמפעל המרכזי, כבר אינו רלוונטי בעליל?

ולא שישראל מעניינת ממש את אופ"א ופיפ"א, ולא שבגופים האלה מתקבלות החלטות שרק הספורטיביות מעניינן, אבל פה יש משהו אחר. מסורת, אתוס וגם צ'אנס לאנדרדוג. מהות הספורט. לגופים הללו יש כוח גם כעת והם צריכים להשתמש בו בלי פחד. מישהו מתאר לעצמו מונדיאל בלי מסי בשורות ארגנטינה (כי הוא משחק בברצלונה), או פרמייר ליג בלי מנצ'סטר יונייטד או ליוורפול שיושעו או יורדו ליגות?

הלחץ צריך לבוא גם מהשחקנים במועדונים המדוברים. באנגליה, מולדת הכדורגל, הקהל והמסורת הן חלק בלתי נפרד מהאתוס. ושם כבר רואים את האוהדים ושחקני העבר המפוארים מביעים שאט נפש מהמהלך של נשיאים תאבי ממון. גם העובדה שהנציגות הגרמניות הבכירות באיירן מינכן (אלופת אירופה) ובורוסיה דורטמונד סירבו להצטרף וכך, בינתיים, גם פאריס סן ז'רמן הצרפתית, עשויה לסייע לתקוע את היוזמה החדשה ולערער את ההחלטה.

בכדורסל אגב, זה כבר קרה בעבר. פיב"א הפסידה בנוקאאוט והיורוליג הוקמה. יש שיגידו שזה שיפר את רמת הכדורסל ובטח את חשבון הבנק של הקבוצות, אבל להבדיל מליגת האלופות בכדורגל, זו ליגה שאינה מעניינת את אוהד הספורט הממוצע, זה שאינו "עכבר כדורסל" או קשור למועדון שמשחק בה. גם אלופה בשיאה כמו הפועל ירושלים עם ארנה מלאה, לא הצליחה בזמנו לקבל אליה כרטיס כניסה.

ועוד מילה על ריגוש ועניין: יש אוהדים שאולי ישמחו לראות ארבע פעמים בחודש מפגשי ענק של ברצלונה, ריאל והנציגות של מנצ'סטר, מפגשים כאלה שהיו שמורים לפעם ב... אבל כשהופכים ריגוש לשגרה, הוא אינו ריגוש עוד. הוא משעמם נורא.