מתקן גרעיני באיראן
צילום: אי-פי

גורם ביטחוני: הבכירים שיצאו לארה"ב יביעו התנגדות להסכם הגרעין ולא ידונו בו

לפי הגורם אם בעתיד יהיו מגעים על הסכם משופר, ישראל תביע את עמדתה • הגורם המדיני הוסיף כי בדיון שכינס הדגיש ראש הממשלה נתניהו שישראל אינה צד להסכם הגרעין עם איראן ואינה מחויבת לו. ישראל מחויבת לאינטרסים הביטחוניים שלה ותפעל רק לפיהם • ארדן: "גם ממשל ביידן מבין שהסכם הגרעין רע"
גילי כהן
23 באפריל 2021
06:38
עודכן ב 08:22

גורם מדיני התייחס הלילה (שישי) להתפתחויות סביב הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, לקראת יציאת בכירי מערכת הביטחון לוושינגטון בשבוע הבא. לפי הגורם ההנחיה היא להביע התנגדות להסכם, ולא לדון בו. זאת מכיוון שמדובר "בחזרה להסכם הקודם שמסוכן לישראל ולאזור". הוא הוסיף כי אם בעתיד יתקיימו מגעים רציניים מצד איראן על הסכם משופר, ישראל תביע את עמדתה בעניין המאפיינים והתכולה שלו. 

בהמשך לדיון שנערך במשרד ראש הממשלה בנושא עם בכירי מערכת הביטחון, אמר הגורם כי נתניהו הדגיש בדיון כי ישראל אינה צד להסכם הגרעין עם איראן ואינה מחוייבת לו. הוא הבהיר שישראל מחוייבת לאינטרסים הביטחוניים שלה ותפעל רק בהתאם לכך, והדגיש שחופש הפעולה של ישראל יישמר.

שגריר ישראל באו"ם ובארצות הברית גלעד ארדן התייחס לנושא ואמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "המטרה המוצהרת של הביקור היא לא לעצור את ממשל ביידן מלחזור להסכם הגרעין. גם ממשל ביידן מבין שההסכם מ-2015 היה רע, אנחנו רק חלוקים בדרך להגיע להסכם שבאמת יבלום את איראן". 

האזינו לריאיון עם גלעד ארדן

"העיקרון שהכי חשוב לנו להבהיר הוא, שמעבר להתנגדות של ישראל, לא נהיה כבולים לשום הסכם בין-לאומי שייחתם ושבעצם לא מונע את הסכנה לקיומה של ישראל, ואנחנו שומרים לעצמנו את זכות הפעולה והתגובה". 

הבכירים הישראלים, בראשות הרמטכ"ל כוכבי, ראש המוסד כהן וראש המטה לביטחון לאומי בן שבת ידונו עם בכירים בוושינגטון במשא־ומתן העקיף שממשל ביידן מנהל עם איראן על חידוש הסכם הגרעין. השיחות יתמקדו בסוגיות מודיעיניות, וישראל צפויה לחשוף מידע הקשור לפעילות האיראנית בפני האמריקנים, ולהעמיק את שיתופי הפעולה המודיעיניים בין המדינות.

במקביל, בישראל חוששים שארצות הברית תסיר סנקציות משמעותיות מעל איראן, כאלה שאינן קשורות רק להסכם הגרעין - ותנקוט בקו פשרני יחסית בשל רצונם להתקדם להסכם עוד לפני הבחירות באיראן בחודש יוני.