מנזקי ירי הרקטות לעבר העוטף. 24.4.21
צילום: ביטחון אשכול

בעקבות האירועים בדרום: הרמטכ"ל ידחה את נסיעתו לארה"ב שתוכננה להלילה

נכון לעכשיו, יתר הנסיעות של הצמרת הביטחונית לוושינגטון מתרחשות כמתוכנן • 36 רקטות נורו הלילה לעבר ישראל, 6 מתוכן יורטו. ללא נפגעים • נתניהו יקיים הערכת מצב בקריה עם גנץ ועם ראשי מערכת הביטחון • ביישובי העוטף חזרו לשגרה • גורמים בין לאומיים פתחו במאמצי תיווך להפגת המתיחות בגזרה. גורם לכאן חדשות: "המהומות בירושלים משרתות את חמאס בבחירות"
כתבי כאן חדשות
24 באפריל 2021
09:24
עודכן ב 14:22

הסלמה בדרום: הרמטכ"ל אביב כוכבי הודיע היום (שבת) כי ידחה את נסיעתו לארצות הברית שתוכננה להלילה. נכון לעכשיו, יתר הנסיעות של הצמרת הביטחונית הישראלית לוושינגטון מתרחשות כמתוכנן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים הצוהריים הערכת מצב בקריה עם גנץ ועם ראשי מערכת הביטחון - לאחר שנורו במהלך הלילה 36 רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. שש מהן יורטו, ללא נפגעים אך עם נזק למבנים. קודם לכן קיים כוכבי הערכות מצב בקריה. משעות הבוקר החלו גורמים בין לאומיים במאמצי תיווך בין ישראל לחמאס בניסיון להפיג את המתיחות בין הצדדים.

משדר במיוחד בכאן 11

מה קרה בלילה

בתגובה לירי הבלתי פוסק בלילה, תקף צה"ל לאורכו פעמיים תשתיות תת-קרקעיות ומשגרי רקטות של ארגון הטרור חמאס. אחת מהרקטות ששוגרה לעבר הדרום התפוצצה סמוך לכביש ביישוב במועצה האזורית אשכול, נגרם נזק לכביש.

מאוחר יותר אותרה רקטה נוספת ביישוב באשכול. נזק נגרם למבנה ולציוד חקלאי, ללא נפגעים. בעקבות הירי, צה"ל הורה בלילה לתושבים לשהות ליד מרחב מוגן ואסר על שהייה וקיום אירועים בשטחים פתוחים. הבוקר הוסרו ההגבלות בתום הערכת מצב של פיקוד העורף. כמו כן, חוף זיקים נפתח אחרי שנסגר. 

בתוך כך, אחד הארגונים בעזה ביצע תרגיל צבאי ברצועה, במהלכו שיגר מספר רקטות לכיוון הים. הג'יהאד האיסלאמי בעזה אמר על ההסלמה בעזה כי ההתנגדות תגיב על כל תקיפה ישראלית באותה מידה ולא תאפשר לישראל להפר את כללי המשחק וכן כי מסגד אל-אקצא הוא "קו אדום". בכיר בארגון הטרור, אחמד אל-מודלל, אמר כי אין ספק שהמסר של עזה הגיע ליעדו והבהיר: "לא נשב בחיבוק ידיים אל מול ההתקפות המתמשכות של ישראל בירושלים". 

לאחר שירו ללא הפסקה בלילה לעבר ישראל: תרגיל צבאי ברצועת עזה, הבוקר

שליח האו"ם למזרח התיכון תור ונסלנד אמר כי הוא מודאג מההסלמה בגזרות. "הפרובוקציות בירושלים וירי הרקטות לעברי ריכוזי אוכלוסין מפרים את החוק הבין לאומי וחייבים להיפסק באופן מיידי. אני קורא לכל הצדדים לשמור על איפוק ולהימנע מהסלמה נוספת", אמר ונסלנד והוסיף כי האו"ם עובד עם כל הצדדים כדי להוריד את המתיחות באזור.

עוד מהתרגיל הצבאי בעזה, הבוקר

גורם בין לאומי לכאן חדשות: "המהומות בירושלים משרתות את חמאס בבחירות"

בהפרות סדר שהתקיימו הלילה בירושלים ובסביבותיה נפצעו תשעה מתפרעים פלסטינים, ככל הנראה קל, מאמצעים לפיזור הפגנות שהשתמשו בהם כוחות משמר הגבול. מאות מתפרעים השליכו אבנים ובקבוקי תבערה, ירו זיקוקים והבעירו צמיגים. התפרעויות היו גם לאחר סיום תפילת הערב בהר הבית – נזק נגרם לניידת משטרה, ואחד המתפרעים נתפס בשעת מעשה כשירה זיקוקים לעבר כוחות הביטחון.

גורם בין לאומי מסר לכאן חדשות כי ההסלמה בירושלים, ימים ספורים בלבד לפני תחילת התעמולה בבחירות בשטחים, פותחת פתח רחב לגורמים קיצוניים לנווט את מסלול האירועים. לדבריו, ההסלמה בירושלים רק תשרת את האינטרס של חמאס ותחזק את הנרטיב של הארגון בגדה ובירושלים.

דובר חמאס, פאוזי ברהום, מסר: "אנו מזהירים את ישראל מהמשך ההסלמה וממעשים טיפשיים שיפגעו בבני עמנו בירושלים ובמסגד א-אל-אקצא. אנו מטילים על ישראל את האחריות ואת ההשלכות למעשים הגזעניים של חייליה ומתנחליה נגד התושבים בירושלים".

ברהום התייחס למטח הרקטות שירה חמאס לעבר ישראל ואמר כי "התגובה של ההתנגדות היא חלק משבירת המשוואות של ישראל שנושאת באחריות ובתוצאות של המשך ההסלמה". דובר אחר של חמאס, עבד א-לטיף אל-קאנוע, אמר בתגובה על תקיפות צה"ל הלילה בעזה כי "ההתנגדות הפלסטינית ערוכה להדוף את התוקפנות הישראלית החדשה, לקבע את המשוואה עם ישראל ולמנוע ממנה להשתלט בכוח בני עמנו".

עוד טען כי התוקפנות הישראלית ברצועת עזה היא ניסיון לשבור את הרצון של בני העם הפלסטיני ולפגוע בעמידתם האיתנה. לדבריו, העם וההתנגדות הפלסטינית מאוחדים עם התושבים הערבים בירושלים במערכתם נגד ישראל כדי להגן על מסגד אל-אקצא.

בד בבד, התקיימו תהלוכות בכמה אזורים ברצועת עזה - לאות הזדהות עם תושבי ירושלים המזרחית. במחנה הפליטים שאטי שלחוף הים של עזה קראו המפגינים: "לירושלים צועדים מיליוני שהידים". במחנה הפליטים אלבורייג' שבמרכז הרצועה קראו צעירים פלסטינים קריאות נאמנות למוחמד דיף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס. גם במחנה הפליטים ג'בליה שבצפון רצועת עזה התקיימו תהלוכות, וכן בכמה שכונות בעיר עזה – שם הדליקו מדורות גדולות לאות הזדהות עם הפלסטינים בירושלים המזרחית.

בהכנת הידיעה השתתפו איציק זוארץ,כרמלה מנשה, גל ברגר, רועי קייס וגילי כהן