נתניהו

נתניהו במסר לבנט וסער: מוכן לזוז לשנה מהתפקיד, לא ניתן לשמאל להקים ממשלה

מקרובי רה"מ אומרים כי הוא מוכן לזוז מתפקידו כדי למנוע הליכה לאופוזיציה • בגוש השינוי מאשימים את שקד: שמה מקלות בגלגלים והכשילה מהלכים בכנסת
מיכאל שמש
26 באפריל 2021
20:08

ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר מסר לבנט וסער לפיו הוא מוכן לוויתורים כדי להקים ממשלה. "מוכן לזוז לשנה מהתפקיד", מסר. "לא ניתן לשמאל להקים ממשלה". כך פורסם הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11. 

שמונה ימים לפקיעת המנדט, נמשכים המגעים להרכבת ממשלה לצד הוויכוחים וההתכתשויות. בתום הסערה שהתרחשה בוועדה המסדרת, היא הקימה את הוועדה לענייני החברה הערבית בראשות מנסור עבאס. ההצעה של יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר אושרה ברוב קולות, בתמיכת ימינה ורע"ם.

בנוסף, הוועדה אישרה כי 17 חכי"ם יהיו חברים בוועדת חוץ וביטחון ו-17 חכי"ם בוועדת הכספים שבראשה יעמוד ח"כ משה גפני. עוד אושר שבשלב זה ימונו שלושה סגנים ליו"ר הכנסת: ח"כ יעקב מרגי מגוש הימין, ח״כ מתן כהנא מימינה ומנסור עבאס מרע״ם.

ראשי המפלגות התייחסו בנאומיהם בפתח ישיבות הסיעה למשא ומתן הקואליציוני ולמבוי הסתום הפוליטי. יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', אמר לכאן חדשות בישיבת "הציונות הדתית" כי הערבים הם אזרחי ישראל, אך הוסיף - "בינתיים לפחות". לדבריו, "חלק מאויבינו יושבים עדיין בכנסת ויש מי שחושבים שאפשר להסתמך עליהם להרכבת ממשלה. תפתחו עיניים ותסירו את האיוולת מסדר היום".

סמוטריץ' שב וקרא ליו"ר ימינה נפתלי בנט וסער לגלות אחריות ולהקים ממשלה ימנית. "מציע לך נפתלי, ידידי, רגע לפני שאתה חותם על הסכם קואליציוני, לעבור על חשבונות הטוויטר של שותפיך לממשלה הזאת. אם עדיין תרצה להקים איתם ממשלה - הלכת לאיבוד".

הנסיגה במגעים בין לפיד לבין בנט וסער

קודם לכן אמר בנט בישיבת סיעתו כי ימינה תצטרף לכל ממשלת ימין בהובלת כל איש ימין. "הזמן אוזל, אני קורא לחבריי מכל הצדדים להתפשר ולגלות אחריות", אמר. "בעדיפות הראשונה מבחינתנו ממשלת ימין. ימינה תצטרף לכל ממשלת ימין שיקים נתניהו, בהובלתו או בהובלת כל איש ימין אחר בעל יכולת להנהיג את הממשלה, מתוך הליכוד או מבחוץ".

גם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער התייחס לקשיים במשא ומתן להקמת ממשלת אחדות. בפתח ישיבת סיעתו אמר סער: "גם היום איני יכול לומר אם תקום, אבל חשוב למצות את הניסיון הזה. לא בכל מחיר". עם סיום ישיבותיהם, סער נפגש עם בנט ויועצו הפוליטי, שלום שלמה. 

ראש האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, השיב לסער ובנט בפתח ישיבת סיעת "יש עתיד" ואמר כי "אם כולם יגלו מנהיגות ואחריות אפשר תוך שבוע לסגור הכול". לדבריו, "בימים הקרובים נצטרך לעשות החלטות קשות, אני מכיר בזה. נתניהו הפך להיות אדם שכל המהות שלו זה לעשות תרגילים פוליטיים, הוא רוצה בחירות חמישיות ואנחנו רוצים להקים ממשלה".