אוחנה, רגב, דרעי
צילום: מרים אלסטר, נועם ריבקין ויונתן זינדל, פלאש

ל"חגיגה" הם מיהרו להתייצב מול המצלמות. כשזה הפך לאסון - מתחמקים. איפה הפוליטיקאים?

45 בני אדם סיימו את חייהם במירון – מי אחראי? עדיין לא "מי אשם", אלא מי נושא באחריות? מי היה מעורב בתכנון ואישור האירוע וצריך להגיד היום לציבור: יש לי חלק במה שהתרחש שם על ההר
אסף ליברמן
01 במאי 2021
19:45

45 אנשים סיימו את חייהם במירון – מי אחראי? עדיין לא "מי אשם", אלא מי נושא באחריות? מי היה מעורב בתכנון ואישור האירוע וצריך להגיד היום לציבור: "יש לי חלק במה שהתרחש שם על ההר". כבר בבוקר שאחרי האסון, כמה שעות אחרי שנגמר, התייצב מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא ואמר: הכול עליי.

אני נושא באחריות הכוללת, אומר ניצב לביא, לטוב ולרע. זה סטנדרט ערכי-פיקודי ראוי. אבל מה עם היתר? מה עם נבחרי הציבור שקיבלו את הסמכות, ואיתה גם את האחריות, להיות אמונים על ההילולה במירון?

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה לא אומר ולו מילה אחת על הקשר שלו עצמו לאירוע. הציבור הפקיד בידיו את האמון על תפקוד המשטרה – על תפקוד המפכ"ל, על תפקוד מפקד מחוז הצפון ניצב שמעון לביא, על תפקוד הכוחות בהר והיערכותם לאירוע – אבל הוא לא אומר שום דבר על האחריות שלו. למה? הוא לא חושב שהוא קשור? הוא לא זוכר שהוא עצמו הורה להסיר את המגבלה על מספר המשתתפים? וזה מעניין כי במקרים אחרים השר אוחנה יודע להגיד שיש לו אחריות.

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | האזינו ל"עוד יום"

גם שרת התחבורה מירי רגב ידעה היטב לקשור עצמה לאירוע ולעדכן על פועלה כשזה עוד היה בגדר חגיגה. האם השרה רגב סבורה שיש קשר בין ההמונים שהיא דאגה אישית, מסתבר, לשלוח אל מתחם ההדלקות במירון לבין האסון שנגרם כתוצאה מכך שהמקום צר מלהכיל את אותם המונים? האם היא אומרת לעצמה, לנוכח כל סימני האזהרה לאורך השנים, "איך לא בדקתי האם מערך היסעים נרחב למירון לא יוביל לאסון?" כרגע אי אפשר לדעת מה השרה רגב אומרת לעצמה כי היא לא משתפת את הציבור. למה היא לא לוקחת אחריות? הרי על חגיגות היא יודעת לקחת קרדיט. 

ומה עם דרעי? הוא ממש דרש לבטל את כל ההגבלות על ההגעה למירון

ומה עם השר אריה דרעי? לפני שלושה שבועות הוא דרש – ממש דרש – מהשר אוחנה לבטל את כל ההגבלות על הגעה למירון. בואו נראה ביחד את הודעת לקיחת האחריות של השר אריה דרעי. אה, אין הודעה כזאת, וגם הוא יודע היטב לקחת אחריות כשהוא רוצה.

ואיפה ראש הממשלה, האיש שיודע טוב מכולם לנכס לעצמו הישגים. נתניהו היה שם לאורך כל הדרך. נכנס לתפקידו שנה אחרי דוח המבקר ב-2008 שהתריע, שמע את האזהרות מהקצינים וראשי המועצה הרלוונטיים וכלום. שנה אחרי שנה נתן לדבר הזה להימשך. ואתה אומר לעצמך – נתניהו, רגב, אוחנה – הם באמת לא רואים בעצמם אחראים?

אם לא על האסון הזה, אז על מה הם בעצם אחראים? לשיטתם, מתי הציבור אמור לבוא אליהם בטענות? אם גם אסון כל כך כבד לכאורה לא נוגע לתפקוד האישי של אלה שמנהלים את המדינה הזו, אז למה שימנעו את האסון הבא?