הפגנות בעזה לאות תמיכה באלימות בירושלים, אמש
צילום: עטייה מוחמד, פלאש 90

איך הפכה ההסלמה לקמפיין בחירות של חמאס?

על רקע ההסלמה בדרום והאירועים בירושלים ראש תחום פלסטינים בכאן חדשות מסביר כיצד הידרדר המצב וכיצד מגיב כל צד • מפקד מחוז ירושלים: אם לא יהיו גדרות בשער שכם - הפרות הסדר יהיו קשות יותר
גל ברגר
25 באפריל 2021
08:54
עודכן ב 13:23

שידור חי: שאלות ותשובות עם גל ברגר

בירושלים נמשכו הלילה (ראשון) התפרעויות של ערבים וגם של יהודים. המשטרה עצרה 17 חשודים בהפרות סדר אלימות. נוסף על כך, פורסם תיעוד של יהודים שמחפשים כלי רכב של ערבים ומיידים לעברם אבנים. על רקע האירועים הושבנו את ראש תחום הפלסטינים בכאן חדשות, גל ברגר, להשיב על כמה מהשאלות הבוערות.

למה התחיל הבלגן בירושלים?

לפני כשבועיים הדהדו הפלסטינים את ניתוק הרמקולים של המואזין מאל אקצא בערב יום הזיכרון, אחר כך התקבלו כמה החלטות ישראליות שהתקבלו בצורה לא טובה בצד השני, כמו החלטת המשטרה שלא לאפשר פתיחת בסטות וישיבה במדרגות שער שכם. לכך התווספו דיווחים על חסימות של ישראל בדרך לאל אקצא והגבלות על הגעה לירושלים בימי הרמדאן. אם נוסיף לכך את סרטוני הטיק טוק והתגובה בצד היהודי - כל זה הביא לפיצוץ של אירועים אלימים.

האם הפלסטינים מתייחסים להפגנת ארגון להב"ה?

יש לכך התייחסות רחבה. כמו שבצד שלנו רצים סרטונים על תקיפות יהודים בידי ערבים, בצד השני כל תקיפה של ערבי או הפגנה נגדם מהודהדת ברשתות החברתיות. גם שם הדור הצעיר צורך חדשות בעיקר ברשתות. ההפגנות הללו קיבלו מקום נרחב בצד השני והפכו גם לחומר תעמולה כדי להניע יותר אנשים לירושלים.

מה הסיבה שישראל לא הגיבה לירי מעזה?

ישראל הגיבה בלילה הראשון, אבל ישראל מנסה כרגע להכיל את האירועים ולא לגרום לעוד גזרה לבעור. ירושלים עושה מספיק כאב ראש לקברניטים בישראל ואין רצון לפתוח שתי חזיתות במקביל. אני מניח שהתקבלה החלטה להרגיע את הגזרה העזתית כדי לא להפוך את זה לסיפור שיוצא משליטה. כרגע הכבאים עובדים בניסיון להוריד את הלהבות.

מה הקשר של כל זה לבחירות הפלסטיניות?

חמאס החליט להפוך את ירושלים לחלק מקמפיין הבחירות לפרלמנט ברשות הפלסטינית בחודש הבא. הבחירות האלה יידחו כנראה, כי ההנהגה ברמאללה פוחדת מהאפשרות שחמאס ינצח. חמאס מבין זאת. הוא מאוד מעוניין בבחירות האלה, כי זה מסלול ישיר לדריסת רגל מחודשת בגדה אחרי 15 שנה. בחמאס מבינים שאבו מאזן ידחה את הבחירות, בתירוץ שישראל מונעת ממנו לקיים אותן. חמאס בעצם הופך את ירושלים לסוג של קמפיין בחירות. מתקפת הרקטות של סוף השבוע היא החלטה של חמאס לשנות את סדר היום. עכשיו אבו מאזן יצטרך לחשוב פעמיים – איך יבטל את הבחירות אחרי כל מה שקרה בשבוע האחרון? חמאס מחזק את עצמו בכך בציבור הפלסטיני. הוא לא משלים עם הניסיון של ישראל לדחות את הבחירות אלא להיפך, הוא גורם לקיום הבחירות. חמאס רוצה להעביר מסר שמבחנתו דחיית הבחירות היא דבר שלא יעשה.

מפקד מחוז ירושלים: "הגענו ל-157 עצורים, 54 מהם על רקע גזעני"

בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב אמר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן, כי אין למשטרה כוונה להסיר את הגדרות בשער שכם. "הלילה הפרות הסדר היו מצומצמות יותר, אבל יום אחד לא מעיד על הכלל", הוא הוסיף. "היום אנחנו מתחילים את הפריסה כבר בתחנה המרכזית, כדי לפגוש את החיכוך בין יהודים למוסלמים. לצערי, כמה פעמים זה נגמר באלימות גזענית קשה. כבר הגענו ל-157 עצורים, מהם 54 על רקע גזעני".

כמה שוטרים נפצעו אמש בהתפרעויות אלימות במזרח ירושלים ובמוקדים נוספים בעיר. בשער שכם התעמתו מאות צעירים ערבים עם כוחות המשטרה והשליכו לעברם חפצים ואבנים. השוטרים פינו אותם בעזרת פרשים ורימוני הלם. בשער הפרחים הותקף לוחם משמר הגבול. בצומת רוקפלר נורה זיקוק והושלכה אבן אל ניידת משטרה. בעיסאוויה נורו זיקוקים לעבר שוטרים שהגיעו לעצור כ-15 רעולי פנים שהיו בדרכם להשליך בקבוקי תבערה ולירות זיקוקים לעבר בית החולים הר הצופים. אחד מהם נפצע בידו.

הסהר האדום דיווח כי 12 צעירים ערבים נפצעו ואחד מהם נזקק לטיפול בבית חולים. ליד צומת עטרות בכביש 45 הושלכו אבנים אל אוטובוס והנהג נפצע בפניו.