בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סמוטריץ' לכאן חדשות: הערבים הם אזרחי ישראל - בינתיים לפחות

יו"ר הציונות הדתית קרא לבנט ולסער לגלות אחריות ולהקים ממשלה ימנית • סער: חשוב למצות את הניסיון להקים ממשלת אחדות, אבל לא בכל מחיר • בנט: נצטרף לכל ממשלת ימין בהובלת כל איש ימין, הפערים לממשלת אחדות לא קטנים • לפיד: אם כולם יגלו אחריות, אפשר תוך שבוע להקים ממשלה
יערה שפירא ומיכאל שמש
26 באפריל 2021
12:45
עודכן ב 15:35

שמונה ימים לפקיעת המנדט של בנימין נתניהו להרכבת ממשלה, ראשי המפלגות התייחסו היום (שני) בנאומיהם בפתח ישיבות הסיעה למו"מ הקואליציוני ולמבוי הסתום הפוליטי. יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הבהיר לכאן חדשות בישיבת מפלגתו כי "הערבים הם אזרחי ישראל", אך הוסיף - "בינתיים לפחות". לדבריו, "חלק מאויבינו יושבים עדיין בכנסת ויש מי שחושבים שאפשר להסתמך עליהם להרכבת ממשלה. תפתחו עיניים ותסירו את האיוולת מסדר היום".

סמוטריץ' שב וקרא לבנט וסער לגלות אחריות ולהקים ממשלה ימנית. "מציע לך נפתלי ידידי רגע לפני שאתה חותם על הסכם קואליציוני לעבור על חשבונות הטוויטר של שותפייך לממשלה הזאת. אם עדיין תרצה להקים איתם ממשלה - הלכת לאיבוד".

קודם לכן אמר יו"ר ימינה, נפתלי בנט, בישיבת סיעתו כי מפלגתו תצטרף לכל ממשלת ימין בהובלת כל איש ימין. "הזמן אוזל, נותר, שבוע להקמת הממשלה ומניעת הידרדרות לכאוס מתמשך. אני קורא לחברי מכל הצדדים להתפשר ולגלות אחריות. יש שתי אפשרויות: בעדיפות הראשונה מבחינתנו ממשלת ימין. ימינה תצטרף לכל ממשלת ימין שיקים נתניהו - בהובלתו או בהובלת כל איש ימין אחר בעל יכולת להנהיג את הממשלה, מתוך הליכוד או מבחוץ".

איתמר בן גביר בנאום בכורה בכנסת

בנט ציין כי הפערים במשא ומתן להקמת ממשלת אחדות אינם קטנים "גם בענייני מהות בתחומי המשפט וההתיישבות". הוא הסביר: "אחדות זה לא דבר קל, מדובר בתפישות עולם שונות. זה דורש איפוק מכל הצדדים. אנחנו עומדים על זה שהממשלה תשקף את הרכב הכנסת. אני לא יכול להבטיח שהמאמצים יישאו פרי. כן אבטיח שנהפוך כל אבן כדי למנוע בחירות חמישיות בשבוע שנותר".

גם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, התייחס לקשיים במשא ומתן להקמת ממשלת אחדות. בפתח ישיבת סיעתו אמר סער: "גם היום איני יכול לומר אם תקום, אבל חשוב למצות את הניסיון הזה. לא בכל מחיר". עם סיום ישיבותיהם, סער נפגש עם בנט ויועצו הפוליטי, שלום שלמה. 

ראש האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, השיב לסער ובנט בפתח ישיבת סיעתו "יש עתיד" ואמר כי "אם כולם יגלו מנהיגות ואחריות, אפשר תוך שבוע לסגור הכול". לדבריו, "בימים הקרובים נצטרך לעשות החלטות קשות, אני מכיר בזה. נתניהו הפך להיות אדם שכל המהות שלו זה לעשות תרגילים פוליטיים, הוא רוצה בחירות חמישיות ואנחנו רוצים להקים ממשלה".

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הצטרפה וקראה לנפתלי בנט "להפסיק לשחק לידיו של נתניהו ולשחרר את האחיזה למען בטחון ישראל". בישיבת סיעתה אמרה מיכאלי: "אנחנו סומכים על לפיד שיידאג לאינטרסים והערכים שלנו מהחלק הזה של המפה הפוליטית. יש עוד מפלגות שהיום נמצאות עם נתניהו ולא בטוח יישארו איתו. יש 61 מנדטים מתקווה חדשה שמאלה שיכולים להקים ממשלה".

בתוך כך, חבר הכנסת איתמר בן גביר מרשימת הציונות הדתית נשא אחר הצוהריים את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת. "אפעל בעזרת כדי שהריבונות תחזור לירושלים בכלל ולהר הבית בפרט, כדי שתמונות כמו שראינו אמש של קבוצות בריונים שמכים שוטרים ומכים שוטרים לא יישמעו ולא ייראו", אמר ח"כ בן-גביר.

אמש דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי בנט ולפיד החליטו לנהל ביניהם מרתון מגעים ומידרו את יתר השותפים מהשיחות. זאת ברקע הדיווחים על מחלוקות רבות בין חברי גוש השינוי מכל המפלגות. 

בד בבד, ועדת החוקה של מפלגת הליכוד אישרה אתמול בקשה של ראש הממשלה נתניהו, והסמיכה אותו להביא הצעה עקרונית להגשת רשימת מועמדים משותפת בבחירות לכנסת ה-25. ההחלטה דורשת את אישורי חברי מרכז הליכוד, שיוזמנו להצבעה בעניין ביום שלישי הקרוב. יחד עם זאת, הצעת נתניהו הביאה לוויכוח בינו לבין שר האוצר כ"ץ, שטען: "הוא מנשל אותי מסמכותי, לא אאפשר שאיש אחד יקבע חיבורים".