גנץ מציג את הרפורמה במערך שיקום נכי צה"ל: "הערך המוביל יפסיק להיות ספקנות"

שר הביטחון הודיע שיגיש את ההצעה לאישור הממשלה בשבוע הבא ביחד עם רה"מ • גנץ הוסיף: "אף עובד במשרד הביטחון לא יחטט בעברו של כל לוחם ולוחם. כל תקנה העוסקת בכך תבוטל" • התוכנית תכלול
איתי שיקמן ונופר משה
22 באפריל 2021
12:25
עודכן ב 13:03

שר הביטחון בני גנץ הציג היום (חמישי) את תוכנית "נפש אחת" לרפורמה בשיקום נכי צה"ל. בתחילת דבריו אמר גנץ: "יש לנו צו מוסרי והיסטרי לעשות את השינוי". הוא הוסיף כי יביא את התוכנית לאישור הממשלה ביחד עם ראש הממשלה בשבוע הבא. גנץ פירט: "נתתי הנחייה שאף עובד במשרד הביטחון לא יחטט בעברו של כל לוחם ולוחם. כל תקנה העוסקת בכך תבוטל. הערך המוביל יפסיק להיות ספקנות ויתחיל להיות כבוד". 

את התוכנית מציג גנץ יחד עם יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן, השר מיכאל ביטון, וזיו שילון. הצעת המחליטים שתוצע תועלה לדיון ואישור הממשלה. מסתמנת הסכמה בין ארגון נכי צה"ל ומשרד הביטחון על שינוי בטיפול ובפיצוי של נכי צה"ל הלומי הקרב ובני המשפחות שלהם. תוכנית הרפורמה תתבסס על מסקנות ועדת בן ראובן. 

ממלא מקום אגף שיקום איתמר גרף הציג את עיקרי הרפורמה. בין השאר יפושט תהליך הוועדות הרפואיות ויופעלו מומחים חיצוניים שיאתגרו את המערכת כדי שיעשו את הצעדים מהר ונכון. יוקם גוף עצמאי תחת שר הביטחון שיהווה נציג קבילות לנכי צה"ל. כמו כן, יוקם מוקד 24/7 לנפגעי פוסט-טראומה. החלטת הממשלה הקרובה תכלול גם סל טיפולים רחב לפוסט טראומתיים ופגועי ראש. 

צעדים נוספים בתוכנית הם: עיגון בחוק של מעמדם של בתי הלוחם ויוקצה תקציב ייעודי. תוך 30 יום יוגש חוק בנושא. כמו כן, יוקם סעיף תקציבי ייעודי לשיקום נכי צה"ל. מתן מענה תגמול רפואי לנכים מוגבלי כושר עבודה. ורכב רפואי יוחלף בכל 3.5 שנים. 

מתוך 481 חיילים שהוכרו כנכי צה"ל בעקבות מבצע "צוק איתן", 143 חיילי צה"ל הוכרו כנפגעי פוסט טראומה. לפי דוח מבקר המדינה שפורסם ב-2019, התנהלות אגף השיקום של נכי צה"ל במשרד הביטחון פוגעת בסיכויי הנכים להשתקם ומסכנת את בריאותם הפיזית והנפשית. ועדה בראשות האלוף במיל אייל בן ראובן מצאה ליקויים בתהליך ההכרה בחייל נפגע פוסט טראומה, שבין היתר כלל תחקיר מפרך לגבי אמינות הפנייה. אגף השיקום במשרד הביטחון מטפל בכ-4,700 חיילים הסובלים מפוסט טראומה. ובסך הכול מכיר משרד הביטחון ב-57 אלף בני אדם בישראל כנכי צה"ל.