שריפת גופות של מתים מקורונה בהודו מיום שבת
צילום: רויטרס

ממונה הקורונה ההודי: החיסונים כנראה עמידים בפני הווריאנט

יועץ ממשלת הודו למאבק בהתפשטות הנגיף, ד"ר ראנדיפ גולריה, בריאיון בלעדי לכאן חדשות • ישראל צפויה לשגר להודו משלוח של מכונות הנשמה ומחוללי חמצן בעלות של כ-10 מיליון שקלים • שיא עולמי של הדבקה נרשם בהודו עם 380 אלף נדבקים חדשים ביממה החולפת • בארץ - 4 מחוסנים נדבקו בווריאנט
עמיחי שטיין
29 באפריל 2021
20:36

התפשטות הווריאנט ההודי | בריאיון בלעדי שהעניק היום (חמישי) היועץ הבכיר של ממשלת הודו למאבק בהתפשטות נגיף קורונה במדינה, ד"ר ראנדיפ גולריה, לכאן חדשות הוא העריך כי החיסון ככל הנראה עמיד בפני המוטציה. לדברי ד"ר גולריה, שהוא גם ראש המכון למדעי הרפואה בהודו, נערכו במדינה בדיקות ראשוניות. "אנחנו עוקבים אחרי זה מקרוב. יש עשר מעבדות שמתעסקות בנושא, אבל בינתיים הכיוון חיובי".

עוד אמר ממונה הקורונה ההודי כי הערכה היא שייקח כמה חודשים לחסן את כל האוכלוסייה הבוגרת, מעל גיל 18, במדינה כיוון שהם זקוקים ליותר משתי מיליארד מנות חיסון. "אני מאוד אופטימי שנעבור את זה, ושנראה בשבועות הקרובים שינוי", הוא הוסיף. "המצב מאוד חמור, אבל הוא לא חסר שליטה". ביממה האחרונה אובחנו כמעט 380 אלף נדבקים חדשים בתת-היבשת, מספר שיא חדש לא רק שם, אלא בכל העולם. יש לציין כי מדובר בנתונים שאינם רשמיים וסופיים.

ישראל צפויה להוציא בתחילת השבוע הבא משלוח של סיוע רפואי להודו, לאחר שורה של דיונים בנושא. מדובר במשלוח של מכונות הנשמה ומחוללי חמצן, בהתאם לדרישה שמסרו גורמים בהודו למקביליהם הישראלים. במשרד החוץ מקדמים את המהלך יחד עם משרדי ממשלה נוספים כמו האוצר והבריאות. עלות משלוח הציוד מוערכת בעשרה מיליון שקלים. ייתכן וכבר בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון השרים יאשרו את התוכנית.

עד כה אותרו בישראל 42 מקרים של הווריאנט ההודי, 25 מתוכם בקרב שבים מחו"ל (21 אזרחים זרים) ו-17 מקרים של הדבקה בקהילה, שלחלקם לא נמצא קשר לחו"ל. חמישה מהנדבקים בארץ הם תלמידים מבתי ספר שונים, בני פחות מ-16. מתוך 42 הנשאים המאובחנים של הווריאנט בארץ, ישנם ארבעה מחוסנים. אך לא פורסם כמה מתוך הנשאים התחסנו בסך הכול.

ממונה הקורונה הישראלי, פרופסור נחמן אש, אמר לכאן חדשות כי ישראל תמיד מגיבה באיחור להתפרצות וריאנטים. עם זאת, במערכת הבריאות לא יודעים עדיין אם הווריאנט החדש מסוכן ומדבק יותר, ואם הוא עמיד בפני החיסון. הסתדרות המורים דורשת בעקבות ההתפרצות לחזור ללמידה בקפסולות.