רבנות במחלוקת

משבר אמוני: הסיפור מאחורי הרבנות הראשית

100 שנה לאחר היווסדה של הרבנות, פחות ופחות זוגות נרשמים דרכה לנישואין, היא מאבדת את המונופול על הכשרות ונתפסת אצל רבים כמפעל של ג'ובים. מה השתבש בדרך?
יאיר אטינגר
26 באפריל 2021
04:35
עודכן ב 28 אפריל 22:41

הרבנות הראשית מציינת 100 שנה להיווסדה, כשהיא הולכת ומאבדת ממעמדה ולא רק בקרב חילוניים. בשנים האחרונות גם אנשים מסורתיים, ואף אנשים דתיים, מערערים על סמכותה של הרבנות בתחומי הנישואין והכשרות - בקרב רבים היא נתפסת כמוסד מושחת. מה קרה לרבנות מהקמתה, דרך המעבר לידיים חרדיות ועד לסלידה ממנה היום?

האם הרבנות הראשית נמצאת בשלהי ימיה כמונופול על שירותי הדת בישראל? מה השתבש בדרך והוביל לאובדן אמון ומה צפוי לה ב-100 השנים הבאות? מסע בעקבות הרבנות הראשית לישראל.

הצצה לסדרה רבנות במחלוקת

ב-2021 פחות ופחות יהודים משתמשים בשירותיה, והיא נתפסת אצל רבים כמפעל של ג'ובים. רישום נישואים הוא אחד משיאי המונופול של הרבנות, שנוגעת בכל אחד מהרגעים המשמעותיים במעגל החיים של אדם יהודי. ברבנות סבורים שהישראלים מיוזמתם מעוניינים לשמר את המסורת בצורה הזו, אך המציאות מראה שהאמון הולך ונשחק - מרבית הצעירים מתחת לגיל 34 מצהירים כי לא נישאו או יינשאו ברבנות.

האם הסוף של הרבנות הראשית קרוב? | האזינו ל-"עוד יום" 

"התפקיד של שמירת תורת ישראל בדור הזה הוטל עליי", אומר הרב דוד לאו, שמכהן כשמונה שנים בתפקיד הרב הראשי לישראל, ומוסיף: "אין גוף בעולם היהודי שמתנהלת מולו מערכה כמו נגד הרבנות". אך מהצד השני, מספרים לא מעט מהנדרשים להוכחת יהדות - התהליך משפיל ומעליב. 

צפו בפרק 1 - האם הביקורת תצליח לחולל שינוי?

עבודת הרבנים הראשיים מתחלקת לשלושה חלקים: לייצג את היהדות באופן טקסי, לפקח על שירותי הדת ולפסוק הלכה ממלכתית. בפרק השני חוזר יאיר אטינגר אל כמה מהפסיקות ההיסטוריות שהיו בהן תעוזה והשפעה.

צפו בפרק 2 - העימותים ההיסטוריים שגרמו לעליית הכוח החרדי והשמרני

בית הדין הרבני הוא נקודת הרתיחה החמה ביותר בין דת למדינה, בין היהודית לדמוקרטית. משנה לשנה עולה מספר הזוגות המבקשים להתגרש. לרוב זה הליך סטנדרטי, אבל לעתים הוא עלול להידרדר למבוי סתום ולשנים של סבל בלתי נתפס.

צפו בפרק 3 - העגונות שחייהן הפכו לסיוט וממתינות לבתי הדין הרבניים

יואב ותפארת החליטו, כמו לא מעט זוגות, לערוך חתונה אורתודוכסית מחוץ לרבנות. "בחרנו בחתונה כדת משה וישראל שהרבנות היא לא הבעלים שלה", הם סיפרו. "זה גוף שלקח לעצמו  יותר מדי כוח לידיים". המרד נגד הרבנות התחיל דווקא בנושא אחר - הכשרות. יונתן ודעי, בעלים של בית קפה שעתר נגד הרבנות בנושא, טוען: "הרבנות לא מבינה שהיא חייבת להתאים את עצמה למה שקורה היום בישראל". הרב הראשי דוד לאו דווקא חושב שהמרד לא צפוי להוביל למהפכה. "המציאות בשטח היא שאנשים מחפשים דווקא תעודות של הרבנות", הוא מסביר. "זאת אומרת שהאמון קיים". 

צפו בפרק 4 - הזוגות והמסעדות שבחרו דרך אחרת מהרבנות