-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לקראת חיסון הילדים: סקר סרולוגי ענק בבתי הספר

משרד הבריאות יערוך אלפי בדיקות על מנת למפות את מספר המחלימים בקרב הילדים ורמת הנוגדנים שפיתחו • חילופי האשמות בין משרד החינוך והבריאות: "ד"ר שרון אלראי פרייס מנסה לתפוס כותרת על חשבוננו"
קטי דור, ליאל קייזר ולירן כוג'הינוף
29 באפריל 2021
21:24

סקר סרולוגי רחב בבתי הספר: לקראת אישור מנהל המזון והתרופות האמריקני למתן חיסונים לבני 16-12, במשרד הבריאות יערכו מחקר סרולוגי על רמות הנוגדנים בילדים. כך פורסם בחדשות הערב (חמישי) בכאן 11. במשרד הבריאות מבקשים לדעת מה שיעור הילדים שחלו ולא ידוע עליהם ויתכן ויש להם נוגדנים.

המחקר יתבצע על אלפי ילדים, הצעירים שבהם יהיו ילדי כיתה א' ואילו המובגרים יהיו בכיתה י'. הבדיקות יתבצעו בערכות מהירות וייערכו בפריסה ארצית, המתואמת עם נתוני מדגם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

את הסקר הזה תממן המדינה כמובן, אבל במהדורה פורסמו פרטים על בדיקות אחרות, שהמדינה פחות מעוניינת לשלם עליהם. מערך הבדיקות בנתב"ג, בו נדגמים החוזרים מהארץ, עולה כ-60 מיליון שקלים. אם הממשלה לא תסדיר בתקנות את הטלת התשלום על הנוסעים עצמם, המדינה תמשיך לממן את התשלום. אלא שלהטלת התשלום על הנוסעים נדרשת חקיקה, דבר שלא ניתן לביצוע במצב הפוליטי הנוכחי. 

חילופי האשמות בין משרד הבריאות לחינוך

הסתדרות המורים דורשת לחזור לקפסולות בבתי הספר, בעקבות ההידבקות של חמישה תלמידים בזן ההודי של הקורונה. בתוך כך, במשרד החינוך דוחים את הביקורת של משרד הבריאות, שקרא לעשות במהירות בדיקות נרחבות בבתי הספר שבהם התגלה הנגיף.

בכיר במשרד החינוך אמר לכאן חדשות כי הנתונים מוכיחים שאין התפרצות של קורונה בבתי הספר. לדבריו, ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, "רק מנסה לתפוס כותרת על חשבוננו". ואילו הממונה על המאבק בקורונה, הפרופסור נחמן אש, אמר היום כי אין עדות לכך שהחיסון אינו יעיל נגד הזן ההודי.