-

מנהל המכינה הנאשם להורי ההרוגים בנחל צפית: רוצה להיפגש

פרסום ראשון | יובל כהאן פנה למשפחות ביום השנה השלישי לאסון. הפנייה, בעיצומו של שלב ההוכחות המתקדם במשפט הטעון, גרמה להפתעה וזעזוע בקרב המשפחות: תרגיל ציני וכואב
אסף פוזיילוב
22 באפריל 2021
07:45

מחר יחול יום האזכרה העברי לתשע הנערות והנער שנהרגו לפני שלוש שנים באסון השיטפון בנחל צפית. בתזמון הקשה עבור עשר המשפחות, ובעיצומו של המשפט הטעון, שלח ראש המכינה הנאשם בהריגה בקלות דעת, יובל כהאן, פנייה אליהן ובה בקשה להיפגש. כך פורסם לראשונה הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

במכתבו הדגיש כהאן שהשיחה שהוא מבקש לקיים לא תעסוק בו ובהליך הפלילי. "בתקשורת מצטייר שאני בעימות עם המשפחות, הדבר לא משקף את תחושותיי הפנימיות", כתב בין היתר. "בכל פעם אני נקרע מכאב, ליבי מתמלא עצב וצער". את השיטפון ותוצאותיו הוא הגדיר "האסון הנורא".

הפנייה, בשלב ההוכחות המתקדם במשפט הטעון, גרמה להפתעה וזעזוע בקרב המשפחות. תגובתן: דחיית ההצעה בזעם. "המכתב, בסמוך כל כך ליום השנה השלישי לאסון, התקופה הקשה ביותר בשנה, התקבל בשאט נפש מוחלטת", מסרו המשפחות. "זה ניסיון ציני שאנו דוחים מכל וכל. הנאשם לא לוקח אחריות על האסון, והוא עסוק בלפזר את האשמה לכל עבר".

לדבריהן, "לו היה חש חרטה אמיתית, לו היה רוצה להקל על כאבנו, היה נוהג באופן שונה ביום האסון, לאחר האסון ובמהלך המשפט. במקום זאת, אנחנו נוכחים בדיונים המייסרים והכואבים במסגרתם הנאשם מסרב לקבל אחריות למעשיו ולמחדליו. ההיפך ממה שהתיימר לחנך את חניכיו".

הפעם היחידה עד כה שבה שבה ראש המכינה התייחס פומבית לאסון הייתה בפוסט ארוך מאוד שפרסם בעבר ובו האשים: הפכנו לחבורה של תליינים. עד כה נחקרו באריכות כשמונה עדים בלבד מתוך עשרות. אתמול נחשף בבית המשפט כי היה חילוץ נוסף של עשרות חניכי המכינה באמצע הלילה מאזור מדבר יהודה, שם היו תחת גשם שוטף.

בחודש שעבר פורסמו לראשונה בכאן חדשות עיקרי התחקיר של חילוץ אחר באותו טיול - שנה לפני אסון השיטפון. הטיול כלל מחדלים וסיכון של שלומם של עשרות תיכוניסטים. תגובת ראש המכינה אז זיעזעה את המחלצים. הוא כתב להם כי מדיניות הטיולים שלו היא לטייל גם בעומסי מזג אוויר – חום וגשם, להסתדר ככל האפשר לבד, מבלי להטריח את יחידות החילוץ, והאשים כי החילוץ החל בגלל תיכוניסטית שלא שתתה בלילה לפני.