יירוט רקטה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גורם ביטחוני: צה"ל יגיב בחריפות להמשך השיגורים מעזה, סוללות כיפת ברזל תוגברו

3 רקטות נורו הלילה לדרום הארץ מהרצועה, כיפת ברזל יירטה אחת מהן באזור שדרות • הפרות סדר בגבול הרצועה: מאות פלסטינים התפרעו, צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות. בכיר ברשות הפלסטינית: "אנו ניצבים בפני אינתיפאדה חדשה" • דיפלומטים בין-לאומיים: אם המו"מ ייכשל, אנו עשויים לראות תגובה רצינית נגד עזה • נתניהו בתום הערכת מצב: הנחיתי להיערך לכל תרחיש מול עזה
כתבי כאן חדשות
24 באפריל 2021
15:54
עודכן ב 11:23

(25.4.2021) בשל ההסלמה בדרום: הרמטכ"ל כוכבי ביטל סופית את נסיעתו לארצות הברית. 

ההסלמה בדרום: שלוש רקטות נורו אמש (שבת) מרצועת עזה לישראל. רקטה אחת יורטה באזור שדרות, רקטה שנייה נפלה בשטח פתוח סמוך לגדר הגבול. רקטה שלישית נפלה בשטח הרצועה, בעת שיגורה לא הופעלה אזעקת צבע אדום. תושב שדרות בן 21 נחבל בראשו בזמן ריצה למרחב מוגן והוא מטופל בבית החולים.

גורם ביטחוני אמר הבוקר כי צה"ל יגיב בחריפות להמשך השיגורים מעזה וכי סוללות כיפת ברזל תוגברו. לדבריו, אי אפשר לנתק את הירי מעזה לנעשה בירושלים, אך ישנם מניעים נוספים. הדריכות הכוננות וההיערכות נמשכים, ובמקביל ישראל פועלת בדרכים דיפלומטיות להביא להרגעה. גם חמאס הודיע שהוא לא מעוניין בהסלמה. הוא הביע חשש כי המשך האלימות בדרום עלולה להקרין על המצב ביהודה ושומרון ואף על הזירה הצפונית.

"אנו ניצבים בפני אינתיפאדה חדשה"

מאות פלסטינים הפגינו אמש בחמישה מוקדים בגבול רצועת עזה לאות תמיכה במפגינים הפלסטינים בירושלים. המפגינים שרפו צמיגים וניסו להתקרב לגדר. בעזה דווח בלילה על ירי פצצות תאורה סמוך לגדר המערכת במרכז הרצועה. מוקדם יותר דווח על ירי לעבר צעירים ששהו סמוך לגדר. גם בשטחי הרשות הפלסטינית דווח על כמה מוקדי עימותים עם כוחות צה"ל.

בכיר הרשות הפלסטינית אחמד מג'דלאני אמר הלילה על אירועי האלימות האחרונים בירושלים ובגדה: "אנו ניצבים בפני אינתיפאדה חדשה, שעיקרה הגנה על ירושלים והתנגדות למדיניות הייהוד שלה. אנו עומדים לפני שלב חדש, שלא ניתן להדוף אותו כפי שאירע בעבר".

בתוך כך, דיפלומטים בין-לאומיים אמרו אמש כי המגעים עם חמאס ויתר הארגונים הפלסטיניים נמשכים, אך הזהירו מפני ההשלכות שיהיו לכישלון מאמצי התיווך. "אם המשא ומתן ייכשל אנו עשויים לראות תגובה רצינית נגד עזה, שתשפיע על האוכלוסייה האזרחית שסובלת ממצב כלכלי והומניטרי קשה", אמרו הדיפלומטים.

בחדשות הערב בכאן 11 דווח אמש כי ההערכה בישראל היא שאם יתחדש הירי מעזה, אנו בדרך לסבב לחימה. הג'יהאד האסלאמי הוא זה שפתח בירי אמש, אליו הצטרף בהמשך ארגון חמאס. חמאס העביר מסרים לישראל שעשה זאת בגלל המצב בירושלים – אבל אמר גם שלא ימשיך בירי. הבוקר הוסרו ההגבלות בעוטף, אך הרמטכ"ל ביטל נסיעתו – ומכאן ההערכה כי נערכים להסלמה.

הדיווח של @roysharon11 pic.twitter.com/ij6EUlUnhM


העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד דיווח במקביל כי משלחת של המודיעין המצרי מתכוונת להגיע לפגישות בישראל ובעזה, במטרה להביא לרגיעת ההסלמה הנוכחית ברצועה. על פי הדיווח, בכירים במודיעין המצרי ערכו שיחות אמש כדי למנוע את התרחבות ההסלמה וכי שליח האו"ם לאזור, תור ונסלנד, שוחח עם ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ועם בכירים קטרים כדי שילחצו על חמאס להשתלט על המצב ברצועה. לידיעה אישור ממקור אחר.

בעקבות הירי, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית בקריה בתל אביב עם שר הביטחון, השר לביטחון הפנים, הרמטכ״ל, ראש השב״כ, ראש המל״ל, מפכ״ל המשטרה ובכירים נוספים. בסיום ההתייעצות אמר נתניהו כי הנחה להיערך לכל תרחיש מול עזה. באשר לנעשה בירושלים אמר נתניהו כי "אנחנו רוצים קודם כל להבטיח חוק וסדר. אנחנו שומרים על חופש הפולחן כמו כל שנה, לכל התושבים וגם לכל המבקרים בירושלים. אנחנו דורשים כרגע את מילוי החוק ואני קורא להרגעת הרוחות מכל הצדדים".

אלוף פיקוד הדרום אליעזר טולדנו שוחח אתמול עם ראשי המועצות בעוטף עזה ואמר כי המצב תלוי במידה רבה במה שיתרחש בירושלים. שר הביטחון גנץ קיים גם הוא הערכות מצב ביטחוניות. בשיחה עם ראשי הרשויות בעוטף עזה עדכן גנץ על המאמצים לשמר את השקט. "מדינת ישראל נוקטת מדיניות אזרחית מרחיבה ושומרת על חופש דת ופולחן לכל הדתות והמאמינים ובכללם תושבי מזרח ירושלים וכלל הפלסטינים. כרגע שקט בדרום, אבל אם השקט לא ישמר, עזה תיפגע קשות, אזרחית, כלכלית וביטחונית, ומי שישא באחריות הם ראשי החמאס. המשוואה ידועה להם וברורה מאוד. צה"ל ערוך לאפשרות של הסלמה, ונעשה את מה שנדרש כדי שהשקט ישמר", אמר גנץ.

הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, דחה הבוקר את נסיעתו לוושינגטון, שם אמור היה להשתתף מחר ביחד עם כל הצמרת הביטחונית הישראלית בדיונים סביב איראן וסוגיות ביטחוניות נוספות. שאר ראשי מערכת הביטחון - ראש המוסד, ראש המל"ל, ראש אמ"ן וראש אגף אסטרטגיה ואיראן במטכ"ל יטוסו. 

בשבת לפנות בוקר שוגרו מרצועת עזה 36 רקטות אל מערב הנגב. לא היו נפגעים. שש מהרקטות יורטו ורוב האחרות נפלו בשטחים פתוחים. בתגובה, תקף חיל האוויר יעדי טרור ברצועה. גורמי ביטחון אומרים שחמאס מבקש להציג סולידריות עם תושבי מזרח ירושלים ולהפגין עוצמה לקראת הבחירות הפלסטיניות, אך אין לו עניין להסלים את המצב לעימות נרחב. בפיקוד דרום נעשתה הערכת מצב ובעקבותיה הוחלט בשלב זה שלא להטיל מגבלות על העורף במרחב עוטף עזה. חוף זיקים נפתח אחרי שנסגר בעקבות ירי הרקטות אל האזור. 


בהכנת הכתבה השתתפו איציק זוארץ, גל ברגר, גילי כהן, רועי שרון וכרמלה מנשה