אוחנה במירון שעות לפני האסון

אוחנה, התפטר!

במשך כל השנה האחרונה השר היה עסוק לא בשמירה על ביטחון הציבור, אלא בשמירה על ביטחון הפטרון. הוא חירב את אמון הציבור במשטרה ובשיקוליה, כשל בהפעלת הפיקוח על מי שאמור לשמור על ביטחוננו - לפנינו 45 גופות שמעידות על מחדליו
דב גיל-הר, דעה
30 באפריל 2021
22:49
עודכן ב 10:48

אחרי שלוש שעות של הובלת השידור על אסון מירון, ומביתי שנמצא בלוק וחצי מהמכון לרפואה משפטית באבו כביר, כשעשרות המשפחות מוכות היגון כבר מתחילות להגיע ל"מלאכת הזיהוי" – אין מנוס מהסקת המסקנה: השר ל(אי) ביטחון פנים אמיר אוחנה, עליך להתפטר.

התרגלנו שנים ארוכות מדי שתפקיד מיניסטריאלי מתקשר עם כיבודים ומנעמי שלטון. רוטציה נעשית סביב כל כיבוד, וכל מנעם, שחלילה אף אחד מאינסוף הישבנים שמכהנים סביב שולחן הממשלה לא יחמיץ את ההזדמנות להתכבד למשל ולהשקיף על דיוני הקבינט. בימים טרום הקורונה, הייתה שרה שמועמדת לשיא עולמי בנסיעות מיניסטריאליות לחו"ל, בלי שום קשר לתפקידה – אבל מה עם האחריות?

במה התעסק השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ב-12 החודשים מאז שמונה לתפקידו? בבניית הכוח המשטרתי לפיצוח האלימות בחברה הערבית? לא. במינוי מיידי של מפכ"ל קבוע שייקח אחריות ויתחיל להתמודד עם הפשיעה הגואה ומכת החיסולים בעולם התחתון? ממש לא. בקריאת דוחות מבקר מדינה שהזהירו ב-2008, ואח"כ ב-2011 מפני מה שקרה הלילה במירון? כמובן שלא.

אוחנה טרח להתקשר במוצאי שבת לדרעי ו"הביע תמיכתו בדרישה שלא להגביל את העלייה למירון"

נהפוך הוא! אוחנה טרח להתקשר במוצאי שבת מוקדם יותר החודש לשר הפנים אריה דרעי כדי לשוחח עמו בנושא מירון. לא כדי להזהיר מפני השלכות שהיית מאות אלפים במקום צר מלהכיל, אם בגלל קורונה, ולא רק בגללה. לא כדי לבדוק אם השתנה משהו בהר בשנתיים שחלפו מאז ההילולה האחרונה, לא – על פי הודעה לעיתונות שיצאה במוצ"ש בתיאום עם שני השרים - "אוחנה הביע באזני דרעי את תמיכתו המלאה בדרישה שלא להגביל את העלייה למירון".

על פי ההודעה, אוחנה גרס ש"במצב הנוכחי בלתי סביר להטיל הגבלות דווקא על אלו שחפצים להגיע למירון". כל כך טראגי. כך נאמר עוד בהודעה: "השר אוחנה הבהיר כי משטרת ישראל תאפשר כל מתווה שיאושר, וכי הוא סמוך ובטוח שבידי המשטרה לאפשר הגעה בטוחה למירון תוך שמירה על הסדר ועל ביטחונם של ההמונים המגיעים להר כבכל שנה בל"ג בעומר".

במה עוד עסק אוחנה בשבוע האחרון? אנחנו זוכרים היטב. בניגוח היועץ המשפטי לממשלה בישיבה שבה היה שותף לדבר עבירה, במינוי אקוניס לתפקיד שר המשפטים לשעבר. אתמול עוד הספיק אמיר אוחנה "לעמוד מקרוב" על ההיערכות במירון, וליווה את ההודעה בשרשרת תצלומים מדושני עונג עם צמרת המשטרה. "אני מבקש להודות למפכ"ל ולכוחות המשטרה שעבדו קשה מאוד ובמסירות לקיומו של האירוע החשוב — תוך הבטחת הסדר הציבורי ושמירה על שלומם וביטחונם של המשתתפות והמשתתפים הרבים", פרסם – בלי שטרח לרדת לעומקן של התוכניות שהיו, ואולי לא היו.

אוחנה עסוק בשמירה על ביטחון הפטרון וחירב את אמון הציבור במשטרה - לפנינו 45 גופות שמעידות על מחדליך

במשך כל השנה האחרונה היה אוחנה עסוק לא בשמירה על ביטחון הציבור, אלא בשמירה על ביטחון הפטרון, ובניגוח מפגיני מוצ"ש בבלפור (אלפים ספורים, לעומת הרבבות במירון). בהקלטות שפורסמו ביולי בכאן 11 נשמע אוחנה משוחח עם מפקד מחוז ירושלים ידיד ותוהה מדוע המשטרה לא אוסרת את ההפגנות ההמוניות ומבקש לנקוט יד קשה כלפי המפגינים.

אוחנה – חירבת את אמון הציבור במשטרה ובשיקוליה, כשלת בהפעלת הפיקוח על מי שאמור לשמור על ביטחוננו. לפנינו 45 גופות שמעידות על מחדליך – בהם ילדים. התפטר!