עוצר לילי בברלין
צילום: אי-פי

לזקנים לא אכפת: העוצר הלילי שמשאיר את הגרמנים בבית

גרמניה מאבדת שליטה על הקורונה. השבוע נכנס לתוקף עוצר לילי במדינה, והוקמו מרכזי בדיקות מהירות שמהוות תנאי לכניסה לכל מקום שאינו מוגדר חיוני. אבל כשחייבים בדיקה בשביל שופינג - התושבים מעדיפים פשוט להישאר בבית
אנטוניה ימין
30 באפריל 2021
19:00

הרחובות בגרמניה דממו השבוע. בשבת נכנס העוצר הלילי במדינה לתוקף ועד ל-5:00 בבוקר למוחרת היה אסור לעזוב את הבתים, אלא במקרים מיוחדים.

ההגבלה החריפה הזאת נחשבת לתקנה החמורה ביותר שיושמה בגרמניה מאז פרוץ מגפת קורונה. בפרנקפורט ובערים נוספות תושבים יצאו לרחובות במחאה. המטרה בחוק היא למנוע מסיבות בית והתקהלויות, בעיקר של צעירים, ומכאן שהמתנגדים והתומכים של החוק מתחלקים לקבוצות גיל ברורות.

"אני חושב שזה צעד שפוגע בזכויות שלי ואני לא מרוצה מזה", אומר מקס, תושב ברלין. "אז בבקשה, תפסיקו לעשות את זה. אנחנו רוצים לצאת וליהנות מהחיים".

מהצד המבוגר של הבירה הגרמנית זה נשמע פחות נורא. "זה בעיקר בשביל הצעירים", אומרת אינגריד.  "זה בכלל לא בשביל הזקנים שגם ככה לא יוצאים מהבית בערבים, כי מי שממש צריך יוצא לכל המאוחר ב-21:00. אבל העניין כאן הוא הצעירים".

העוצר הלילי הוא לא ההגבלה היחידה שמיושמת בגרמניה. בכל רחבי המדינה צצו בשבועות האחרונים מרכזי בדיקות מהירות. הדבר הכרחי כדי להיכנס כמעט לכל מקום שאינו מוגדר חיוני. התהליך פשוט: מגיעים, סורקים קוד, עומדים בתור ועוברים בדיקה לא ממש נעימה בלשון המעטה. החנויות בגרמניה לא סגורות כרגע, אבל כדי להיכנס ולערוך קניות יש צורך בבדיקה שלילית בתוקף של פחות מ-24 שעות. במבחן התוצאה, 83% מהגרמנים עושים קניות אונליין, 30% ויתרו על הביקור פיזי בחנויות.

אנגלה מרקל. צילום: אי-פי

"זה מתיש ומציק", אומרת סנדרה מברלין. "הכיף של חוויית הקניות לא נעלם, אבל אין לנו כוח לעבור את הפרוצדורה הזאת רק בשביל לצאת לעשות שופינג. אנשים מתעצלים לעשות את זה". האלכסנדרפלאץ, שבימים רגילים מלא באנשים ומטיילים, ריק יחסית. החנות היחידה שעדיין מצליחה למשוך לקוחות גם בתקופת המגפה, וגם עם הצורך בבדיקת קורונה שלילית ושאר ההנחיות, היא ענקית הביגוד פריימרק. ניתן לראות תור ארוך של קונים מחוץ לחנות, לצד ניידת משטרה המודיעה "אם לא תצייתו להנחיות, נצטרך לתת קנסות כספיים".

בינתיים כבר הוגשו יותר מ-30 בקשות לבית המשפט לענייני חוקה נגד ההגבלות החדשות של הקנצלרית מרקל. "כולנו היינו רוצים שיהיו דרכים מעיקות פחות להשתלטות על הגל השלישי", אומרת אנגלה מרקל. "אבל אין כאלו".

לא ברור מתי גרמניה תצא מהגל השלישי הזה. התקווה היא שמבצע החיסונים יצבור בקרוב תאוצה ואיתו תבוא הקלה בהגבלות. אבל עם התקווה הזאת אי אפשר לצאת בינתיים לקניון.