נתניהו, מנדלבליט וגנץ. ארכיון
צילום: יונתן זינדל ותומר נויברג, פלאש 90

נתניהו התקפל: בני גנץ ימונה לשר משפטים בממשלת מעבר

שעות לפני שבג"ץ ידון בחוקיות המינוי של אקוניס - ראש הממשלה הודיע שיתמוך במינויו של גנץ לתפקיד וביקש לבטל את הדיון בעליון • בנוסף ביקש רה"מ מבג"ץ לבטל את הדיון, שנדחה לשעה 17:00 • כחול לבן: מנענו את מזימת אפריל נמשיך לשמור על הדמוקרטיה • ליברמן: ‏"היום נתניהו מקופלת, השלב הבא זה פסק זמן"
מיכאל שמש, אמוץ שפירא ותמר אלמוג
28 באפריל 2021
08:08
עודכן ב 14:05

עדכונים אחרונים: 

<> בג"ץ הודיע על דחיית הדיון לשעה 17:00

<> אחרי הודעתו על תמיכה במינוי גנץ: נתניהו ביקש לבטל את הדיון בבג"ץ

<> רה"מ הודיע: אתמוך במינויו של גנץ לתפקיד שר המשפטים

<> הוגשה תשובת נתניהו לבג"ץ: השרים היו מודעים היטב לעמדת היועמ"ש

<> בג"ץ הודיע: הדיון יועבר בשידור חי

<> עורך הדין המייצג את נתניהו: מנדלבליט שוגה וטועה טעות משפטית

זמן קצר לפני קיום הדיון בבג"ץ בנושא מינוי שר המשפטים, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש היום (רביעי) לבטל את הדיון ולתת שהות של 48 שעות בכדי לגבש הסכמות ביחס ליתר משרדי הממשלה. הדיון שנקבע לשעה 15:30 נדחה לשעה 17:00.

קודם לכן הודיע רה"מ נתניהו כי יביא לאישור הממשלה את מינוי גנץ לתפקיד בממשלת המעבר. אתמול התנגד נתניהו למינוי זה והציע את מינויו של השר אופיר אקוניס לתפקיד - הצעה שעל חוקיותה אמור היה לדון בג"ץ. אחרי הודעתו, ביקש נתניהו מבג"ץ לבטל את הדיון. 

בהודעת ראש הממשלה נכתב כי הסיבה לשינוי הכיוון היא "לצאת מהמבוי הסתום ולאפשר את הפעילות ההכרחית של משרד המשפטים". כמה דקות קודם לכן הוגשה מטעם נתניהו תגובה לבג"ץ, בה נטען שבניגוד לטענות מנדלבליט, בעת ההצבעה "השרים היו מודעים היטב לעמדת היועץ המשפטי לממשלה".

"אל לו לבית המשפט או ליועץ המשפטי לממשלה להשים עצמם כממשלת-על וראוי להמנע מלקבוע עבור הממשלה איזה מינוי פוליטי עליה לעשות", נכתב בתשובת נתניהו. "עצם הדיון במינוי נעשה אפוא תחת ההליך המשפטי, ללא שהושגה הסכמה פוליטית כפי שראוי היה". 

"‏היום נתניהו מקופלת, השלב הבא זה פסק זמן": התגובות במערכת הפוליטית

הודעת נתניהו עוררה תגובות רבות במערכת הפוליטית. יו"ר סיעת כחול לבן בכנסת, ח"כ איתן גינזבורג, אמר בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב שהוא "מקווה שהודעת ראש הממשלה אינה תרגיל מול בג"ץ". יו"ר ישראל ביתנו צייץ: "היום נתניהו מקופלת, השלב הבא זה פסק זמן".

התנועה לאיכות השלטון, שהגישה את העתירה על מינוי שר המשפטים לבג"ץ, הגיבה להודעת נתניהו: "כך מתנהל קרקס ולא ממשלה. נמשיך לדרוש בבג״ץ את מינויי ארבעת השרים החסרים באופן מיידי לאור החלל השלטוני החמור שנוצר".

עורך הדין פטר: מנדלבליט שוגה וטועה טעות משפטית

עורך הדין דוד פטר המייצג את נתניהו בבג"ץ התראיין הבוקר בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב ואמר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שהגדיר את המינוי לא חוקי, "שוגה וטועה טעות משפטית". 

האזינו לריאיון עם עו"ד דוד פטר

"מדובר בסוגייה משפטית על אף הסערה המשפטית והפוליטית. בפן המשפטי מדובר בסוגייה פשוטה - האם מינוי שר משפטים עלה", אמר עורך הדין פטר בשיחתו עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. "סדר היום של הישיבה כלל כותרת: 'מינוי שר משפטים'. לא היה בשום מקום זהות פרסונלית של השר. כלומר הנושא עלה בהסכמה מלאה".

"זה לא נכון שסתמו למנדלבליט את הפה", הבהיר פטר. עורך הדין פטר נשאל אם נתן למנות שרים מהליכוד לכל המשרדים שאינם מאויישים כרגע, כמו התקשורת, המים, וההשכלה הגבוהה. "אם הממשלה מצביע ברוב קולות, זה המצב החוקי", השיב עו"ד פטר.