האסון במירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות

האסון במירון מציב מראה על יחסי הכוחות במדינה, על פוליטיקאים שלוחצים ואז מתחמקים, ועל הבלגן. שלמה רז, לשעבר בכיר במשרד מבקר המדינה – מספר על הכתובת שהייתה על הקיר ועל מי שהעדיף להתעלם
"עוד יום" עם גילי כהן
02 במאי 2021
16:13

האסון במירון, שגבה את חייהם של 45 קורבנות, מציב מראה על יחסי הכוחות במדינה, על פוליטיקאים שלוחצים ואז מתחמקים, על הבלגן, על תרבות ה"סמוך", וגם על הכתובת שאיכשהו תמיד על הקיר. גילי כהן שוחחה עם שלמה רז, דובר מבקר המדינה לשעבר – על הדוחות שיצאו, ועל מי שהעדיף להתעלם.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

רז מספר: "שני הדוחות בנושא ההיערכות לל"ג בעומר בהר מירון - הם פשוט נבואיים. כשעברתי עליהם בעקבות האסון, זה פשוט מצמרר לראות עד כמה הדוחות האלה שמים את האצבע על הבעיות שבאמת קרו".

ב-20:33 כתבתי לאשתי: "הכול קרס, אסון בפתח" | טור מיוחד של כתבנו רובי המרשלג, שהיה באזור האסון בשעות הקריטיות

רז המשיך וציין כי למשרד מבקר המדינה יש נוהל של עריכת דוחות מעקב "אם למבקר ולצוותו יש תחושה או מידע שהתיקונים שנמצאו בדוח שכבר פורסם לציבור לא תוקנו". רז הסביר כי בדוח של 2011 יש שמונה ליקויים מרכזיים שהם כולם חזרה של הליקויים הקודמים - "וזה מגלה לנו הפקרות ממש".

דקה אחרי דקה: ליל האימה במירון

דובר מבקר המדינה לשעבר נזכר: "צעקנו, רבותיי יהיה פה בין 40 ל-70 הרוגים. פניתי לבית המשפט וזאת רק דוגמה אחת. אני יכול לחזור פה על כל הדוגמאות אני חושב למרבה האירוניה שהדוח הפך להיות יותר לא רלוונטי מהרגע שהאסון כבר קרה".

בלעדי: הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון נחשפים