שגריר ארה"ב במוסקווה ג'ון סאליבן, 16.04.21
צילום: רויטרס

הסלמה נוספת ביחסי המעצמות: שגריר ארה"ב במוסקווה חוזר לוושינגטון לפרק זמן לא ידוע

בניגוד לעשרת הדיפלומטים האמריקנים שאותם הכריחה מוסקווה לעזוב, לג'ון סאליבן מסר הקרמלין כי הוא "ממליץ" לו לשוב לארצו להתייעצות
מאיה ראכלין
20 באפריל 2021
12:09

המתיחות בין ארצות הברית ורוסיה: שגריר ארצות הברית במוסקווה, ג'ון סאליבן, ישוב לארצו השבוע לפרק זמן של כמה שבועות. כך לפי הודעת משרד החוץ האמריקני ובעקבות פרסום באתר החדשות "אקסיוס" שחשף את הידיעה.

בניגוד לעשרת הדיפלומטים האמריקנים האחרים שאותם הכריחה מוסקווה לעזוב, לסאליבן מסר הקרמלין כי הוא "ממליץ" לו לשוב לארצות הברית לשיחות התייעצות כפי שעשה השגריר הרוסי בוושינגטון בשבוע שעבר.

בשבוע שעבר נשיא ארצות הברית ג'ו  ביידן אמר כי ארצו אינה יכולה להתעלם מהתערבות של מדינה זרה בבחירות לנשיאות ולפטור אותה בלא עונש. לדבריו, הוא הבהיר למקבילו הרוסי ולדימיר פוטין בשיחתם כמה ימים קודם לכן כי החליט לנקוט צעד מידתי בגירוש של עשרה דיפלומטים ובהם אנשי מודיעין ובהטלת עיצומים על עשרות אישים וחברות. בעקבות זאת משרד החוץ הרוסי זימן את השגריר האמריקני במוסקווה לשיחה שהוגדרה "קשה".

הצעד האמריקני הוא תגובה על מעורבות של רוסיה במערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית ועל מתקפת הסייבר נגד תשע סוכנויות ממשל אמריקניות. הפרשה הזו נחשפה לפני כחמישה חודשים - בדצמבר 2020. חברת אבטחה פרטית היא שהתריעה לרשויות האמריקניות על המתקפה. על פי החשד, האקרים רוסים הפיצו עדכון תוכנה נגוע ב"סוס טרויאני" וכ-18 אלף משתמשים פרטיים וממשלתיים ברחבי ארצות הברית הורידו אותו למחשביהם.