מנכ"ל מנהלת המקומות הקדושים, יוסי שוינגר, בליל ההי
צילום: מנהלת המקומות הקדושים והמשרד לשירותי דת

מנכ"ל המקומות הקדושים, שעתיים לפני האסון: "ילדים כמעט נמחצו"

בשידור חי מההילולה סיפר יוסי שוינגר שנכח באירוע וקבע טרם הטרגדיה: "המפיק האחראי האמיתי בשטח זה משטרת ישראל, ואסור לתת לה לברוח מהעניין הזה" • על דרעי: בזכותו יצאה ההילולה לפועל. הוא נלחם כארי וריכך את הניסוחים בדיון של השרים
אמוץ שפירא
02 במאי 2021
07:43
עודכן ב 13:05

שעתיים לפני האסון הכבד בליל ל"ג בעומר במירון, מנכ"ל מנהלת המקומות הקדושים, יוסי שוינגר, סיפר על ההתרחשות במקום בשידור חי: "ילדים כמעט נמחצו, מחזה לא נעים". שוינגר התראיין במשדר של משרד הדתות מההילולה ואמר: "אנשים חושבים שאם היה דחק - המקומות הקדושים לא התארגנו כמו שצריך. גם אותנו דחפו, והשוטר ידע מי אנחנו ולא כל כך הזיז לו. לידינו עמד חבר כנסת מכובד, וגם אותו דחפו כמו שצריך".

את האחריות לבטיחות הבאים להילולה הטיל מנכ"ל המנהלת על המשטרה עוד קודם. "כל היום אומרים שצריכים מפיק אחראי", הוא טען. "המפיק האחראי האמיתי בשטח זה משטרת ישראל, ואסור לתת לה לברוח מהעניין הזה. אנחנו מתכללים ומתקציבים את הכול, אבל בפועל - בעל הבית פה בשטח, ברמה של בטיחות, זה משטרת ישראל".

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | האזינו ל"עוד יום"

ב-20:33 כתבתי לאשתי: "הכול קרס, אסון בפתח" | רובי המרשלג

מנכ"ל המנהלת שיבח את השר דרעי, ואמר שבזכותו ההילולה יצאה לפועל. "אני הייתי עד אתמול לדיון של שלושה שרים, שדנים עם צמרת משרד הבריאות וכל היועצים המשפטיים", הוא סיפר. "אני לא רוצה להדאיג מה היה קורה אם הרב דרעי לא היה מציל את העסק. הוא נלחם כארי וריכך ניסוח אחרי ניסוח. הנה אנחנו רואים את התוצאות וזכותו רבה עד למאוד".

עוד הוא הוסיף בשידור: "אנחנו כל הזמן נמצאים במתח שכל המערכות יפעלו כמו צריך, שהכל ידפוק. שחס וחלילה איזה ילד של אימא לא יהיה בסכנה להיחנק, שלא ידחקו אותו ויצטופפו סביבו. השקענו המון אנרגיות בזה ולכן אני מייחל שהכול כבר להיות יום אחרי".