אונר"א עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

לראשונה: האיחוד האירופי גינה את אונר"א על הסתה בספרי הלימוד

בהחלטה תקדימית הוחלט לגנות את הארגון על תכני שנאה בתוכנית הלימודים • מכון IMPACT-se הציג לפרלמנט האירופי ראיות לתכנים המקדמים אנטישמיות ומאדירים מחבלים • חברת ועדה בפלרמנט האירופי לכאן חדשות: "מסר חשוב וברור שיוצא היום מהפרלמנט האירופי"
עומרי חיים
28 באפריל 2021
22:25

פרלמנט האיחוד האירופי פרסם הערב (רביעי) החלטה תקדימית וגינה לראשונה את סוכנות הפליטים אונר"א. זאת בטענה להסתה לשנאה ואלימות בחומרי הלימוד של הסוכנות. בהחלטה נדרשה אונר"א להסיר מיידית את תכני ההסתה מחומרי הלימוד. 

ההחלטה הנדירה הגיעה לאחר פעילות מאומצת של מכון המחקר והמדיניות הישראלי IMPACT-se שפעל במשך תקופה מול מחוקקים בפרלמנט. הוא חשף בדוחות שפרסם תכני לימוד שנכתבו ע"י אונר"א וכללו דחיית משא ומתן לשלום, קידום אנטישמיות, עידוד לג'יהאד והאדרת מחבלים וטרור.

בצד הפלסטיני ניסו להתנגד למהלך. אונר"א פעלה להורדת ההחלטה מסדר היום של בית המחוקקים וראש הממשלה הפלסטיני, מחמד אשתייה, אף פנה בשבוע שעבר לוועדת יחסי החוץ של הפרלמנט כדי להגן על התכנים שבספרי הלימוד. הוא אמר: "אני ממליץ שתסתכלו גם על ספרי הלימוד הישראליים ותבררו אם הם תורמים לשלום או לא. להגיד שירושלים היא בירתה הנצחית של פלסטין זה לא הסתה, להגיד שלפליטים יש זכות לשוב לבתיהם זה לא דה-לגיטימציה לישראל". 

חברת ועדת החוץ בפרלמנט ממפלגת העם האירופית, מרים לקסמן, אמרה לכאן חדשות כי "מדובר במסר חשוב וברור שיוצא היום מהפרלמנט האירופי ולפיו הוא דוחה שיח שנאה ואלימות בספרי הלימוד הפלסטיניים שבהם משתמשת אונר"א - פתרון שלו לסכסוך ניתן להשיג רק באמצעות חינוך חברות לחיות בשלום ובסבלנות הדדית", אמרה. גורם בכיר בסוכנות הפליטים הפלסטינית התנגד להחלטה בשיחה עם כאן חדשות והכחיש את הטענה לפיה באונר"א "מלמדים אנטישמיות".

מאונר"א נמסר בתגובה לגינוי: "אונר"א לא מלמדת שנאה ואלימות בבתי הספר שלה אלא להפך. ההחלטה התקבלה בהסתמך על האשמות מוטות פוליטית. אונר"א פועלת בסביבה פוליטית ביותר ומיישמת מדיניות של אפס סבלנות לשנאה, אלימות ואפלייה".