אבו מאזן
צילום: פלאש 90

רשמית: אבו מאזן דחה את הבחירות ברשות הפלסטינית

יו"ר הרשות הפלסטינית נימק: הבחירות נדחות בשל מחלוקת עם ישראל בנוגע למתן אפשרות לתושבי מזרח ירושלים להצביע • הערכה בישראל: עם הדחייה - חמאס יעודד פיגועים • למה הטלוויזיה הפלסטינית ירדה משידור - וקטעה את נאום אבו מאזן? | צפו
כרמל דנגור, גל ברגר ונורית יוחנן
29 באפריל 2021
21:04
עודכן ב 00:43

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע הלילה (שישי) כי הבחירות לרשות הפלסטינית נדחות, בשל מחלוקת עם ישראל בנוגע למתן אפשרות לתושבי מזרח ירושלים להצביע. בשידור בטלוויזיה אמר אבו מאזן כי הבחירות, הראשונות לאחר 15 שנים, "נדחות עד שנוכל לקיימן בירושלים". 

אמש אמר מחמוד עבאס, טרם ההחלטה על הדחייה, כי אם ישראל תסכים לאפשר לתושבי מזרח ירושלים להצביע בבחירות לפרלמנט הפלסטיני - הבחירות יתקיימו. ואולם, לדבריו, הוא קיבל מסר מישראל ומארצות הברית, כי ישראל אינה יכולה לתת תשובה בעניין ירושלים משום ש"אין ממשלה שתחליט על כך". 

למה הטלוויזיה הפלסטינית ירדה משידור - וקטעה את נאום אבו מאזן? | צפו

אבו מאזן שיבח בסיום דבריו בוועידת ההנהגה ברמאללה את המופתי הראשי של ירושלים (שישב לצידו) - השייח' מוחמד חוסיין. "אני רוצה לברך את מוחמד חוסיין שהפך לסמל המאבק המזויין, אל תקליטו אותי". מיד לאחר שאמר אבו מאזן את הדברים הטלוויזיה הפלסטינית ירדה משידור. דברי אבו מאזן נאמרו על רקע האירועים האלימים האחרונים בשער שכם.

בדרך להסלמה עם דחיית הבחירות?

גורמים בישראל מעריכים כי חמאס ינסה לעודד פיגועים עם ההחלטה לדחות את הבחירות, כך פורסם אתמול בחדשות הערב. עוד פורסם כי בצה"ל אפשרו בשבועות האחרונים לפלסטינים "לשחרר קיטור" בהתקהלויות. הפעם האחרונה שבה תוגברו הכוחות בשטחים - תחילת הרמדאן.


הערב ברמאללה דיון דרמטי שראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מכנס, לקראת הכרזה על הדחייה. מקורב לאבו מאזן אמר לכאן חדשות כי "הצו ייצא עוד הלילה". האירופים ביקשו מאבו מאזן לעכב בכמה ימים את ההכרזה.

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דיווח שלשום כי אבו מאזן הודיע לאיחוד האירופי, לירדן ולמצרים על החלטתו לבטל את הבחירות לפרלמנט הפלסטיני, שאמורות להתקיים בסוף מאי. על פי הדיווח, באיחוד האירופי יעצו לאבו מאזן להמתין עם קבלת ההחלטה עד להיום, כדי שבאיחוד שינסו ללחוץ על ישראל להסכים לקיים את הבחירות במזרח ירושלים.

איך הפך אבו מאזן מתקווה ליברלית לשליט יחיד? | האזינו לעוד יום