-

למה צריך עשור בשביל לפנות מפעלים מזהמים?

השבוע התבשרנו שהולכים לפנות את המפעלים המזהמים במפרץ חיפה. יותר לא יהיו פה מפעלים פטרוכימיים וסוף סוף יקיץ הקץ על הסרטן החיפאי המתפשט - אבל זה יהיה רק בתוך 10 שנים
יפעת גליק
29 באפריל 2021
14:26
עודכן ב 18:37

חברות וחברים היסטוריה! או שלא?! השבוע התבשרנו שהולכים לפנות את המפעלים המזהמים במפרץ חיפה. יותר לא יהיו פה מפעלים פטרוכימיים וסוף סוף יקיץ הקץ על הסרטן החיפאי המתפשט. ובמקום זה, יהיו עשרות אלפי יחידות דיור, אזור תעשייה גרין טק ממש על קו החוף של חיפה.

עכשיו בואו אני אספר לכם את האמת: מכרו לנו בלוף. פשוט עטפו אותו באריזת מתנה צבעונית. מה שקרה זה שהייתה ועדה ממשלתית, שהוקמה לאחר אסון ביירות, והחליטה שפינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה, יהיה רק בתוך עשור.

למה דווקא עשור? שימו לב איך סיפור מתגלגל

המועצה הלאומית לכלכלה הזמינה דוח מחברת הייעוץ האסטרטגי מקנזי, שיבחן את החלופות לפעילות התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה. הדוח מצא שהחלופה הכי משתלמת מבחינה כלכלית למדינת ישראל היא פינוי של המפעלים במפרץ חיפה ואפשר אפילו לעשות את זה תוך חמש שנים. אז איך בכל זאת הגענו לעשור? כאן נכנסו הלוביסטים למשחק. לאורך כל הדרך הופעל לחץ כבד מצד המפעלים המזהמים והלוביסטים שלהם.

המדינה מזמינה דוח, שממליץ על פתרון שבעלי המפעלים לא אוהבים, ואז המדינה, במקום ליישם את הדוח, רצה להרגיע את המזהמים. סוג של פשרה שטובה רק לבעלי המפעלים. פתגם חיפאי ידוע אומר "נבחרי הציבור שלנו לא יושבים בחיפה". הם יושבים בירושלים. ובאים לרוב מהמרכז. אז הוחלט על עשור, שזה נצח ועוד קצת. במיוחד בישראל שבה ממשלות מתחלפות כמו גרביים. המשמעות האמיתית היא ניצחון רק לצד אחד. זה של המפעלים הפטרוכימיים. הם הצליחו לדחות את הקץ.