נתניהו וגנץ, ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

הנשיא ריבלין: אנו חיים באשליית תפקוד חוקתי, אתמול קרסה גדר נוספת

הסיבוב של נתניהו: רה"מ הודיע על תמיכתו במינוי יו"ר כחול לבן לתפקיד בממשלת המעבר • פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן לכאן רשת ב: שמחתי שרה"מ התעשת וכיבד את החוק • רוב חברי הליכוד תמכו במינוי, אמסלם התנגד: "יום שחור לדמוקרטיה" • המהלך הראשון שבני גנץ מתכנן כשר משפטים: לחתום על התקנות שמאפשרות דיוני מעצרים מרחוק
כתבי כאן חדשות
28 באפריל 2021
14:20
עודכן ב 19:54

לאחר ההתקפלות של נתניהו, ומינוי גנץ לתפקיד שר המשפטים: נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום (רביעי) להתפתחויות האחרונות ואמר כי "כבר תקופה ארוכה שאנו חיים באשליית תפקוד חוקתי בין מערכת בחירות אחת לאחרת, אך נדמה שאמש קרסה גדר נוספת. אנחנו חייבים לחזור אל היסודות לפיהם על הממשלה לשרת את האזרחים ולא על האזרחים לשרת את הממשלה". את הדברים אמר ריבלין במפגש בין דתי בו התארח באבו-גוש.

מוקדם יותר הערב אמר פרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן, לכאן רשת ב: "שמחתי שראש הממשלה התעשת וכיבד את מה שנקבע בחוק יסוד". בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה הוסיף כי ההחלטה של נתניהו לקיים הצבעה אתמול על מינוי לתפקיד, ללא הסכמת היועץ המשפטי לממשלה, הייתה מאוד בעייתית. 

האזינו לריאיון המלא עם שי ניצן בכאן רשת ב

לאחר המינוי של גנץ, בג"ץ ביטל את הדיון שהיה אמור להתקיים בעתירות על אי-מינוי השרים. ניצן הוסיף שהוא שמח שבית המשפט לא נאלץ להתערב בנושא. "בג"ץ לא גננת", הוא טען. "ככל שניתן אני חושב שעדיף שהוא לא יתערב בנושאים פוליטיים". 

כשנשאל אם נתניהו קרוב לנבצרות, פרקליט המדינה לשעבר השיב: "יש כאן מורכבות. שהיועץ המשפטי לממשלה או בית המשפט יקבע נבצרות של ראש ממשלה שרבים מאוד הצביעו למפלגה שלו - זה צעד דרמטי ולא פשוט. לא יודע אם מה שקרה אתמול שינה מהותית, אני בספק". 

אמסלם על מינוי גנץ: "יום שחור לדמוקרטיה בישראל"

רוב שרי הליכוד הצביעו היום בעד המינוי של יו"ר כחול לבן בני גנץ לשר המשפטים במשאל טלפוני, אך השר דוד אמסלם תקף: "יום שחור לדמוקרטיה בישראל". אמסלם כתב בקבוצת הוואטסאפ של הממשלה: "מר גנץ, אם הייתה לך טיפת כבוד עצמי, וכנראה זה מושג שאתה לא מכיר, היית פורש, אתה ואנשיך לאופוזיציה, ולא פועל כסוס טרויאני בתוך הממשלה". 

"אני מתנגד בתוקף לסידור העבודה הזה", המשיך אמסלם. "שבו בג"ץ והיועץ המשפטי, יחד עם התקשורת המגויסת - קובעים את הפרסונה הנוחה והמתאימה להם לשר המשפטים במדינת ישראל, וכל זאת בשם 'הדמוקרטיה'". 

כך נראתה קבוצת הוואטסאפ הממשלתית 

לאחר המינוי, ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה ביקשו לבטל את הדיון בבג"ץ היום. מנדלבליט ביקש גם לאפשר לו להגיש תגובה משלימה ביום שני הקרוב - עדכון בסוגיית מינוי השרים הנוספים. 

השר אופיר אקוניס, שנתניהו העלה אתמול את מינויו לתפקיד בישיבת הממשלה, לא השתתף בהצבעה היום. על אף שאתמול התנגד ראש הממשלה למינוי גנץ - נתניהו הודיע היום בצוהריים על שינוי עמדתו: "כדי לצאת מהמבוי הסתום ולאפשר את הפעילות ההכרחית של משרד המשפטים". 

בכחול לבן הגיבו להודעת נתניהו על תמיכה במינוי גנץ, וצייצו בטוויטר: ״מנענו את מזימת אפריל, נמשיך לשמור על הדמוקרטיה״. בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב אמר יו"ר הסיעה בכנסת איתן גינזבורג: "אני מקווה שלא מדובר בתרגיל מול בג"ץ". יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב בהומור להודעת ראש הממשלה: ‏"היום נתניהו מקופלת, השלב הבא זה פסק זמן".

בדיון שהתקיים אתמול בממשלה טען מנדלבליט כי הוא הושתק ולא ניתנה לו הזדמנות להביע את התנגדותו לחוקיות ההצבעה. לדברי היועץ המשפטי לממשלה, לפי חוק יסוד הממשלה, רוב שנוצר מהצבעה של שרים כגוש אינו מספיק כדי לאשר מינוי לתפקיד, ולכן ההצבעה על מינוי אקוניס לא הייתה חוקית. 

עורך הדין דוד פטר, שיצג את נתניהו בבבג"ץ, הגיב היום לטענה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, ואמר: "מנדלבליט שוגה וטועה טעות משפטית". בתצהיר התגובה שהגיש פטר מטעם נתניהו לבג"ץ נטען שכל השרים היו מודעים לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. 

בהכנת הידיעה השתתפו: מיכאל שמש, תמר אלמוג, אמוץ שפירא, עמיחי שטיין וגילי כהן