לפיד, סער, בנט ונתניהו, ארכיון

הערכה: הנשיא ריבלין עתיד להעביר את המנדט ללפיד

למרות מאמצי לפיד: בנט וסער רוצים שכל גוש מתנגדי נתניהו ימליץ על בנט. ברקע המחלוקת בין גנץ לסער על תיק הביטחון בממשלת בנט-לפיד, גנץ ולפיד נפגשו הערב פעם נוספת. מוקדם יותר ביטל יו"ר יהדות התורה גפני פגישה שקבע עם לפיד ליום שני הבא
יערה שפירא
22 באפריל 2021
08:49
עודכן ב 20:52

גוברת ההערכה כי נשיא המדינה ראובן ריבלין יעביר את המנדט ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד - אם וכאשר נתניהו יכשל, גם אם לא תשתנה תמונת הממליצים. כך דווח היום (חמישי) בתוכנית "חדשות הערב" בכאן 11. ב-4 במאי יחזור המנדט לנשיא, ועל פי חוק רשאי ריבלין לקחת שלושה ימים להתייעצויות.

בתוך כך, על אף המאמצים בסביבת לפיד לשכנע את בנט, סער והרשימה המשותפת לשנות את המלצתם ולהמליץ עליו, בנט וסער רוצים עדיין שכל גוש מתנגדי נתניהו ימליץ דווקא על בנט. בסביבת לפיד מתנגדים לכך, ואומרים כי המלצה כזו עלולה להוביל למצב בו בנט יוכל להרכיב ממשלה עם נתניהו. "מצדנו שבנט יבוא יחד עם יאיר לפיד לבית הנשיא לקבלת המנדט של לפיד", מוסיפים בסביבת יו"ר יש עתיד.

הערב נפגש פעם נוספת לפיד עם שר הביטחון בני גנץ. בהודעה שפרסמו השניים נמסר כי הפגישה נועדה "להמשיך את הניסיונות להרכבת ממשלת אחדות ישראלית, שתסיים את שלטון נתניהו ותביא לשיקום מדינת ישראל". על פי מעורבים במגעים, התקיימה הפגישה על רקע מחלוקת בנושא תיק הביטחון בממשלת בנט-לפיד הפוטנציאלית, בין גנץ ליו"ר תקווה חדשה גדעון סער.

מוקדם יותר ביטל יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני פגישה שקבע עם לפיד ליום שני הבא. גפני ביטל את הפגישה בנימוק שמדובר בסיבות טכניות, אך היו מי שמתחו ביקורת על עצם הסכמתו של גפני לקיימה, בטענה שהיא מבטאת נכונות מצדו לשתף פעולה עם ממשלה בראשות בנט ולפיד.

בכירים בימינה: לא נאפשר לחוקק את החוק שנאשם בפלילים לא יוכל להרכיב ממשלה

לאחר היממה הטעונה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר ימינה נפתלי בנט, בכירים בימינה מבהירים כי לא יאפשרו לגוש המתנגד לנתניהו לחוקק את החוק שאמור למנוע בעתיד מראש ממשלה להרכיב ממשלה בשל כתבי האישום נגדו, כך פורסם מוקדם יותר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לטענתם הם מתנגדים לחוק כזה משום שהוא אישי.

הנאום שהשתבש: לרגע, נתניהו נראה כמו לוזר | מיכאל שמש

אמש תקף נתניהו את בנט ואמר: "אתה מוכן לעשות הכול כדי להיות ראש ממשלה עם שבעה מנדטים – זו יריקה בפרצוף של הדמוקרטיה. אחדות זה להונות את הציבור". נתניהו פנה לבנט בהצהרה שמסר: "לא ניהלת איתנו משא ומתן, אתה מושך זמן כשכבר סגרת דיל עם לפיד".

ראש הממשלה המשיך במתקפה על יו"ר ימינה וטען: "ממשלת השמאל שלך לא תשרוד יום אחד מול הלחצים הבין לאומיים, לא תהיה לך יכולת להעביר רפורמות". יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הגיב לדברים: "לשמוע את נתניהו מדבר על אי קיום הבטחות, על לרמות את הציבור ועל זה שממשלה פריטטית היא בעיה – אין גבול לנוכלות".

מוקדם יותר, בנט מסר הצהרה לתקשורת גם כן ואמר שאם הליכוד ייכשל - הוא יפעל להקמת ממשלת אחדות לאומית. "נתניהו רק חותר לעוד בחירות בעטיפה של בחירות ישירות", טען בנט. "המדינה לא יכולה להיות בת ערובה של פוליטיקאים".

יו"ר ימינה המשיך במתקפה על ראש הממשלה וציין: "נתניהו לא מוכן להציע שום פשרה לסער, הוא חותר רק לדבר אחד – בחירות חמישיות". על ההודעה החריפה נגדו שפרסמו בליכוד הוא הגיב: "ההתקפות היו צפויות והן לא עושות רושם עליי ולא על אף אחד". 

מוקדם יותר פרסמו בליכוד הודעה מטעם המפלגה שבה נכתב: "מתוך אמביציה בלתי-נשלטת להיות ראש ממשלה בכל מחיר, בנט מוכן להמליך ממשלת שמאל עם קואליציה של 50 חברי כנסת מהשמאל והמשותפת".

מינוי יריב לוין לרה"מ? דנון: "מתאים למשטרים מאזורים אחרים"

דני דנון, יו"ר הליכוד העולמי ולשעבר שגריר ישראל באו"ם, התייחס היום (חמישי) בריאיון לירון דקל ועקיבא נוביק בכאן רשת ב לאפשרות שיריב לוין ימונה לראש הממשלה כמועמד פשרה. "זה מתאים למשטרים מאזורים אחרים שממנים מישהו שמקבל הנחיות והוראות. זה לא מתאים לדמוקרטיה", אמר דנון.

האזינו לריאיון עם דני דנון

דנון אמר עוד כי הוא מניח שבשבועיים הבאים יגיעו לפיתרון יצירתי לתסבוכת, כדי שלא ללכת לבחירות חמישיות. "אנחנו עוד לא מרימים ידיים. עדיין אין מאבקים בליכוד". הוא כינה "לא לגיטמיים" את הניסיונות של בנט להקים ממשלה עם הצד השני, כלשונו. "בעת שהמנדט אצלנו, אני מצפה לפעולות אמיתיות להקמת ממשלה לאומית, ולא לריקוד בשתי חתונות", ציין דנון.

דני דיין מתקווה חדשה אמר באותה תוכנית כי "נתניהו מערער על שיטת הממשל בישראל ככה שאף אחד אחר לא יקבל את המנדט להרכיב ממשלה - זה דבר חמור. אני חרד למה שיקרה. אני רואה כל כך הרבה קווי דמיון בין מה שראיתי בשלהי כהונת טראמפ למה שנתניהו מנסה לעשות כאן. אני מוכרח להתריע".