נתניהו
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נכון בחירה ישירה לראשות הממשלה? אז הסופרליג | הזווית

ביום שני בבוקר קמנו לשחר של עידן חדש בכדורגל האירופי, הבוקר, המיזם השאפתני נראה בדרך לסופו. זה הזכיר לנו עוד משהו - ספין חדש בפוליטיקה הישראלית
הזווית
21 באפריל 2021
07:39

ביום שני בבוקר קמנו לשחר של עידן חדש בכדורגל האירופי. 12 קבוצות, הבכירות ביותר, החליטו על הקמת ליגה משלהן - הסופרליג. הבוקר - כ-48 שעות אחרי, המיזם השאפתני בדרך לסופו, ולנו נותר לומר לפלורנטינו פרס, נשיא ריאל מדריד והאיש שיזם את המהלך, עדיף כישלון מפואר מאשר חלומות במגירה. 

גם בהליך של בחירה ישירה ראש הממשלה יצטרך קואליציה - אז למה שמשהו ישתנה? 

ההודעה הייתה דרמטית, עוררה סערה ובעיקר עצבנה את כולם. ולא, אנחנו כבר לא מדברים על הסופרליג, אלא על הצעת החוק לבחירות ישירות לראשות הממשלה. ההצעה שש"ס הגישה היא אולי צעד נכון, אך כנראה שלא יהיה לה רוב, וכמו שחבר הכנסת משה ארבל, שהגיש את ההצעה, אמר "גם בהליך כזה ראש הממשלה יהיה צריך קואליציה" - אז למה שמשהו ישתנה?

בסופרליג הקרב הוא על הכסף, והמועדונים עשו מהלך כדי להפעיל לחץ על אופ"א לשנות את מתווה המענקים. גם הצעת החוק מרגישה כמו ניסיון להפעיל לחץ או במילים אחרות - ספין. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול שהצעתו לבחירה ישירה לראשות הממשלה תוציא את ישראל מהפלונטר הפוליטי. ראש האופוזיציה יאיר לפיד צייץ בתגובה כי "מדינת ישראל לא צריכה עוד מערכת בחירות. זה לא בחירות ישירות זה מסלול עוקף למריחת זמן על חשבון הציבור".

גם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער הביע התנגדות להצעת החוק: "לא נכון לשנות למעשה את שיטת המשטר הנוהגת באמצע ההליך הפרלמנטרי שמתקיים. הדבר דומה לשינוי כללי המשחק תוך כדי המשחק". ואם זה לא מספיק אז יו"ר יהדות התורה, חבר הכנסת משה גפני, החבר בגוש נתניהו, אמר לכאן חדשות: ההצעה לבחירות ישירות לא ישימה.

אולי נתניהו מרגיש את הלחץ מהבית? מקורבו אמר אמש לכאן חדשות שקיים סיכוי אפסי להקמת ממשלה על ידו

אולי נתניהו מרגיש את הלחץ מהבית, ומנסה להטות את הכף לטובתו. מקורב לנתניהו אמר אמש לכאן חדשות שקיים סיכוי אפסי להקמת ממשלה על ידו: "נחלשנו מאוד בשבועיים האחרונים". ושלשום פורסם כי שר האוצר ישראל כ"ץ אמר בשיחה סגורה כי "אם נתניהו לא ירכיב את הממשלה, אני זה שאמור להוביל את הליכוד".

כ"ץ יוביל את הליכוד? תלוי באיזה יום שואלים אותו

כך קורה מצב שנתניהו ענה אמש לשאלות עיתונאים בתום הצהרה אודות רכש החיסונים, ודיבר מספר רב של פעמים על יוזמתו לקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה. מה יהיה בסוף? כנראה שההצעה אפילו לא תעלה להצבעה וגם אם כן, ככל הנראה שיתקבלו עתירות לבג"ץ על "שינוי כללי המשחק" - כפי שסער ציין.