יוסף חגואל

"כל עוד יסכימו לקבל אותי, אהיה שם": דרגת רנ"ג לפצוע מהשיר בלדה לחובש

יוסף חגואל נפצע בקרב מלחמת ששת הימים וקיבל טיפול מהחובש שלמה אפשטיין ז"ל. לימים נטען שהשיר שביצע יהורם גאון נכתב על השניים. חגואל נהיה לימים לשיאן ימי המילואים מקרב חיילי צה"ל - והיום יעניק לו מפקד פיקוד מרכז דרגת רב נגד
קלמן ליברמן
21 באפריל 2021
11:26

במזל טוב: שיאן המילואים בקרב החוגרים בצה"ל יקבל היום (רביעי) דרגת רב נגד. אלא שלא מדובר בחייל אלמוני לגמרי, אלא באיש שאחד השירים הקאנוניים של ישראל נכתב אודותיו. יוסף חגואל לחם בקרב על ירושלים במלחמת ששת הימים, ובזמן הפריצה לכיוון מזרח נפצע - וקיבל טיפול מהחובש שלמה אפשטיין. אמנם השיר לא חובר על המקרה שלהם במקור, אך לאחר המלחמה, כשהמקרה כבר היה מפורסם - המילים של "הבלדה לחובש" נשלפו מהמגירה של דן אלמגור ועבר להלחנת אפי נצר.

האזינו לריאיון עם רנ"ג יוסף חגואל

"לא הייתי מסוגל לעמוד על הרגליים", סיפר חגואל על פציעתו בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. "תוך כדי שטיפלו בי, הירדנים הפגיזו את המקום. ניתנה פקודה לתפוס מחסה. שלמה, שטיפל בי התחיל לגרור אותי. אמרתי לו 'שלמה תסתלק אין סיבה שנפגע שנינו'". 

"הוא אמר לי 'אל תדאג, הכול יהיה בסדר' ומשך אותי לכיוון הקיר של המקלט ונשכב עלי מאחור. כמה שניות לאחר מכן התפוצצה פצצה מאחורינו. הייתי מרוסס, מלא דם. בדיעבד התברר שרוב הדם היה שלו", סיפר יוסף חגואל על הפציעה ממנה מת החובש שלמה אפשטיין. 

חגואל השתקם מהפציעה וחזר לשרת במילואים בצה"ל, כולל שירות התנדבות שנמשך עד היום - כשהוא בן 75. "אני די פעיל, אני לא קוואץ'. אני די צעיר, בן 75". אמר חגואל בריאיון. "כל עוד יסכימו לקבל אותי, אהיה שם".