-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בנט: התחלתי במאמץ להקים ממשלת אחדות לאומית

אחרי המתקפות מצד רה"מ, כתב יו"ר ימינה בפייסבוק: הבנתי שאין בכוונת נתניהו לבחור באחת משתי החלופות להקמת ממשלת ימין • בליכוד הגיבו: בנט רוצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר
כתבי כאן חדשות
23 באפריל 2021
18:30

מרכיבים קואליציות: יו"ר ימינה נפתלי בנט הודיע היום (שישי) כי החל במגעים להקמת ממשלת אחדות לאומית. בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב בנט: "מהרגע שהבנתי שאין בכוונת נתניהו לבחור באחת משתי החלופות להקמת ממשלת ימין, התחלתי במאמץ להקים ממשלת אחדות לאומית. בכל מקרה, הדלת לממשלת ימין פתוחה ורצויה מבחינתי".

בתגובה, בליכוד תקפו את בנט: "בנט רוצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר, כולל במחיר המלכת ממשלת שמאל. ממשלה שמחרימה 52 מנדטים של הימין ובנויה מ-50 מנדטים של שמאל, שמאל קיצוני והמשותפת היא לא ממשלת אחדות אלא ממשלת שמאל עם עלה תאנה ימני קטנטן".


בתוך כך, על רקע השיחות בין ימינה, תקווה חדשה ויש עתיד - גורמים המעורים בפרטי המשא ומתן אומרים שנכון לרגע זה אין הסכמה בין הצדדים על פרטי עיקרון הפריטטיות בין הצדדים. לדבריהם, כל צד מגדיר אחרת איך תיראה אותה שוויוניות בתוך הממשלה.

המו"מ לגוש שינוי להחלפת נתניהו - ימינה והעבודה בגוש?

ח"כ רם שפע מהעבודה התראיין הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה", ואמר לאריה גולן כי מפלגתו "עושה הכול כדי שהמשא ומתן האינטנסיבי יהפוך לממשלת שינוי. לגיטימי שיש ויכוחים – צריך לזכור את המהות. ברור שלא הגוש של בנט ולא הגוש שלנו יקבל את כל מה שהוא רוצה ואת כל התיקים הרגישים. צריכה להיות חלוקה". על השיחה בין נתניהו ליו"ר מפלגתו מרב מיכאלי, אמר ח"כ שפע: אני שמח שנתניהו מבין שצריך להתייעץ עם העבודה בסוגיות חשובות.

הקרב בין ימינה לישראל ביתנו

ימינה פרסמה תגובה לדרישת ישראל ביתנו, לדבריה, להדיר את החרדים מהממשלה וכתבה: "בנט לא יקבל חרם על החרדים או על נציגיהם, ולא על אף קבוצה בישראל. כל ממשלה בה נשתתף תדאג לכלל אזרחי ישראל, ולא תסמן אף מגזר לרעה. כל מפלגה שתקבל את קווי היסוד של הממשלה תוזמן להצטרף אליה".

בישראל ביתנו הכחישו את הדברים, ומסר: "ישראל ביתנו לא מחרימה שום מגזר לרבות המגזר החרדי שנפל קורבן לעסקני ש"ס ויהדות התורה שהפכו את מסורת ישראל למוצר על המדף, העומד למכירה לכל המרבה במחיר. הגדרנו באופן חד וברור את עמדתנו בנושא דת ומדינה, כך שבקואליציה שתקום תהיה התייחסות מפורשת לנושאים כמו גיוס בני ישיבות, ברית הזוגיות, גיור על ידי רבני ערים, ביטול המונופול על הכשרות ועוד".

בד בבד, יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', פרסם היום סרטון שהכין צוות הקמפיין שלו בתקופת הבחירות ושאותו פסל, והתנצל בפני מצביעי הימין שלא התריע באופן ברור יותר על המהלך של ראשי מפלגת ימינה נפתלי בנט ואיילת שקד.

בהתנצלות כתב: "אפילו אני לא האמנתי שנפתלי ואיילת יעשו את זה כל כך מהר, בוטה, מתוכנן מראש, בלי אפילו מראית עין של ניסיון להקים ממשלת ימין (בפועל הם עושים הכל כדי להכשיל את הקמתה), ותוך הפרת כל הבטחות הבחירות שלהם. אני מתנצל בפני מצביעי בנט-שקד שהולכו שולל אחרי ההכחשות שלהם בתקופת הבחירות על שלא התרעתי בפניהם חזק וברור יותר לפני הבחירות ועזרתי להם לפקוח עיניים".