המוסד לביטוח לאומי, ארכיון

כולם מתווכחים - וחולי פיברומיאלגיה סובלים

הנהלת המוסד ומשרד הבריאות אישרו טיוטת תקנות חדשות שיאפשרו אישור של עד 50% נכות • הקריטריונים לא השתנו בשל מחלוקת ובעקבות פנייתם של שלושה רופאים לביטוח הלאומי, בדרישה לשנות את טיוטת התקנות החדשה
דקלה אהרן שפרן
28 באפריל 2021
10:49

הביטוח הלאומי אינו משנה את הקריטריונים לקביעת נכות עבור הסובלים מפיברומיאלגיה, על אף שהנהלת המוסד ומשרד הבריאות אישרו טיוטת תקנות חדשות שיאפשרו אישור של עד 50% נכות. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

הקריטריונים לא השתנו בשל מחלוקת עם משרד האוצר וכן בעקבות פנייתם של שלושה רופאים לביטוח הלאומי, בדרישה לשנות את טיוטת התקנות החדשה. הרופאים, פרופסור גבי ברבש, פרופסור יעקב נפרסטק ופרופסור יוסי ריבק, טענו כי השינוי יביא לקציבת שיעור נכות גבוה מדי לחולים, בצורה שאינה מוצדקת. הם הדגישו כי מוצדק לקבוע בין 10-40% נכות.

עורך הדין אלי לוטן, היועץ המשפטי של עמותת אסף, הפועלת למען חולי פיברומיאלגיה, שעתר בעניין לבג"ץ, אמר לכאן חדשות כי תסמונת הזו מוכרת כבר יותר מ-30 שנה, אך עד היום אין מנגנון מסודר לקביעת אחוזי נכות ללוקים בה. לוטן הסביר שכך יוצא שאותו חולה יקבל בוועדה אחת נכות בשיעור של 40% ובוועדה אחרת – 5%. ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי המשרד דן בשיתוף רופאים מומחים עם הביטוח הלאומי בנושא תוך הצעה להתאים את נוסח התקנות לעמדת הגורמים המקצועיים.