ריבלין
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

ריבלין: אסור שאירועי האלימות ייהפכו לשגרה, ההנהגה הערבית צריכה לגנות

ברקע לאירועי האלימות הגוברים בין יהודים לערבים, גינה הנשיא את התקריות: אירוע אלימות נוסף בין יהודים לערבים: אסור לנו להפוך את האלימות לשפה לגיטימית" • בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות נראים צעירים מכים ומשליכים חפצים לעבר ערבים בעיר • 50 איש נעצרו בעקבות תקריות אלימות בשבוע האחרון
סולימאן מסוודה וכרמל דנגור
20 באפריל 2021
22:23

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לאירועי האלימות האחרונים בין יהודים לערבים בביקור שערך בעיר סכנין ואמר, כי "תמונות התקיפה המטלטלות של יהודים החווים התעמרות כך סתם, ללא סיבה, לאור היום, דווקא בערים בהן ידענו תמיד להעלות על נס את השותפות והקיום המכבד, אינן יכולות להפוך לשגרה". ריבלין קרא לראשי החברה הערבית לגנות ולהוקיע את האלימות והוסיף: "אסור, פשוט אסור לנו להפוך את האלימות לשפה לגיטימית". 

ריבלין הוסיף: "עלינו להילחם באלימות, בחינוך, בהסברה, בגינוי ציבורי שלא משתמע לשתי פנים, ולצד זה באכיפה נוקשה, שתרחיק את הגורמים האלימים והעבריינים"

ברקע, בסרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות הערב (שלישי) נראים צעירים חילונים ודתיים מכים גבר ערבי ברחובות בני ברק. בסרטון נוסף נראים צעירים אחרים משליכים לעברו של גבר נוסף חפץ ובועטים בו. במוקד 100 של המשטרה התקבלו קריאות על זריקת אבנים של חרדים אל עבר מספר גברים ערבים ברחוב ז'בוטינסקי בעיר וכשהצוותים הגיעו, המותקפים עזבו את המקום. 

תיעוד זה מגיע על רקע מספר תקריות אלימות בין יהודים וערבים בשבוע האחרון. המשטרה בירושלים עדכנה כי עצרה יותר מ-50 חשודים בהפרות סדר בשבוע החולף, אחת מהן אירעה אתמול כשהתפתחה קטטה בין צעירים בכיכר צה"ל בעיר. על רקע המהומות בבירה, הגיע היום מפכ"ל המשטרה למזרח ירושלים וקיים עם הכוחות במקום התייעצויות. במשטרה חוששים מעוד עימותים בין יהודים וערבים על רקע קריאות של פעילי ימין ברשתות החברתיות להגיע לירושלים ולהתעמת עם תושבים ערבים.

במקביל, בשבוע שעבר יידו צעירים אבנים על ביתו של הרב דב ליאור, מבכירי רבני הציונות הדתית, המתגורר במזרח ירושלים. ליאור הגשי תלונה במשטרה על שני מקרים של יידוי אבנים, יום אחרי יום, אך 19 שעות בלבד מרגע הגשת התלונה, הודיעה המשטרה כי תיק החקירה נסגר, לטענתה, בשל כך שלא אותרו חשודים. המשטרה מסרה, כי "עם קבלת התלונה במשטרה נפתחה חקירה במסגרתה בוצעו פעולות חקירה, לרבות בדיקה במצלמות. לאחר מיצוי כלל הפעולות הנדרשות לא אותרו חשודים במעשה והתיק נסגר. ככל שיתקבלו במשטרה פרטים נוספים שיכולים להביא להתפתחות בחקירה, הרי שאלו ייבדקו כמקובל".