כור גרעיני איראן
צילום: אי-פי

ישראל פנתה לארה"ב: הגבירו את סמכויות הפקחים בהסכם עם איראן

בישראל הבינו שהאמריקנים דוהרים לעבר הסכם, ומנסים להשפיע כמה שאפשר • על רקע ההתקדמות במגעים: הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש המל"ל ייפגשו עם בכירים בוושינגטון
עמיחי שטיין וגילי כהן
20 באפריל 2021
20:41

הסכם הגרעין עם איראן: בישראל פנו לארצות הברית בבקשה להגביר את סמכויות הפקחים והפיקוח בהסכם המתגבש בין המעצמאות לטהראן, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. 


ישראל אמרה לא פעם שצריך לכלול בכל הסכם גם את עניין הטילים הבליסטיים, והפצת הטרור. אך עקב ההבנה שארצות הברית מעוניינת בהסכם כזה, וההבנה שלא יהיו שינויים במה שיכלול עלה בביקור של שר ההגנה האמריקני בשבוע שעבר בקשה ספציפית: להדק את הפיקוח ויכולות הפקחים בהסכם הגרעין שיחתם.

הדברים נובעים כאמור לא בגלל שבישראל לא רוצים שהנושא של טילים בליסטיים והפצת הטרור לא יכנסו להסכם, אלא בגלל ההערכה שהאמריקנים דוהרים לעבר הסכם. כך שיהיה קשה לשנות את ההסכם המקורי. 

בתוך כך, הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש המטה לביטחון לאומי ישהו בתחילת שבוע הבא בארצות הברית לשיחות עם בכירים בממשל האמריקני. זאת על רקע ההתקדמות בשיחות המערב עם איראן. השיחות מתקיימות על רקע ההתפתחות הזו, וכוללות שיח ממוקד בסוגיה האיראנית.

גורם ישראלי המעורה בתיאום הנסיעות הדגיש כי לא מדובר במשלחת ישראלית - וכי כל בכיר יפגוש את הדמויות הרלוונטיות לו. אבל הפגישות מתקיימות באותה העת, והשלושה - ראש המוסד יוסי כהן, הרמטכ"ל אביב כוכבי, וראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ישהו כולם בוושינגטון באותה העת. 

מוקדם יותר אמר ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן עלי אכבר סאלחי אמר היום (שלישי) שהנזק שנגרם למפעל העשרת האורניום בנתנז תוקן, אספקת החשמל למתקן חודשה וכמה מהצנטריפוגות שניזוקו חזרו לעבוד. 

בתוך כך, גורמים באיראן מודאגים ביותר, מכיוון שמהמתקפות האחרונות שמיוחסות לישראל עולה שיש רשת יעילה של משתפי פעולה בתוך איראן שהרשויות לא מצליחות לאתר. כך דווח היום בכתבה נרחבת בנושא שפורסמה בניו יורק טיימס. בדיווח מתארים גם שכשמוחמד חיג'אזי, סגן מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, מת מהתקף לב, עלה מיד החשד שיש כאן מעורבות זרה.