-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

"עשיתי מה שיכולתי": האבות שאיבדו את בניהם במירון נפגשו

אביגדור חיות לא הצליח להציל את בנו ידידיה ואת חברו משה לוי באסון במירון. כך נראה המפגש בינו לבין אביו של משה • נחמי, שאיבדה את בעלה: "יהודה לא ענה לטלפון, והלב שלי בישר שזה לא טוב"
איתי שיקמן
02 במאי 2021
10:34
עודכן ב 14:21

ידידיה חיות ומשה לוי, חברים לכיתה, השתתפו בפעם הראשונה יחד בהילולה במירון בל"ג בעומר, אך החגיגה וההתרגשות התחלפו באבל כששניהם נהרגו בהר. אביגדור, אביו של ידידיה בן ה-13, ליווה את השניים להילולה, ולא הצליח להציל אותם. היום (ראשון) הוא פגש לראשונה את אביו של משה ואמר לו: "עשיתי מה שיכולתי". 

מתחילת ההילולה אביגדור, שהגיע לשם עם שני בניו וחברם, זיהה שהאירוע  הופך למסוכן. בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב הוא סיפר: "ראיתי שממש דחוס ושהדברים יוצאים משליטה, קיבלתי החלטה להתפנות יחד עם הילדים". 

האזינו לריאיון המלא עם אביגדור חיות בכאן רשת ב

בדרכם החוצה התחיל לחץ עצום של אנשים. "נשאבנו לתוך ההמון", הוא תיאר. "בשלב מסוים אני והבן הקטן שלי הוטחנו לרצפה. זה היה הרגע שאיבדנו את ידידיה ומשה. כל מי שהיה אחרינו נפל אחד אחרי השני. לא הצלחתי לנשום. אני שומע את הבן שלי צורח 'אבא אני הולך למות'. אני מעודד אותו כשאני בעצמי יודע שהסוף ממש קרוב, אני מאבד תחושה בגוף". 

 ידידיה חיות

בשלב מסוים מגיע שוטר שמנסה לחלץ את אביגדור ובנו הקטן. "הוא לקח את היד שלי ואת היד של הילד ולא הצליח למשוך אותנו", הוא תיאר. "ראיתי אותו מקיא ובוכה בכי תמרורים. את הבן שלי, שמואל, הוא הצליח לשלוף החוצה. אני לא הצלחתי לקום ופינו אותי באלונקה". 

ולאסון הכבד נוספה טעות כואבת כשבהלווייתו של ידידיה בפתח תקווה שהתגלה שהובאה למקום גופה לא נכונה. אביגדור, שהיה אז עדיין בבית החולים, סיפר: "בזיהוי הסופי לפני הקבורה הבינו שהחליפו את הגופה. ידידיה לא ויתר לי, הוא רצה שאהיה בהלוויה שלו". גם אביו של משה לוי, דוד, סיפר על בנו: "שנתיים הוא דיבר על זה שהוא רוצה להגיע למירון, זו הייתה התחנה שלו". 

דניאל צולם זמן קצר לפני שנהרג במירון: "איבדנו מלאך"

דניאל (דוני) מוריס, ההרוג האחרון שהועבר היום מאבו כביר, צולם זמן קצר לפני האסון במירון. הרב שלו מישיבת שלעבים שבה למד, אריה וקסמן, נפרד ממנו היום: "שיידע עם ישראל שאיבדנו בחור שהיה מלאך שהסתובב בינינו. ראינו שהוא מלאך. בחור עם חיוך תמידי על הפנים. בתמונה שצולמה רבע שעה לפני שהוא נלקח מאיתנו, רואים את האור בפנים".

 דניאל מוריס במירון, זמן קצר לפני שנהרג

"אף אחד לא זוכר אותו לא מחייך", המשיך הרב. "תמיד אומר מילה טובה, תמיד צמא לדברי תורה, תמיד משמח את החברים, שכולם אהבו אותו. נגזר מלמלעה שהוא נלקח מאיתנו, ואנחנו נמשיך ללמוד ממנו, ובעזרת השם נקדש שם שמים עוד בעולם הזה, לעילוי נשמתו. ושתמשיך ההשפעה שלו, שנרגיש אותו כאן איתנו". 

"יהודה לא ענה לטלפון, והלב שלי בישר שזה לא טוב"

נחמי רובין איבדה את בעלה יהודה לייב באסון בהילולת ל"ג בעומר במירון. בריאיון לקרן נויבך היא סיפרה היום על הרגעים שהבינה שמשהו רע קרה בהר. "התקשרתי אליו, הטלפון היה זמין והוא לא ענה לי - והלב שלי בישר לי שזה לא טוב. התקשרתי שוב ושוב", היא תיארה. "ביקשתי ממנו בלב 'תיכנס תיכנס', שאני אראה שהמציאות היא אחרת. הרגשתי משוגעת".

האזינו לריאיון המלא עם נחמי רובין בכאן רשת ב

את הבשורה שבעלה נהרג היא קיבלה בשעות הבוקר המאוחרות. "אמא שלי נכנסה לבית ואמרה 'השם נתן והשם לקח', וצרחנו", היא סיפרה. "הוא אהב את החיים וכולם אהבו אותו. הבן שלי לא הבין כל כך מה קורה. הוא שאל אותי למה אבא בטלית. הבת הגדולה ממש מבינה, היא בוכה אבל אומרת שאנחנו נעזור ונתמודד".  

"הרמתי ילדה על הכתפיים, הייתה שם אמא שנכנסה להיסטריה"

שושי שטוב, שהשתתפה בהילולה במירון, סיפרה לאסתי פרז בכאן רשת ב על העומסים האדירים שנחוו גם בצד של הנשים במתחם. "כשניסיתי לצאת העומס היה בלתי נסבל", היא תיארה. "הייתה אישה לפני עם עגלה שנכנסה להיסטריה. היא צעקה 'איפה הבת שלי?' באינסטינקט שמתי את הילדה על הכתפיים והרמתי את התינוק כדי שהיא תוכל להתמודד עם העגלה". 

האזינו לריאיון המלא עם שושי שטוב בכאן רשת ב

שטוב סיפרה שניגשה לעמדת משטרה במקום שלוש פעמים, וביקשה להתריע על האסון שעלול להתרחש. "לא הרגשתי שמישהו מקשיב לי יותר מדי", היא סיפרה. "אנשים ידעו שהמקום הזה מועד לפורענות. הציבור שמגיע להר הוא מובל, הוא הולך אחרי האמונה שלו. אנשים באים ממקום תמים ולצערי הם לא תמיד מודעים לסכנות". 

ישראל, שאיבד את שני אחיו במירון: "מרתיח לראות את הגופים מתנערים"

ישראל אלחדד איבד את שני אחיו באסון - יוסף-דוד בן 18 ומשה-מרדכי בן 12. הבוקר הוא זעם על התנערות של גופים שונים מאחריות על האירוע, ובכללם המשטרה. "בכל מדינה אחרת המפכ"ל כבר היה עושה משהו עם עצמו", הוא טען בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. "פה הכול עובר בשקט". 

האזינו לריאיון המלא עם ישראל אלחדד בכאן רשת ב

אלחדד האשים את השוטרים שנכחו במקום: "אם הם היו מפעילים שיקול דעת לא היינו היום עם 45 הרוגים". על ליל האסון הוא סיפר: "שני האחים שלי החזירו לאבא שלי אח נוסף שהיה איתם, וביקשו ממנו לצאת שוב לאזור של תולדות אהרן. עשר דקות אחרי זה קרה מה שקרה. כל הלילה חיפשתי אותם עם טלפונים לבתי החולים ולכל העולם. רק בן אדם שעבר את זה יכול להבין את הציפייה ושברירי התקווה שהכל יהיה בסדר". 

אלחדד הבין שאחיו כבר לא בין החיים עוד לפני שהגיע לאבו כביר. "כשהיינו ליד המשאית של זק"א בהר מירון - הבנתי שזהו", הוא אמר. על שני אחיו הוא סיפר: "במבט לאחור אתה מבין שהם היו משהו אחר. הם היו נשמות קדושות, טהורות, הם לא היו סתם בחורים".