רימונים
צילום: יהב גמליאל, פלאש 90

למה משלוח רימונים מלבנון הרגיז את הסעודים?

המדינה השכנה, שקורסת ממילא, ספגה מכה כלכלית נוספת ונאסר עליה לייצא פירות וירקות לסעודיה - מה הקשר של חיזבאללה?
רועי קייס
28 באפריל 2021
06:27

ועכשיו למשבר, עוד משבר ביחסי לבנון ומדינות המפרץ וסעודיה בפרט, הפעם בגלל משלוח רימונים תמים כביכול, שבתוכו התגלו יותר מחמישה מיליון כדורי קפטגון, סם ממריץ סינתטי ממשפחת האמפטמינים, שמאוד נפוץ במדינות האזור ובלבנון בפרט. המשלוח נתפס בנמל ג'דה במערב סעודיה לחופי הים האדום בידי המכס ובעקבות זאת החליטה סעודיה בצעד דרסטי לא לאפשר הכנסה של פירות וירקות מלבנון לממלכה בטענה שמדובר בדפוס חוזר. עוד מכה כלכלית ללבנון הקורסת ממילא. 

לבנון היא מדינה לא יצרנית ולכן ההחלטה הסעודית שקיבלה גם הודעות הזדהות ממדינות המפרץ משמעותה הפסדים של 25 מיליון דולרים בשנה, סך ייצוא הפירות והירקות מלבנון לסעודיה. זה אומנם לא נשמע הרבה, אבל במדינה שמתקשה כרגע לעמוד בסבסוד מוצרי יסוד וכלכלה פשיטת רגל, כל דולר משמעותי.

הסיפור הזה הופך לקרב בין המחנה המזוהה עם חיזבאללה בלבנון למחנה שמתנגד לו. במקביל ברשתות החברתיות יש הרבה ממים ולעג לנסראללה שמתואר כברון סמים, הוא משווה לפבלו אסקובר, הקולימביאני, מסוחרי הסמים המפורסמים בעולם.

הסיפור הזה שם זרקור ולא בפעם הראשונה על תעשיית הסמים של חיזבאללה וכיצד הארגון, משתמש בחקלאים בבקעת הלבנון כדי לגרוף רווחים לתקציב שלו מסמים שמופצים לכל מקום במזרח התיכון וגם ליבשות אחרות. בשנים האחרונות כבר נתפסו משלוחי סמים שיוחסו לחיזבאללה באפריקה, באירופה, בדרום אמריקה ובאסיה.

העיתונאי הסעודי, עבד אל-עזיז אל-ח'מיס, מגיש אחת התוכניות בערוץ סקיי ניוז מהאמירויות אומר שכבר מזמן היה צריך לקבל את ההחלטה הזאת כיוון שיש פה ניסיון מצד חיזבאללה לפגוע בסעודיה באמצעות הפצת הסמים, שאסורים לפי האסלאם.

והדבר המדהים הוא שנסראללה כל השנים כל פעם שעולה סוגיית הסמים מכחיש בתוקף ואפילו אומר שאסור להם להפיץ סמים למדינות אויב כמו ישראל. אלא שהמציאות לפי הפרסומים אחרת וחיזבאללה מגלגל עשרות אם לא מאות מיליוני דולרים מרשת הברחות הסמים שלו חוצת היבשות. אבל מעבר לזה יש פה סיפור אחר והוא המיאוס של מדינות ערב ובעיקר המפרציות מלבנון ומכך שחיזבאללה ככל שעובר הזמן הופך להיות השליט האמיתי של המדינה – זה שלא רק מחליט על שלום ומלחמה, אלא זה שקובע מי יקבל החלטות בממשלה וזה שמנוהל בידי היריבה הגדולה של סעודיה באזור – איראן.

בעבר המפרציות היו מסייעות לא מעט ללבנון ועכשיו כשהיא צריכה יותר מכל סיוע, אין ממש רצון לסייע ולכן גם ההחלטה הסעודית הלא מובנת מאליה שבאה לשדר לממשלה בביירות שלא עושה כלום נגד הפעילות של חיזבאללה, הגיע הזמן שתקבלו אחריות, כפי שאומר לכאן חדשות העיתונאי הסעודי, שלא רואה תועלת בסיוע למדינה כמו לבנון

צעד הענישה הסעודי מגיע אחרי שנדמה שיש איזשהו שינוי כיוון בריאד כלפי איראן. לאחרונה דווח על שיחות ישירות בין סעודיה לאיראן, הפטרון של חיזבאללה, בבגדאד, לראשונה מ-2015, אז נותקו היחסים בין המדינות. שיחות שנועדו להפשיר את הקרח כשברקע המירוץ להסכם גרעין מחודש איתה והמשבר הבלתי נגמר בתימן שסעודיה מעורבת בו. 

גם אם הדיווחים נכונים, הפשרת הקרח בין איראן לסעודיה רחוקה ובייחוד כשאנחנו רואים כיצד הממלכה מנסה להעניש את לבנון שנותנת לחיזבאללה להבריח סמים באין מפריע בתוך פירות וירקות.