נתניהו בהצהרה
צילום: פול חדשות 12

נתניהו: "לא צריך את רע"מ, צריך בחירה ישירה"

רה"מ בהצהרה לתקשורת: נערכים למבצע חיסונים נוסף בעוד 6 חודשים – כולל הילדים; על הניסיון לסכל את רכש החיסונים אמר: "הייתה פה הפקרות על נושא שחשוב לישראל" • אדלשטיין: "החודש האחרון במדינה כבר כיסה את כל כספי החיסונים שרכשנו" • אתמול ישראל חתמה על הסכמים עם פייזר ומודרנה לרכישת 18 מיליון מנות חיסון שיסופקו עד סוף 2022
מיכאל שמש, עמיחי שטיין וגילי כהן
20 באפריל 2021
18:08

שידור חי – חדשות הערב

"לא צריך את רע"מ, צריך בחירה ישירה כדי שנקים ממשלה", אמר היום (שלישי) ראש הממשלה בתשובה לשאלות עיתונאים בסוף הצהרה שנתן לתקשורת. נתניהו נשאל אם יישב עם מנסור עבאס והשיב כי הצעתו לבחירה ישירה לראשות הממשלה "תפתור את כל השאלה הזאת". לדבריו, "צריך בחירות בזק לראשות הממשלה, כך שהציבור יבחר. בזה אנחנו יוצאים מהפלונטר הפוליטי ולא צריך גם פתרונות אחרים".

"אפשר לעשות את זה מייד. זה תלוי רק באדם אחד - נפתלי בנט", קבע נתניהו. "אם בנט יתמוך בהצעה הזאת יש לכך רוב. אין סיבה שלא יתמוך בכך, הוא הרי התחייב לממשלת ימין והתחייב לא ללכת תחת לפיד והשמאל. נפגשתי איתו מספר פעמים והצעתי לו מקום בכיר בממשלה. לצערי, למרות שקיבלתי מנדט מהנשיא להקים ממשלת ימין, בנט מנהל במקביל אלינו משא ומתן להקמת ממשלת שמאל. רק בגלל אמביציה אישית להיות ראש ממשלה עם שבעה מנדטים, בנט לא נותן לי את המנדט. הוא לא נותן לנו למצות את המנדט ולהקים ממשלת ימין יציבה".

"לא צריך לפזר את הכנסת ולא צריך בחירות חמישיות", המשיך נתניהו. "צריך משאל עם מהיר ולתת לעם להחליט מי יהיה ראש הממשלה. אני אקבל כל תוצאה ואני מקווה שכך ינהגו גם אחרים".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד צייץ בתגובה לדברי נתניהו: "מדינת ישראל לא צריכה עוד מערכת בחירות. זה לא בחירות ישירות זה מסלול עוקף למריחת זמן על חשבון הציבור. הגיע הזמן להקים ממשלת אחדות ישראלית, זה אפשרי".

רה"מ: נערכים למבצע חיסונים נוסף בעוד חצי שנה, כולל הילדים

אחרי דיון מקצועי בנושא החיסונים נגד קורונה והיערכות לעתיד, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין מסרו היום (שלישי) הצהרות לתקשורת. "אנחנו נערכים למבצע חיסונים נוסף בעוד שישה חודשים", אמר ראש הממשלה והוסיף: "תכינו את הכתפיים, גם את הילדים, כי אנחנו מעריכים שיהיו עד אז חיסונים לילדים".

אתמול חתמה ישראל על הסכמים עם חברות התרופות פייזר ומודרנה לרכישת מיליוני חיסונים נגד קורונה עד לסוף השנה הבאה - 2022. זאת על רקע המשבר שנוצר בממשלה סביב רכש החיסונים. על פי ההסכמים, שתי חברות התרופות יספקו לישראל 18 מיליון מנות חיסון.

לפי תוכנית הרכש המקורית, שדרשה את אישור הממשלה, היו אמורים להירכש 36 מיליון חיסונים. כעת ירכשו עשרה מיליון חיסונים בלבד. בסביבת שר הביטחון בני גנץ אמרו לאחר הודעת לשכת ראש הממשלה על ההסכם עם פייזר: "קרה בדיוק מה שאמרנו כל הזמן - יש כסף בקופסאות, לא צריך להגדיל את הגירעון". 

לדברי נתניהו, "הייתה פה הפקרות על נושא שחשוב לישראל. נאלצתי להילחם ולתת את המילה האישית שלי לראשי פיזר ומודרנה. אמרתי להם לפני הבחירות שאנחנו צריכים חיסונים נוספים ואנחנו מוכנים להתחייב לרכש מספר חיסונים גדול, והם הסכימו ודרשו התחייבות ותקציב. הדבר מבטיח שלא נחזור אחורה". עוד אמר ראש הממשלה כי "אנו פועלים להקים מפעל חיסונים בישראל, אולי עם מדינות נוספות".

שר הבריאות יולי אדלשטיין עלה לדבר אחריו ואמר כי יהיו הקלות נוספות בהגבלות הקורונה בתקופה הקרובה. הוא יצא נגד הטענות בממשלה לבזבוז כספים על רכש החיסונים. "היו גורמים שניסו לטרפד את רכש החיסונים. הם טוענים שבעצם הם חסכו משהו", אמר וקבע: "בנושא של רכש חיסונים אין בזבוז. העובדה שהכול פתוח כיסה את הכל. החודש האחרון במדינת ישראל כבר כיסה את כל כספי החיסונים שרכשנו".

בלשכת גנץ מסרו אחרי הההצרה: "בזכות ההתעקשות של גנץ נחסכו מיליארדים, נרכשו חיסונים ולא הוגדל הגירעון בצורה מופקרת כלכלית כדי להשאיר רזרבות לתקציבים פוליטיים. נתניהו וכל שותפיו לפשע ממשיכים להוכיח שהדבר החשוב ביותר הוא המשפט שלו ועבורו הוא מוכן היה להקריב גם חיי אדם לשיטתו. ההתנהלות הזו ששמה את צרכיו האישיים של נתניהו מעל לכל מוכיחה שהוא בלתי כשיר להמשיך בתפקידו".