-
צילום: משה שי, פלאש 90

שיעור המאומתים בקרב נוחתים מהודו גבוה במיוחד - 6.8%

מומחים חוששים: ייתכן שמספר הנדבקים בקורונה בהודו עומד על כחצי מיליארד • משרד הבריאות קורא לאסור יציאת ישראלים למדינות בסיכון גבוה, החוזרים יועברו למלוניות • פיילוט התיירים המחוסנים, שהיה אמור להתחיל בחודש הבא, יידחה ליוני
קטי דור ועמיחי שטיין
27 באפריל 2021
08:39
עודכן ב 22:08

החשש מהווריאנט ההודי והתחלואה הגואה בהודו: שיעור המאומתים בקרב נוחתים בנתב"ג מהודו גבוה במיוחד ועומד על 6.8%. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. אתמול נחתה בישראל טיסה מהודו עם 139 נוסעים, מתוכם 12 נוסעים התגלו כמאומתים בבדיקה בנתב"ג. ההערכות הן שיתגלו עוד מאומתים בעשרת הימים הקרובים.

לראשונה מאז פרוץ המגפה נרשמו היום יותר מ-3,000 מתים ביום אחד, לפי נתונים חלקיים גם היום נרשמו בהודו יותר מ-300 אלף נדבקים. על אף שהמספרים הרשמיים מצביעים על כ-17.6 מיליון נדבקים בהודו בסך הכול, מומחים חוששים כי ייתכן והמספר האמיתי גדול פי 30. עובדי רפואה ומדענים במדינה מזהירים כי ישנו חוסר בדיווח על מקרים, וכי ייתכן ובמדינה ישנם כחצי מיליארד נדבקים בקורונה.

משרד הבריאות ממליץ לממשלה לאשר מדיניות מחמירה בכניסה לישראל, לצד פתיחה רחבה של המשק, כך עדכן המשרד לפני ישיבת הממשלה ולאחר ישיבה בהשתתפות בכירי המשרד היום. הדרישה לצמצם את הטיסות הנכנסות לארץ נועדה לשמור על תחלואה נמוכה ולאפשר את המשך ההקלות במשק כבר בשבוע הבא, תוך מניעת כניסת תחלואה של ווריאנטים מבחוץ.

המלצת גורמי המקצוע במשרד הבריאות היא לחלק את מדינות העולם לשתי קבוצות - קבוצה בה ייכללו רוב מדינות העולם, כלפיהן תמשיך המדיניות הקיימת וקבוצה ברמה שניה - מדינות בעלות סיכון גבוה, אליהן תיאסר לגמרי יציאת ישראלים, למעט חריגים. המלצה נוספת היא כי ישראלים החוזרים ממדינות אלו יהיו מחוייבים לבידוד, גם אם הם מחוסנים או מחלימים. זרים שיאושרו באופן חריג להיכנס ממדינות אלו, ייכנסו למלונית.

נכון להיום ישנן שבע מדינות עליהן חלה אזהרת המסע: הודו, אוקראינה, אתיופיה, ברזיל, דרום אפריקה, מקסיקו וטורקיה. עדכון המדינות יתבצע אחת לשבועיים בוועדה במתכונת דומה לזו שפעלה לעניין המדינות הירוקות והאדומות. 

 

לאור מצב התחלואה המתפשטת בעולם, משרד הבריאות ממליץ לדחות את פיילוט התיירות הנכנסת לסוף חודש יוני. בנוסף מבקשים במשרד לבחון את האפשרות להפסיק טיסות לישראל ממדינות מסוימות בעקבות הווריאנטים, או לחייב את הבאים מהמדינות האלה בבידוד במלונית - כולל מחוסנים ומחלימים. מדובר במדינות ואזורים שנמצאים ברשימת האזהרה של משרד הבריאות.

בדיון עלה הצורך לעדכן אחת לשבוע את רשימת המדינות הבעייתיות. עוד נבחן לעצור באופן מוחלט כניסת זרים ממדינות אלו, כולל עובדים, למעט מקרים נדירים שיאושרו מראש. בפיקוד העורף נערכים להגדלת מכסת הנכנסים למלוניות.

באשר להודו, בה התפרץ וריאנט מקומי, מסתמן שמשרד הבריאות ומשרד התחבורה יחליטו על הפסקה מוחלטת ומיידית של הטיסות בין שתי המדינות. שכן, בישראל חוששים שהזן ההודי של נגיף קורונה עלול להיות עמיד יותר בפני החיסון. במשרד הבריאות הנחו כי הנוסעים הזרים שמגיעים מהודו יילקחו לבידוד במלוניות פיקוד העורף והנוסעים הישראלים יועברו לבידוד ביתי.

אתמול נחתה בנתב"ג טיסה ישירה של "אייר אינדיה" מניו דלהי. אזרח הודו שאושפז שלשום בבית החולים איכילוב בתל אביב ונמצא חולה בקורונה, נכנס לישראל בימים האחרונים באחת מהטיסות. מדינות נוספות עצרו את הטיסות מהודו אליהן כבר לפני כמה ימים.

כניסת תיירים לארץ אמורה היתה להתחיל ב-26 במאי, וכאמור נדחתה לחודש יוני. מאמצע חודש יוני צפויה הרחבה משמעותית של כניסת תיירים לארץ, ופעימה נוספת של פתיחת נתב"ג מתוכננת בחודש יולי. שרת התיירות אורית פרקש-הכהן אמרה בדיון: "אנחנו מודעים לעניין הווריאנט ההודי, זה דבר שעלול לשנות דברים, אבל אנחנו ננהל את האירוע ואני בטוחה שזה לא יעצור את התוכניות". 

ברקע הדברים, ארצות הברית הורידה את אזהרת המסע שלה לישראל לדרגה 3, שפירושה כי יש לשקול את הנסיעה ליעד הזה. לפני כמה ימים העלתה וושינגטון את אזהרת המסע לרמה 4 שפירושה המלצה שלא לטייל כלל. במשרד החוץ בוושינגטון נימקו את ההחלטה הזו בהתפשטות של הקורונה בארץ, דווקא בימים שבהם המגיפה דועכת. אזהרות המסע הן המלצה ואין מדובר בהנחיה מחייבת.