המרכז הרפואי שיבא, אחר הצוהריים
צילום: כאן חדשות

תיעוד: מאות הגיעו לתרום דם לאיציק סעידיאן

בבית החולים שיבא בתל השומר קראו לציבור לתרום דם לנכה צה"ל שהצית עצמו, אחרי ניתוח עבר. בתורמים: שר הביטחון בני גנץ
נוב ראובני
28 באפריל 2021
08:50
עודכן ב 18:56

מאות בני אדם הגיעו היום (רביעי) למרכז הרפואי שיבא בתל השומר בעקבות קריאת בית החולים לציבור לתרום דם לאיציק סעידיאן. מהודעה שמסרה גם משפחת סעידיאן נאמר כי בעקבות שיפור שחל במצבו יעבור סעידיאן ניתוח שחזור עור, הליך שדורש תוצרי דם מרובים. גם שר הביטחון, בני גנץ, הגיע לתרום דם.

סעידיאן, שלחם בסיירת גולני במבצע צוק איתן, הצית את עצמו ערב יום הזיכרון מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון. צעדו הקיצוני של סעידיאן היה אקט מחאתי כנגד הסחבת של אגף השיקום בהכרה ובטיפול בפוסט טראומה שלקה בה.

התחקיר הפנימי שביצע משרד הביטחון הוצג אתמול למשפחתו של סעידיאן, לאחר שהוצג יום קודם לכן לשר הביטחון בני גנץ. התחקיר על התנהלות אגף השיקום מול נכה צה"ל שהצית עצמו ליד משרדי האגף העלה שורת ליקויים וקבע: איציק נדרש לגייס כוחות להתמודד עם המערכת, שנחוותה בעיניו כעויינת. בין המלצות צוות הבדיקה: רפורמה ביחס להכרה בנכים פוסט טראומתיים והרחבת הכלים לשיקום.

עוד המליץ צוות הבדיקה על רפורמה מקיפה ביחס להכרה בנכים פוסט טראומתיים ומתן מסגרת כלים רחבה יותר לשיקום, לרבות סל טיפולים אלטרנטיבי ומענה מקצועי שיהיה זמין בכל שעות היממה. בנוסף הומלץ לקצר את משך הליך ההכרה בנכי צה"ל, לפעול לקיצור מיידי של תגמולי המחיה והגדיל את כוח האדם באגף השיקום.

"המשימה שלנו - שלא יהיה עוד פעם איציק סעידיאן"

חברי קבוצת לוחמים הלומי קרב "לוחמים בוערים", מפגינים כבר 15 ימים במקום בו הצית עצמו איציק סעידיאן, מול אגף השיקום בפתח תקווה. לטענת חברי הקבוצה, הם לא יזוזו ממאהל המחאה שהקימו, עד שיסתיים מחדל הוועדות הרפואיות והיחס כלפי לוחמי צה"ל שנפגעו בשירותם הצבאי. 

האזינו לריאיון המלא עם עמית שבתאי, בכאן רשת ב

עמית שבתאי, מפעילי המחאה ולוחם שנפגע בשירותו, הסביר בתוכנית "זה מגיע לכם" עם ד"ר גילי תמיר, בכאן רשת ב שכפי שהם חתרו למגע ולא ויתרו עד שהשיגו את היעדים שהציב צה"ל וניצחו בקרב, גם כאן, הם לא יוותרו עד שיושג שינוי אמיתי. "שאף לוחם לא ייאלץ להצית את עצמו בייאושו מול משרד הביטחון", אמר.

שבתאי תיאר את התסכול שחווים הלוחמים, את הזלזול של רופאי הוועדות ואת שתיקת השרים וחברי הכנסת. הוא סיפר על ההתעלמות שמובילה לרצון להחריף את המחאה ואף לנקוט בפעולות אלימות, עד שיזכו להתייחסות אמיתית, כי השטח "בוער".