כיתה ריקה, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פה לומדים יום כן יום לא, מחר לא. למה בעצם? | הזווית

בל"ג בעומר הזה ההנחיה היא לא להדליק מדורות. באמת כל כך נחוץ יום חופש אחרי שנה שבה התלמידים ישבו בבית כל כך הרבה ימים?
מערכת כאן חדשות
29 באפריל 2021
08:02

שירותי הכבאות וההצלה פרסמו השבוע הנחיה לקראת חגיגות ל"ג בעומר הערב - בשל מזג האוויר השרבי המסוכן, אסור (שוב) להדליק מדורות, מלבד במקומות המיועדים לכך. המשמעות היא שהמדורות השכונתיות שהילדים מקיימים בחג במשך שנים, לא יכולות להתקיים. אז למה הם עדיין יוצאים לחופשה מהלימודים? 

מתחילת שנת הלימודים תלמידי ישראל הגיעו לבתי הספר לבין שליש למחצית מימי הלימודים המתוכננים, כשבדרך עוד ימי חופשה רבים בתקופת החגים, בחנוכה, בפורים ובפסח. בסגר האחרון, שהסתיים באמצע פברואר, הם היו חודש שלם בבית. בפועל, מערכת החינוך הייתה סגורה לחלוטין במשך 27 שבועות בשנה האחרונה, מאז שפרצה מגפת קורונה בישראל. 

אז אחרי כמה שבועות שבהם התלמידים חזרו סוף סוף ללמוד כמו שצריך, וכמעט ללא הגבלות, למה צריך להוציא אותם לעוד יום חופש מיותר, בתקופה בה כל יום לימודים בבית הספר הוא קריטי? הרי את ל"ג בעומר הם לא יוכלו לחגוג, ואם ירצו בכל זאת לערוך מדורות בשטחים המותרים - הם עדיין יכולים לעשות זאת הערב. החופש אינו הכרחי. 

לסגור ולפתוח מחדש: מערכת החינוך חייבת שיקום | פרשנות

עוד יום, פחות יום, מה זה משנה בשנה שכבר אבודה מראש? ככה זה נראה לפחות. זו דוגמה לאותה מנטליות שהציג משרד החינוך לאורך כל משבר הקורונה - יש חופש שקבוע בלוח השנה, לא מזיזים. גם אם זה פוגע בתלמידים שנותרו מאחור בשנה האחרונה. בפורים האחרון, שבו עדיין רוב ההגבלות היו תקפות, משרד החינוך אף הגדיל לעשות והאריך את החופש בגלל "פורים המשולש", על אף שהתלמידים לא באמת היו יכולים לחגוג מרוב הגבלות בשטח. הנהגת ההורים הארצית התלוננה אז לשר החינוך יואב גלנט שהם "קורסים תחת הנטל והילדים מעורערים מחוסר יציבות עד כדי תופעות פיזיולוגיות קשות". לא עזר להם. שוב מתעקשים, שוב מעדיפים למצוא פתרונות קלים ושוב פוגעים בתלמידים ובהורים. 

הגישה הכללית של משרד החינוך היא שאין מה לעשות - מדובר בחופשה שהיא חלק מהסכמים שנקבעו מראש לפני שנים, ותקופת השיתוק הפוליטי הנוכחית גם לא מסייעת לקדם מהלכים או שינויים כאלה לרווחת התלמידים והוריהם. ואנחנו שואלים בכל זאת: אחרי כל כך הרבה ימי לימודים שבוטלו - אין יכולת להתגמש אפילו קצת?