איסוף גופות באסון במירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הממשלה אישרה: יום אבל לאומי ביום ראשון

45 משתתפים בהילולת ל"ג בעומר המסורתית נהרגו הלילה. כוחות רפואה טיפלו בכ-150 נפגעים מדוחק חריג וצפיפות בהר מירון • אזהרת הקצין הבכיר: ב-2016 נכתב - "הציבור מגיע להר משולהב, בעת אסון יהיה קושי לשלוט בקהל" • מח"ש תפתח בחקירת האירוע, המשטרה לא תגבה בנתיים עדויות משוטרים • אוחנה: יהיה צורך בבדיקה עצמאית ולא תלויה
כתבי כאן חדשות
30 באפריל 2021
01:48
עודכן ב 16:23

אסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון: 45 נהרגו וכ-150 נפצעו הלילה (שישי) מדוחק וצפיפות במהלך חגיגות ל"ג בעומר במתחם ההדלקה של חסידות תולדות אהרן. מלבד ההרוגים, כוחות הרפואה טיפלו בשישה פצועים במצב אנוש, 18 במצב קשה, שמונה במצב בינוני ו-81 במצב קל. הם פונו לבתי החולים זיו, נהריה, פוריה, רמב"ם, העמק והדסה עין כרם.

נתניהו הגיע לזירה והתקבל בקריאות: "צא טמא". הממשלה אישרה את הצעת ראש הממשלה ושר הביטחון, וביום ראשון יוכרז יום אבל לאומי. ביום זה יורדו דגלי המדינה לחצי התורן במבני ציבור, מחנות צה״ל ובנציגויות ישראל בחו״ל.

"אסון הר מירון הוא מן האסונות הכבדים ביותר שפקדו את מדינת ישראל", אמר נתניהו בביקורו בזירת האסון. "אנחנו דואבים על הנספים, ליבנו עם המשפחות וגם עם הפצועים שאנחנו מייחלים להחלמתם המלאה. היו פה מראות קורעי לב, אנשים שנמחצו אל המוות, כולל ילדים. חלק גדול מהנספים עדיין לא זוהה ואני מבקש להימנע מהפצת שמועות ברשתות החברתיות כי הדבר הזה קורע את לב המשפחות. תנו לרשויות לעבוד. אני חייב גם לציין שהיתה פה פעולת חילוץ מהירה של המשטרה, כוחות החילוץ והביטחון ואנחנו אסירי תודה להם - הם מנעו אסון גדול בהרבה. אנחנו נערוך בדיקה יסודית, רצינית ומעמיקה כדי להבטיח שאסון כזה לא ישנה".

יחידת להב 433 מנהלת את איסוף הראיות והחקירה הראשונית בזירה. היועץ המשפט לממשלה מנדלבליט הודיע כי המחלקה לחקירות שוטרים תחל בחקירת האירוע. ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יגאל בן שלום, פנה בעניין ליועץ. מנדלבליט פנה למשטרה וביקש שלא תגבה בינתיים עדויות משוטרים במסגרת החקירה שכבר נפתחה.

כבר ב-2008 מבקר המדינה התריע על כשלים מערכתיים חמורים בהתנהלות בהר מירון. ליאורה שמעוני, מנהלת חטיבה במשרד מבקר המדינה, אמרה בריאיון לבחצי היום השישי עם ליאת רגב בכאן רשת ב, כי בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנה זו, הגדירו את אתר קבר הרשב"י כסכנת חיים. 

שמעוני מסרה, כי הבעיה המרכזית בהתנהלות המתחם היא שאינו מנוהל על ידי גורם אחד מרכזי, כשבדו״ח הומלץ להכפיף את האתר לגוף ממלכתי. במקום, מנהלים אותו מספר גופים פרטיים, שלא מצליחים להסדיר את הפעילות בו ולתחזק את האתר כראוי. בדו״ח פורטה שיטת העבודה של הגופים הפרטיים במקום, המנהלים אותו בכלל מכספי קופות צדקה. עוד נכתב בדו״ח כבר לפני 13 שנה כי ״כבר שנים מתריאים על העניין ולמרות זאת כיבוי האש נותנים כל פעם אישור זמני״, על ההתנהלות הלא בטיחותית של המקום.


עוד ב-2016 שלח ניצב משנה בדימוס אילן מור, שהיה באותה תקופה קצין באגף התנועה של המשטרה ועסק בהסדרי התנועה למירון, מכתב לגורמים במטה הכללי וכתב כי "יש להגביל את כמות הקהל". עוד כתב: "שטח ההר אינו תואם את האירוע, הציבור מגיע להר משולהב. בעת אסון יהיה קושי לשלוט וזאת אנו למדים מאירועי כמעט אסון שבו נוכחנו כי הקהל אינו ממושמע ולא ניתן לשליטה בעת חירום". 

המשטרה מסרה כי על פי הערכתה, כ-100 אלף איש שהו בהר בו זמנית. לאחר האירוע מאות אנשים התגודדו מחוץ למתחם הקבר, סמוך למקום האסון, התעמתו עם שוטרים וסירבו להתפנות. מהאתר במירון פורסמו תמונות שמראות שגם שעות האחרי האסון, במקום עוד יש חסידים רבים, חלקם ממשיכים בחגיגות ל"ג בעומר.

בעקבות פניות רבות בנושא איתור נעדרים המשטרה הסבה את המוקד לבאי ההילולה למוקד מידע בנושא. המוקד עומד לרשות הציבור במספר 8201*. בנוסף נפתח באבו כביר מרכז מידע למשפחות ההרוגים. אחד הנעדרים, איתו לא נוצר קשר מהלילה, הוא שמחה דיסקינד מבית שמש. בת דודתו ציפי התראיינה למשדר המיוחד בכאן 11 וסיפרה על מאמצי החיפוש: "אנחנו שואלים את כל מי שאפשר".

בשל בעיית קליטה סלולרית בהר, שלא מאפשרת הוצאה וקבלת שיחות, המשטרה מפעילה מוקד במספר 110 ובו ניתנים פרטים לגבי פינוי ההר מאנשים, בתי החולים אליהם הגיעו הפצועים, טלפונים חיוניים ובירור על נעדרים.

בתי החולים בצפון פתחו מרכזי מידע לבירור על זהות הפצועים המגיעים אליהם:

מספר מרכז מידע לציבור במרכז הרפואי זיו - 1255161
מספר חירום לציבור במרכז הרפואי פדה- פוריה - 1255162
מספר חירום לציבור בבית החולים בנהריה - 1255141
מספר המוקד לאיתור נעדרים - 1201*
מוקד עיריית ירושלים לסיוע למשפחות האבלות - 106
סיוע ביצירת קשר ובהסעות לבתי החולים עזר מציון דרך - 03-6144660

שישה מסוקים הוזעקו לפינוי פצועים. לוחמים של יחידת החילוץ של צה"ל פעלו גם הם במקום. אמבולנסים של מגן דוד אדום הגיעו מרחבי הצפון כדי לפנות פצועים לבתי חולים. אוטובוסים וכלי רכב בהם אנשים נוספים שעשו דרכם להר - נעצרו במחסומי המשטרה והונחו לשוב על עקבותיהם. במשטרה קוראים לציבור שלא להגיע היום לאזור ולהישמע להנחיות. "מאות אוטובוסים עומדים לרשות הנוסעים כדי להסיע אותם לתחנות הרכבת והתחנות המרכזיות ברחבי הארץ והצפון", נמסר.

"ילדים וזקנים צעקו": העדויות מהאסון בהר

אחד הפצועים, אברהם לייבה מירושלים, סיפר לכאן חדשות: "זה התחיל מעומס מאוד גדול. היו עליי הרבה אנשים, שכבתי על מישהו והוא לא נשם. היו צרחות ואנדרלמוסיה, ראיתי ילדים מתחתיי. הדבר היחיד שרץ לי בראש זה שאני לא רוצה שהילד שלי יהיה יתום". פצוע אחר, תושב בני ברק שמטופל בבית החולים זיו, תיאר: "היה מאוד מאורגן ומסודר, מאוד השתדלו שיהיה טוב, אבל היה לחץ גדול".

מאיר לוין שנפצע קל סיפר לכאן חדשות על רגעי האסון: "ראינו צפיפות חמורה והרגשנו שהולך לקרות אסון. כשהגענו למדרגות היה סחף אדיר של אנשים, ואז התהפכנו אחד על השני. שכבנו המון זמן, השוטרים עמדו בצד ולא עשו שום דבר, עד שאחד מהם שבר קיר אלומיניום. לא חשבנו שנצא משם בחיים". 


שמואל, שנפצע באורח קל, שיחזר: "החלקנו במדרגות. אנשים היו מתחתיי ומעליי בערימות. הייתי במצב של חוסר אונים. ילדים וזקנים צעקו - ואז הפסיקו לצעוק. חלק התייאשו וחיכו לגורל".

מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון לביא, אמר בבוקר בזירת האסון: "אני נושא באחריות הכוללת, לטוב ולרע. מוכן לכל בדיקה. אנחנו בשלב איסוף הראיות כדי להגיע לאמת. מסתובבים סרטונים שאין להם קשר למציאות. שוטרים הצילו פה חיי אדם".

"הגענו למקום כשהייתה המולה גדולה ועשרות אנשים רצו לכיוון שלנו", סיפר פאראמדיק מד"א, עמרי הוכמן, שהיה מהראשונים להגיע לטפל בנפגעים. "הם צעקו לנו לאן להגיע וסיפרו שיש עשרות אנשים שנפצעו. המראות היו קשים מאוד, עשרות פצועים שכבו סמוך לטריבונה ועל המדרון, ועשרות נוספים התהלכו כשהם סובלים מפציעות שונות".

הוכמן הוסיף וסיפר: "הכוחות הגדולים של ההר התחילו בטיפול רפואי ובביצוע פעולות החייאה, ובעזרת אלונקות חילצנו את הפצועים למרפאות מד"א על ההר, ומשם המשכנו את הטיפול באמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ומסוקים לבתי החולים בצפון הארץ ובירושלים".

לדברי מנכ"ל איחוד הצלה, אלי פולק, "מדובר באסון גדול מאוד עם עשרות רבות של נפגעים. כלל המתנדבים שנמצאים על ההר גויסו לסייע בטיפול ראשוני ופינוי הנפגעים לבתי החולים".

צפיפות גדולה נרשמה כבר בתחילת הערב במתחם ההילולה, במהלכו גדרות קרסו תחת העומס של ההמון. מוקדם יותר קשיש בן 80 התמוטט ופונה לבית החולים במצב קריטי. לפני האסון, כוחות מד"א טיפלו ב-148 בני אדם שנזקקו לטיפול רפואי במתחם, 16 מהם פונו לבית החולים. 

השתתפו בהכנת הידיעה: רובי המרשלג, הדס גרינברג, משה שטיינמץ, דקלה אהרן שפרן ואורלי אלקלעי