חיילים חוסמים כביש בעוטף עזה, השבוע
צילום: פלאש90

המערכה שבין הלייקים

ניהול ההסלמה השבוע מצטלם פחות טוב מתקיפות אוויריות, אבל לפחות בינתיים - השיג תוצאה טובה. במערכת הביטחון החליטו שאת החוב מחמאס רצוי לגבות בעיתוי שנוח לישראל, לא לארגוני הטרור. זה כרוך במחירים כבדים במונחי הרשתות החברתיות, אבל גם לשבת במקלטים זה לא הישג גדול
רועי שרון, פרשנות
30 באפריל 2021
18:58
עודכן ב 06:21

בפרק שייכתב על קבלת החלטות ביטחוניות בעידן הרשתות החברתיות, אירועי השבוע האחרון יוזכרו אולי במשפט קצר. ״ארגוני הטרור בעזה שיגרו רקטות במשך שלושה לילות רצופים״, ייכתב שם, ״בישראל הבליגו, והשקט חזר״.

קשה מאוד לשווק החלטות מסוג זה בעידן המופלא שבו אנחנו חיים. בגרון של כולנו הרבה יותר קל הרי ״להכניס להם חזק״ כדי להציל את ההרתעה הרופפת. ברשתות החברתיות אוהבים את צה"ל חזק, מכסח, מפציץ, ואת נציג הממשלה עם מעיל עור ואיומים על האויב שדין בלון כדין רקטה. כדי לשווק לציבור קצת הכלה צריך אותות ומופתים. כדי לשכנע שברק גרם לשיגור רקטה, גם גדוד של מהנדסים לא יעזור. כשפיקוד הצפון יורד למדרון אחורי ומרוקן מוצבים זה מיד זוכה לביקורת חריפה על אובדן דרך.

מבחן התוצאה שהתקבע פה פועל על מספרים. ספרו לנו כמה הרגנו להם ונדע מי ניצח. לא הרגת - לא ניצחת. מנהיגי ציבור היום נדרשים להתמודד עם ציוצים ולייקים ולא רק עם טילים ומטענים, וזה חתיכת אתגר.

איש לא מטיל ספק בשאלת ההרתעה מול האויב, לא בצפון ולא בדרום, ובוודאי שלא בערך החתירה למגע שמחלחל עד אחרון הלוחמים, אחרי כל החלטה אסטרטגית. השפה הכי מובנת בסביבה מאז ותמיד כללה גוונים שונים של הפעלת כוח. אבל לפני שמכניסים את תושבי הדרום לשלושה ימים במקלט, מותר וראוי לנסות גם דרכים אחרות. דרכים שמצטלמות פחות טוב בדרך כלל, אבל עשויות להשיג תוצאה דומה.

בתחילת השבוע נערך צה"ל להסלמה בדרום. ההצעות שהעמיד הרמטכל לשרי הקבינט עסקו בתקיפות חריפות נגד יעדי חמאס ברצועה, אם יימשך הירי.

הלעג על סנקציה אזרחית נגד ירי רקטות מובן, אבל ענף הדיג בעזה קריטי לא פחות ממתקן צבאי של חמאס

אבל עוד טרם הקבינט, הצעד שישראל נקטה בעקבות הירי היה סגירת מרחב הדיג בעזה. הלעג על סנקציה אזרחית נגד ירי רקטות מובן, אבל ענף הדיג בעזה קריטי לא פחות ממתקן צבאי של חמאס. בסבב הבלונים האחרון ישראל סגרה גם את מרחב הדיג וגם את מעבר הסחורות כרם שלום. שני אלה, בצירוף תיווך מצרי, והפרחת הבלונים הופסקה ללא הפעלת חיל האוויר.

ביום שני השבוע, חיל האוויר כבר היה מוכן לתקיפה עם מספר מטרות גבוה של ארגון חמאס. אבל בינתיים המשטרה שיחררה לפלסטינים את שער שכם, ועם קשר או בלי, ירי לא היה באותו לילה, ומטוסי החיל נשארו בבסיס. ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ הסכימו שבתוך המתיחות סביב העיר העתיקה בירושלים, והביטול הצפוי של הבחירות ברשות הפלסטינית, עדיף - אם אפשר - לדחות קצת את ההסלמה בדרום לעיתוי יותר נוח.

במערכת הביטחון גיבשו רעיון שבינתיים עובד לא רע: גביית חובות מחמאס בעיתוי שישראל תבחר, לאו דווקא במשוואה מיידית של תקיפה בינונית על כל רקטה

דיון נוסף בשאלת הסבבים התקיים לפני כשנה בפיקוד הדרום. אחרי רצף של סבבים שהסתיימו בתוצאות עגומות החליטו באישור הדרג המדיני לנסות משהו אחר. במקום להיגרר לתוך הסלמות, לחכות שחמאס יפתח - ישראל תגיב, חמאס יפסיק - ישראל תסגור ללא שום הישג משמעותי, גיבשו במערכת הביטחון רעיון שבינתיים עובד לא רע. גביית חובות מחמאס בעיתוי שישראל תבחר, לאו דווקא במשוואה מיידית של תקיפה בינונית על כל רקטה.

לא תמיד ניתן לממש את הרעיון הזה, וכמובן שעוד הערב הכל יכול להתהפך ונחזור להתכתשות המוכרת משנת 2019. אבל מכל הסבבים שפגש צה"ל בשנים האחרונות רק אחד נחשב מוצלח במיוחד - חגורה שחורה - המבצע שנפתח בחיסולו של בכיר הג’יהאד האיסלאמי ברצועה. ביתר הסבבים נקודת הסיום היתה דומה מדי לנקודת ההתחלה. הדרך להשיג תוצאה טובה, עוברת בכמה הבלגות צורמות, ומעט מאד לייקים.