לפיד, סער ובנט. ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי הפגישה המשולשת של לפיד, בנט וסער – לא תושג הסכמה עד מוצאי שבת

צוותי המפלגות דנו בדרישות הצדדים ובצעדים הנדרשים להרכבת ממשלה • גורם שעודכן בפרטי השיחות אמר לכאן חדשות: לפיד מורח את הזמן, לא מוכן לוותר על המנדט • מחלוקת על תיקי הפנים, החינוך והמשפטים
מיכאל שמש ויערה שפירא
29 באפריל 2021
17:10
עודכן ב 20:15

מתקדמים במגעים להרכבת ממשלה: צוותים של ימינה, יש עתיד ותקווה חדשה נפגשו היום (חמישי) ודנו בצעדים ובדרכים בדרך להרכבת קואליציה המבוססת על המפלגות המתנגדות להמשך שלטונו של בנימין נתניהו. הסכמה בין הצדדים לא צפויה להתפרסם לפני מוצאי שבת. גורם שעודכן בפרטי השיחות אמר לכאן חדשות: לפיד מורח את הזמן, לא מוכן לוותר על המנדט. 

במשא ומתן בין הצדדים מסתמנים כמה מוקדי מחלוקת לגבי הרכב הממשלה. הקרב בין הצדדים הוא על תיקי המשפטים, הפנים והחינוך.  לפיד דורש את תפקיד יו"ר הכנסת למפלגתו. בסביבתו מסבירים שאינם סומכים לגמרי על בנט ולכן היו רוצים להבטיח שליטה בכנסת. פשרה נרשמה בסוגיית גודל הממשלה, כשלפיד הסכים על להתפשר על ממשלה של 24 שרים. פגישה נוספת בין הצדדים עשויה להתקיים במוצאי שבת. 

גורמים בגוש מתנגדי נתניהו שנמצאים בקשר עם המפלגות החרדיות, שמעו מהם כי כדי ליצור שיתוף פעולה בין החרדים לבין הגוש, על יו"ר ישראל ביתנו ליברמן "לשנות טרמינולוגיה" בכל הקשור ליחסו לחרדים. 

5 ימים לתום המנדט: המטרות של השחקנים | יערה שפירא

בנימין נתניהו - ראש הממשלה המכהן בעצם התייאש מסיכוייו להרכיב ממשלה באופן סטנדרטי. לכן האפשרויות שנותרו מבחינתו הן שלוש: לתפוס את ראשות האופוזיציה, להקים ממשלה שהוא יהיה השני ברוטציה או לדחוף לבחירות נוספות.

האפשרות המועדפת עליו היא כנראה האחרונה – ובכל מקרה המטרה הראשונית שלו היא שלא תקום ממשלה אחרת, כלומר – ממשלת בנט-לפיד. ומכאן הטקטיקה: להמשיך ולרמוז לבנט שהוא עשוי להציע לו את הבכורה ברוטציה. הצעה רשמית בינתיים לא הועברה, אבל העובדה שבנט חושב שהוא עשוי לקבל הצעה כזאת, מעלה את המחיר שלו במגעים עם לפיד באופן שנתניהו מקווה שיסכל הרכבת ממשלה.

יאיר לפיד - האפשרות היחידה מבחינתו היא ממשלה פריטטית עם בנט, והמטרה שלו עד לסיום המנדט היא פשוט שבנט לא יסגור עם נתניהו. למה זו מטרה עד לסיום המנדט? מכיוון שאחר כך לפיד מניח שהמנדט יעבור אליו, ואז כבר לא תהיה לבנט אפשרות ללכת עם נתניהו.

ולכן הטקטיקה שלו – לקיים מגעים עם בנט, אבל לאט – כדי שלא לגרום לנתניהו לחשוב שהם קרובים לסיכום, ולזרז אותו להציע לבנט ממשלה אחרת.

נפתלי בנט - יו"ר ימינה נמצא בין לפיד לנתניהו, ועל הפרק מבחינתו גם ממשלה פריטטית עם לפיד, וגם ממשלה פריטטית עם נתניהו – לכאורה. הוא היה מעדיף ממשלה עם נתניהו – אבל בינתיים אין בכלל הצעה כזאת. ומכיוון שבנט יודע את מה שלפיד יודע – שעם מעבר המנדט מנתניהו האפשרויות שלו מצטמצמות – יש לו מטרה להשיג את הממשלה הטובה ביותר מבחינתו עד יום שלישי.

ומכאן הטקטיקה שלו – לנסות דווקא להאיץ את המגעים עם לפיד – הפוך מהאינטרס של לפיד בעצמו. למה כדאי לבנט שהמגעים עם לפיד יתנהלו מהר? מפני שזה עשוי לזרז את נתניהו להציע לו את הבכורה ברוטציה בממשלת ימין שהוא מעדיף, וגם אם בסופו של דבר הוא יעדיף את לפיד - ההצעה מנתניהו תאפשר לו מצד עצמה לדרוש מלפיד הרבה יותר.