בנט ועבאס
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדרך לממשלת בנט-לפיד: בנט וסער במרתון שיחות

השניים מקווים שיוכלו להרכיב ממשלה לפני שלפיד יקבל את המנדט • בעקבות דרישה של עבאס: יו"ר רע"ם נפגש בגלוי עם בנט
כתבי כאן חדשות
28 באפריל 2021
12:06
עודכן ב 20:57

בדרך לממשלת בנט-לפיד: יו"ר ימינה נפתלי בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער קיימו אחר הצוהריים מרתון שיחות עם יועציהם וחברי מפלגותיהם - כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב. יו"ר תקווה חדשה היה מאלו ששקלו לתת לנתניהו להיות שני ברוטציה, אך כרגע הוא ירד מהאפשרות הזו. זאת לעומת יו"ר כחול לבן בני גנץ, שלפי שעה לא שלל את הרוטציה

בנט וסער שואפים לסיים את המגעים ביניהם עד לסוף השבוע הזה, והם מקווים שיצליחו להרכיב ממשלה מיד אחרי שנתניהו יסיים את המנדט שלו, בלי שהמנדט יעבור ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד. בשלב זה שניהם לא סומכים עדיין על לפיד. 

מוקדם יותר בנט נפגש בלשכתו בכנסת עם יו"ר רע"ם, מנסור עבאס. היום פורסם בחדשות הערב שהפגישה התקיימה בעקבות דרישה של עבאס להתנהל מול בנט ישירות ובגלוי, ולא רק דרך לפיד כמתווך. לכן בסוף הפגישה לשכתו של יו"ר ימינה פרסמה הודעה על עצם קיומה. גורמים שמעורבים במגעים אמרו שהשיחה הובילה להתקדמות משמעותית בהקמת ממשלת בנט-לפיד. 

הפגישה בין בנט לעבאס התקיימה במידה רבה בזכות תמונות הקרבה והחיבוקים של יו"ר רע"ם ובכירי הליכוד. עבאס מתכוון לדרוש הסכם פומבי וחתום על ידי בנט, סער ולפיד כחלק מתנאיו להצטרפות לממשלת שינוי. 

במפלגת הציונות הדתית תקפו בחריפות את יו"ר ימינה על קיום הפגישה: "לפני כמה חודשים בנט וימינה יצאו לדרך חדשה כשמטרתם החלפת השלטון והקמת ממשלת שמאל בראשותם. מאז הם בקמפיין מיסוך מלא שקרים והאשמות, שנועד לטשטש את הפניית העורף שלהם למחנה הימין ולערכיו.

"היום בנט עשה צעד נוסף, מסוכן וחסר אחריות, לעבר הכשרה תקדימית של ממשלת שמאל שנשענת על מפלגות תומכות טרור ורוצחי ילדים, והפיכת מדינת ישראל לתלויה בהם ונתונה לסחיטתם. גדעון ונפתלי, הימין לא יסלח לכם אם תמכרו את מדינת ישראל לאויביה בשביל אינטרסים קטנים ואגו גדול. אתם תיזכרו לדיראון עולם", נכתב.

בעוד שישה ימים יפוג המנדט של בנימין נתניהו להרכבת ממשלה. בבית הנשיא כבר נערכים לאפשרות שנתניהו ייכשל, וההערכה היא שבמצב כזה הנשיא ראובן ריבלין יטיל את המנדט על יו"ר יש עתיד.

וברקע מאמציו של ראש הממשלה להקים ממשלת ימין, ועדת החוקה של הליכוד אישרה את בקשת נתניהו להסמיכו להביא הצעה בדבר רשימת מועמדים משותפת בבחירות לכנסת הבאה. אם תוגש הצעה כזאת, היא תובא לאישור מזכירות הליכוד.

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, יערה שפירא וירון דקל