פעילי הזרוע הצבאית של חמאס בעזה, בשנה שעברה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

חמאס טוען שהירי מעזה הוא "למען ירושלים", אבל יש אינטרס נוסף

בארגון, שמוקצה מהגדה כבר שנים, מרגישים שהבחירות המתוכננות ברשות הולכות ונעלמות. מתקפת הרקטות על הנגב המערבי משרתת את חמאס פעמיים: גם כמי שלא נותר אדיש למתיחות בירושלים, וגם כאיתות לישראל ולאבו מאזן - לא נוותר על ההזדמנות לקאמבק בגדה. פרשנות
גל ברגר
24 באפריל 2021
11:46

זו לא רק המתיחות של הימים האחרונים בירושלים שהביאה את חמאס לרתום את שאר ארגוני הטרור בעזה לפתוח בליל שבת במתקפת רקטות אל יישובי הדרום.

המתיחות סביב ירושלים ללא ספק מהווה משקולת על חמאס. היא מייצרת אווירה ציבורית ברחוב הפלסטיני שמכניסה את חמאס לדילמה: האם לשבת בחיבוק ידיים לנוכח המתרחש בקודש הקודשים של הפלסטינים – ירושלים ואל-אקצה.

אבל לא הלחץ הציבורי או האווירה הזו היא שבהכרח דחפה אותו הפעם ללחוץ על ההדק, אלא לא פחות מכך ואולי אף יותר: שיקולים נוספים הקשורים בבחירות המתוכננות לפרלמנט הפלסטיני בחודש הבא, שהולכות וחומקות לו מבין ידיו ומתרחקות אל מעבר לקו האופק.

חמאס רוצה בבחירות האלה. 15 שנה שלא היו בחירות בשטחים ופעילותו האזרחית והצבאית בגדה נמחקה כמעט לחלוטין בצל הפיצול בינו לבין הפת"ח של אבו מאזן, בין עזה לגדה. הבחירות הן ההזדמנות שלו להשיג דריסת רגל מחודשת בגדה.

פעילותו בגדה אסורה כבר עשור וחצי, כמעט שאי אפשר להניף דגל ירוק של חמאס בגדה בלי שצה"ל או שב"כ או מנגנוני הביטחון של אבו מאזן יעצרו אותך. חמאס נתון בגדה תחת מכבש לחצים כפול: גם ישראל וגם הרשות הפלסטינית נלחמות בהעברת הכספים לחמאס בגדה, בניסיונות שלו לאסוף נשק ולהוציא פיגועים, כמו גם בכל מה שקשור לארגון כנסים, הפגנות וכל פעילות אזרחית של חמאס. בחירות הן הזדמנות לשינוי המצב הזה.

הראיס: איך הפך אבו מאזן מתקווה ליברלית לשליט יחיד? האזינו ל"עוד יום"

כמו כולנו, גם חמאס רואה ושומע בימים האחרונים כיצד הבחירות בשטחים הולכות ומתרחקות. הן נקבעו אמנם ל-22 במאי אך הסיכוי שתצאנו אל הפועל הולך ומצטמק, ואיתו – גם ההזדמנות של חמאס לעשות קאמבק בגדה. הוא מרגיש שגונבים לו את הבחירות, וגונבים לו את הגדה. זה בעיקר מה שמטריד כעת את הארגון והוא תולה את קולר האשמה של דחייה אפשרית של הבחירות בישראל וברשות.

ולמה? כיוון שבכירי הרשות טוענים כעת שלא יהיה ניתן לקיים את הבחירות לפרלמנט בחודש הבא, אם ישראל לא תאפשר לקיימן במזרח ירושלים. ישראל מצידה, לא נתנה על כך תשובה רשמית לפלסטינים ומשאירה את הנושא עמום ובערפל, אבל בשטח היא מאותתת שלא תאפשר בחירות כאלה במזרח העיר. חמאס סבור שלא צריך להמתין בכלל לאישור מישראל לקיים את הבחירות הפלסטיניות בירושלים, אלא יש לכפות אותן בכוח הזרוע - להפוך את ירושלים לזירת עימות, לגולת הכותרת של המאבק על בחירות חדשות.

והלילה, חמאס החליט לשלוח "תגבורת", בדמות תזכורת מעזה. מתקפת הרקטות והפצמ"רים מעזה אל עבר יישובי הדרום משרתת את חמאס פעמיים: גם מציגה אותו כמי שלא נותר לשבת בחיבוק ידיים לנוכח המתיחות בירושלים בימים האחרונים, אלא כמי שמתייצב לצד בני עמו המזרח ירושלמים. וגם, באותה נשימה, היא מסמנת לישראל (ובמידה רבה גם לרשות הפלסטינית) שחמאס לא יעבור בשתיקה על סיכול הבחירות, בתרוץ שלא ניתן לקיימן בירושלים. בכוונתנו להיאבק מעזה "למען ירושלים" כדי לשמר את ההישג שהולך ומתרחק ממנו: הבחירות ברשות הפלסטינית והסיכוי לדריסת רגל מחודשת בגדה. לשם נשואות עיניו.

הרשימה של חמאס בבחירות נקראת "ניפגש בירושלים". הוא הגדיר אפוא את ירושלים ככותרת במסעו אל הקלפי. כותרת שנועדה לסחוף את הציבור ולדבר אל המכנה המשותף הרחב ביותר ברחוב הפלסטיני. מי לא מזדהה עם ירושלים – זו הרי סיסמת בחירות מנצחת.

הקמפיין למען ירושלים במסע הבחירות של חמאס מכניס אותו עכשיו למלכוד: הכיצד מי שמדבר על ירושלים ומעלה אותה על ראש שמחתו, נותר לשבת בחוסר מעש לנוכח המתרחש בירושלים בימים האחרונים. זה עלול לייצר פער בעיני הציבור: בין הסיסמאות לפרקטיקה, וזה הדבר האחרון שחמאס צריך, בוודאי רגע לפני אפשרות של בחירות. הוא זקוק לאמון הציבור.

אם יש עוד סיכוי שהפלסטינים יגיעו בסופו של דבר לקלפי בחודש הבא, והוא נראה קלוש, אז מתקפת הרקטות תשרת את חמאס בקרב בוחריו הפוטנציאליים. שהרי הנה הוא לא רק מדבר על ירושלים, הוא גם פועל למענה. ואם בסופו של דבר לא יהיו בחירות, אז חמאס יוכל לומר לציבור שלו: עשיתי כל שביכולתי כדי שלא לאפשר לישראל ולרשות הפלסטינית למסמס את הבחירות רק בתואנה שלא ניתן לקיימן במזרח העיר.

המסר הזה ייזכר לחמאס בקרב הציבור בעזה, בגדה ובמזרח ירושלים, גם אם לא בבחירות האלה, אז אולי בבחירות הבאות. הוא בוודאי יזכה אותו בנקודות ויחזק את אמינותו בקרב הרחוב הפלסטיני.