נפתלי בנט ומנסור עבאס
הדס פרוש ותומר נויברג, פלאש 90

מנסור עבאס: כל ממשלה שתקום תזדקק בה לרע"ם ולימינה

מתקדמים במגעים להרכבת ממשלה: צוותים של ימינה, יש עתיד ותקווה חדשה נפגשים מאז שעות הבוקר. בנט וסער הסכימו: יחוקק חוק הגבלת כהונה של ראש ממשלה; יוסדר גם סעיף שרלוונטי לנתניהו • לראשונה מפרוץ המגפה: השרים יחזרו להתכנס במשרד רה"מ
כתבי כאן חדשות
29 באפריל 2021
09:42
עודכן ב 16:58

<> מתקדמים במגעים להרכבת ממשלה: צוותים של ימינה, יש עתיד ותקווה חדשה נפגשים מאז שעות הבוקר

מרכיבים קואליציות: יו"ר רע"ם מנסור עבאס אמר היום (חמישי) בראיון לרדיו מכאן כי "בסופו של דבר, כל ממשלה שתקום תזדקק הן לרע"ם והן לימינה". לדבריו, אין משמעות הדבר שהצדדים יתמזגו או שילכו לשותפות ספציפית. 

עוד הוא הוסיף שמפלגתו טרם הכריעה עם מי תלך - הימין או מתנגדי נתניהו. בריאיון עם יוסף שדאד אמר עבאס כי הוועדה שיעמוד בראשה, לענייני החברה הערבית, איננה זמנית והיא תעניק טיפול פרלמנטרי לכל הסוגיות הנוגעות לחברה הערבית, ולא טיפול ממשלתי.

יו"ר רע"ם הגיב על התבטאויותיו של יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' נגד ערביי ישראל, ואמר שהתגובה של מפלגתו לקריאות לטרנספר, לדבריו, היא בעשייה פוליטית והפיכתה של רע"ם לשחקן פוליטי חשוב.

עבאס נפגש אתמול עם יו"ר ימינה נפתלי בכנסת. אתמול פורסם בחדשות הערב שהפגישה התקיימה בעקבות דרישה של עבאס להתנהל מול בנט ישירות ובגלוי, ולא רק דרך לפיד כמתווך. לכן בסוף הפגישה לשכתו של יו"ר ימינה פרסמה הודעה על עצם קיומה. גורמים שמעורבים במגעים אמרו שהשיחה הובילה להתקדמות משמעותית בהקמת ממשלת בנט-לפיד.

בתוך כך, שרי הממשלה יחזרו להתכנס במשרד ראש הממשלה, לראשונה מפרוץ המגפה בישראל. השרים קיבלו היום הודעה שישיבת הממשלה הבאה תתקיים ביום ראשון במשרד, ולא בזום כפי שהיה עד כה. הדיון יעסוק במינוי של שרים, לאחר שאתמול אושר מינויו של יו"ר כחול לבן בני גנץ לשר המשפטים. 

בנט וסער הסכימו: יחוקק חוק הגבלת כהונה של ראש ממשלה

בתוך כך, יו"ר ימינה נפתלי בנט הסכים לדרישת יו"ר תקווה חדשה גדעון סער לחוקק חוק הגבלת כהונת ראשי ממשלה - כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב. לפי הצעת החוק, ראש ממשלה יוכל לכהן בתפקידו מקסימום שמונה שנים. 

את החוק הזה גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מבקשים להעביר כבר זמן רב, ועכשיו הם וסער מקבלים את הסכמת בנט. עוד הוסכם לקבוע הוראת מעבר שתחול במקרה שבו ראש ממשלה כבר עבר את מסגרת שמונה שנות הכהונה עוד לפני שנחקק החוק המדובר - הוראה שרלוונטית לראש הממשלה בנימין נתניהו.

כדי שהחוק לא ייחשב פרסונלי ויותקף בבג"ץ, הוסכם שאם ראש ממשלה כבר כיהן שמונה שנים עוד בטרם שנחקק החוק, הוא יוכל לכהן תקופה מסוימת נוספת (עדיין לא הוחלט מה אורכה), כך שהדבר לא ימנע מנתניהו התמודדות בבחירות הבאות.

בהכנת הידיעה השתתפו סולימאן מסוודה, ערן זינגר, גילי כהן, עמיחי שטיין וזאב קם