היירוטים הלילה
צילום: דדי פולד

הירי נמשך: שתי רקטות יורטו, רקטה נוספת נפלה בעזה

התרעת צבע אדום הופעלה בשדרות ועוטף עזה, ארבעה נפצעו קל בריצתם למרחבים המוגנים • מוקדם יותר רקטה נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב • בעקבות המשך הירי מהרצועה: מהשעה 06:00 נסגר מרחב הדיג בעזה • נמשכים המאמצים העקיפים שמובילים בכירי המודיעין המצרי וכן גורמים מהאו"ם בניסיון להביא להפחתת המתיחות ולבלימת ההסלמה
איציק זוארץ, כרמלה מנשה ורועי שרון
25 באפריל 2021
20:32
עודכן ב 06:37

לאחר כשעתיים של שקט: שלוש רקטות נוספות שוגרו הלילה (שני) לעבר ישראל. שתיים מהן יורטו והשלישית נחתה בשטח הרצועה. בסך הכול הלילה שוגרו חמש רקטות לישראל, שתיים יורטו, שתיים נפלו בשטח הרצועה ואחת נחתה בשטח פתוח במועצה המקומית.

שלושה אנשים נפצעו קל כשרצו למרחב המוגן ופונו לבית החולים ברזילי באשקלון. אחרי חצות הודיע צה"ל על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה, בעקבות ירי הרקטות. בעקבות הירי הנוסף לפנות בוקר התקבלה הודעה על סגירת מרחב הדיג בחופי הרצועה לחלוטין. 

״ההחלטה התקבלה לאחר פעילות טרור חוזרות ונישנות מצד רצועת עזה נגד אזרחי ישראל בימים האחרונים אשר מהווים הפרה של הריבונות הישראלית. חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה כלפי ישראל״, נמסר ממנהלת תיאום פעולות הממשלה בשטחים.

בתוך כך נמשכים המאמצים העקיפים שמובילים בכירי המודיעין המצרי וכן גורמים דיפלומטיים מהאו"ם בניסיון להביא להפחתת המתיחות ולבלימת ההסלמה בעקבות האירועים בירושלים ושיגורי הרקטות מעזה לעוטף בסוף השבוע.

בעיתון הלבנוני אל-אחבאר דווח הבוקר מפי מקורות פלסטיניים על מסר שחמאס העביר מסר למתווכים המצרים. לפי המסר, אם ישראל תמשיך במדיניותה בירושלים ובמניעת הבחירות לפרלמנט הפלסטיני, הדבר יוביל לפיצוץ בירושלים, בגדה ובעזה.

התגובה המוגבלת לירי עד כה - בהמלצת צה"ל

חוסר התגובה אתמול על ירי הרקטות מרצועת עזה היה בהמלצת הדרג הצבאי. השיקול של צה"ל היה לתת הזדמנות להחזרת השקט לפני שנכנסים לסבב לחימה בדרום, שעוד עלול לקרות ולכן בצה"ל נערכים להסלמה. כך פורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11.

בתוך כך, החלטת הרמטכ"ל אביב כוכבי לבטל את נסיעתו לארצות הברית כדי לדון בסוגיית הגרעין האיראני מעידה על ההיערכות להסלמה, כשסימן נוסף לכך הוא תגבור סוללות כיפת ברזל. הדילמה של צה״ל היא בין רצון לחזור לרגיעה, אך לא בכל מחיר, כשכל רקטה שנורית מדרדרת לכיוון הסלמה. ההערכה היא שצפויים עוד כמה ימים מתוחים.

שר הביטחון בני גנץ כינס היום הערכת מצב עם צמרת מערכת הביטחון בבסיס הקריה שבתל אביב, במהלכה מסר, כי יש להמשיך במוכנות של צה"ל לאפשרות של הסלמה בגזרה הדרומית. הרמטכ״ל נפגש הבוקר עם ראשי הרשויות בעוטף עזה ואמר כי יש קשר בין מה שמתרחש באזורם לאירועים בירושלים וכי המטרה כרגע היא להוריד את גובה הלהבות. עוד ציין כוכבי כי "הייתה לנו התלבטות אם להגיב אמש ובסופו של דבר הוחלט שלא". יחד עם זאת ציין הרמטכ״ל כי הצבא נערך לתגובה רחבה אם הירי יימשך.

שלוש רקטות נורו בלילה האחרון, שבין שבת לראשון, מרצועת עזה לישראל. רקטה אחת יורטה באזור שדרות, רקטה שנייה נפלה בשטח פתוח סמוך לגדר הגבול, ורקטה שלישית נפלה בשטח הרצועה ובעת שיגורה לא הופעלה אזעקת צבע אדום. תושב שדרות בן 21 נחבל בראשו בזמן ריצה למרחב מוגן והוא מטופל בבית החולים.

בחמאס אמרו היום כי "ההתנגדות בעזה תשאיר את האצבע על ההדק ותכוון את הרקטות שלה לעבר מעוזי האויב". בהודעה מטעם הארגון קרא חמאס לפלסטינים להמשיך ולהתכנס בעיר העתיקה בירושלים ולדבוק בתפילות באל-אקצא, ולהמשיך את "מצב הבלבול" באזורים הסמוכים להתנחלויות ובשכונות הישראליות בערים.