סמוטריץ' ונתניהו
צילומים: יונתן זינדל והלל מאיר, פלאש 90

סמוטריץ': יכול להיות שבאמת הגיע הזמן להחליף את נתניהו

בן גביר מנגד: "אני רוצה להקים ממשלה עם נתניהו". ח"כ מיקי הגיב ליו"ר הציונות הדתית: עברת את אחוז החסימה כי הליכוד תרם לך 3 מנדטים • לקראת פקיעת המנדט: לפיד החל במגעים עם המפלגות הערביות • ועדת החוקה של הליכוד תתכנס לדון בשילוב רשימות אחרות במפלגה
יערה שפירא ומיכאל שמש
24 באפריל 2021
21:14
עודכן ב 06:36

תשעה ימים לפקיעת המנדט ובימין הרוחות מתלהטות: עימות פרץ אמש (שבת) בין יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' לבין חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד. מעט לאחר חצות צייץ ח"כ סמוטריץ' בטוויטר: "אחרי אין-ספור אירועי טרור ולינצ'ים של האויב הערבי בימים האחרונים ואחרי מטח טילים מעזה לישובי הדרום, נתניהו אשכרה קרא 'להרגיע את הרוחות מכל הצדדים'? יכול להיות שבאמת הגיע הזמן להחליף אותו".

מנגד, ח"כ איתמר בן גביר מסיעתו אמר הבוקר לכאן רשת ב: "אני לא רוצה להפיל את נתניהו, אני רוצה להקים ממשלה איתו". עם זאת, הוא הוסיף: "האמירות שלו לא היו במקום, זה לא דין שווה. עושים לינץ' ביהודים, פוגעים ביהודים ונתניהו שותק - בעיניי זאת חרפה".

ח"כ מיקי זוהר הגיב לציוץ של סמוטריץ': "כפיות טובה. קווים לדמותה. עברת את אחוז החסימה כי הליכוד תרם לך 3 מנדטים, קצת צניעות לא תזיק". ח"כ סמוטריץ' לא נשאר חייב והשיב לח"כ זוהר: "מיקי, אם כל אחד כאן שטוען שהוא 'תרם' לי 3 מנדטים היה אכן עושה את זה, היו לי היום 15 מנדטים. אז חאלס כבר עם השטויות האלה. ביבי לא עשה לי טובה אישית ולכל אורך הדרך הדגשתי שאני לא מחויב לו אישית אלא לערכי הימין והציונות הדתית שלי". יו"ר הציונות הדתית הוסיף: "הגיע הזמן שאתה וחבריך תפנימו: אני איש ימין, לא ביביסט".

לקראת פקיעת המנדט: לפיד החל במגעים עם המפלגות הערביות

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד החל בגישושים גם עם המפלגות הערביות, כך פורסם אמש (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. ברשימה המשותפת מבקשים הבהרות בנוגע לדומיננטיות של בנט בממשלה, ושם אומרים שבהתאם לכך יחליטו אם יוכלו להמליץ על לפיד או לתמוך בממשלה כזאת מבחוץ.


דרישות רע"מ מלפיד זהות לדרישות מנתניהו, וכולן בתחומים האזרחיים, כמו הקפאת חוק קמיניץ, טיפול בתוכניות מתאר ובכפרים לא מוכרים. נמשכים גם המגעים בין בנט ללפיד ובסביבת יו"ר יש עתיד מאשימים כי חברי כנסת אצל בנט וסער שרוצים להיות שרים הם שדורשים ממשלה רחבה ומעכבים בכך את המגעים. זאת בעוד שבפועל דרישת בנט לגבי שליטה בממשלה - רוככה, והוא אינו דורש שליטה מלאה אלא וטו הדדי לכל צד, ושיוויון שרים בקבינט המדיני-בטחוני.

בתוך כך, ועדת החוקה של הליכוד צפויה להתכנס היום כדי לדון בשילוב רשימות אחרות בליכוד, ברקע הניסיונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשכנע את יו"ר ימינה נפתלי בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער להצטרף לממשלה בראשותו.

דני דיין: סער היה צריך להמליץ על לפיד

דני דיין, מועמדה לשעבר של תקווה חדשה לכנסת, אמר בריאיון לאסף ליברמן בתוכנית "הכול פוליטי", כי יו"ר מפלגתו גדעון סער היה צריך להמליץ על לפיד להרכבת הממשלה. בתוך כך אמר דיין, כי בישיבה בה המפלגה החליטה שלא להמליץ על אף מועמד, הוא התנגד: "התוצאה הייתה שנתניהו קיבל את המנדט. זה לא מה שהיינו צריכים להביא אליו". עם זאת אמר, כי במידה ונתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ב-12 הימים שנותרו לו עד לפקיעת המנדט, אולי יתברר כי החלטת סער הייתה נכונה. 

חברת הכנסת ממפלגת העבודה, אפרת רייטן אמרה לאסף ליברמן כי "לא תהיה קואליציה או ממשלה בלי מפלגתה". רייטן הוסיפה כי "ייתכן שממשלה בראשות בנט תהיה טובה".