ביידן

ארה"ב הכירה רשמית ברצח העם הארמני

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשא הצהרה בה כינה את הטבח בארמנים רצח עם • טורקיה: דוחים את ההכרה • ארמניה: צעד לקראת אמת וצדק היסטורי
איתמר מרגלית
24 באפריל 2021
19:09
עודכן ב 19:23

הצהרה היסטורית: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הודיע כי ארצו מכירה רשמית ברצח העם הארמני, מעל למאה שנה לאחר שאירע. הטבח ביותר ממיליון וחצי ארמנים התרחש בין השנים 1915-18, בזמן מלחמת העולם הראשונה, על ידי חיילי האימפריה העותמנית, טורקיה של ימינו. המהלך מגיע לאחר עשורים של הימנעות מהצהרות גורפות בסוגיה מצד הבית הלבן ולאחר שנים של מאבק מצד האזרחים האמריקניים ממוצא ארמני. 

ביידן אמר בהצהרתו כי המהלך ננקט "לא כדי להטיל אשמה על אף צד, אלא כדי לוודא שמה שקרה לעולם לא יחזור". עוד מסר, כי "העם האמריקני מוקיר את כל הארמנים שנספו ברצח העם שהחל היום לפני 106 שנה".

גורם אמריקני רשמי צוטט בסוכנות הידיעות רויטרס ואמר שממשל ביידן ממשיך לעודד את ארמניה וטורקיה להגיע להשלמה אחת עם השנייה, ולבסוף לכונן נורמליזציה ביניהן. אותו גורם אומר ששיחת הטלפון אתמול בין ביידן לארדואן הייתה "מקצועית מאוד" ו"ישירה מאוד". הגורם האמריקני ציין שטורקיה נשארה בעלת ברית חשובה של נאט"ו וכי בממשל ביידן מעוניינים בקשרים חזקים עם אנקרה. עוד אמר כי ביידן רוצה לעבוד באופן צמוד עם ארדואן, וזו הסיבה שהציע לו להיפגש בעוד כחודשיים, במהלך ועידת נאט"ו בבלגיה. הגורם שב על הודעת הנשיא ביידן, לפיה יום הזיכרון לג'נוסייד הארמני מטרתו להוקיר את קורבנותיו הארמנים ולא להטיל אשמה.

בטורקיה הגיבו בחריפות להצהרה. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, גינה את ההכרה האמריקנית ואמר שהדיון על אודותיו עובר פוליטיזציה על ידי צדדים שלישיים. שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושאולו אמר, כי מדינתו "דוחה לחלוטין את ההחלטה האמריקנית להכיר ברצח העם הארמני". מאוחר יותר צייץ: "מילים אינן יכולות לשנות או לשכתב את ההיסטוריה. אין לנו דבר ללמוד מאף אחד על העבר שלנו. אופורטיוניזם פוליטי זו הבגידה הגדולה ביותר לשלום וצדק. אנו דוחים לחלוטין את ההצהרה שמבוססת אך ורק על פופוליזם".

ראש ממשלת ארמניה, ניקול פשיניאן, בירך על ההכרה האמריקנית ברצח העם הארמני, ואמר שמדובר בצעד לקראת אמת וצדק היסטורי.

ישראל טרם הכירה ברצח העם הארמני ומשרד החוץ הישראלי מסר בתגובה כי מדינת ישראל מכירה בסבל הנורא ובטרגדיה של העם הארמני. במיוחד בימים אלו מוטלת עלינו ועל מדינות העולם האחריות לוודא כי אירועים כאלו לא יישנו.