מבקר המדינה

מבקר המדינה: אפתח בבדיקה מיוחדת של האסון במירון

במסיבת עיתונאים אמר מתניהו אנגלמן: "מדובר באירוע שהיה ניתן למנוע. ככל שיעלו ביקורות על אחריות אישית זה יבוא לידי ביטוי בדוח" • במח"ש לא ליוו את הליך הבדיקה הפתולוגית במכון לרפואה משפטית וטרם החלו לגבות עדויות משוטרים
עקיבא ווייס ושלי טפיירו
03 במאי 2021
07:58
עודכן ב 13:51

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הודיע היום (שני) כי יפתח בביקורת מיוחדת לבחינת הנסיבות שהובילו לאסון במירון. במסיבת עיתונאים אמר אנגלמן כי הביקורת תעסוק בשלושה משורים - בחינת ההתנהלות של כלל הגורמים; טיפול בקבר הרשב"י במהלך השנים; ראיה רוחבית איך מסדירים אירועים דתיים בעתיד. "ככל שיעלו ביקורות על אחריות אישית זה יבוא לידי ביטוי בדוח", אמר אנגלמן.

המבקר הוסיף: "מדובר באירוע שניתן היה למנוע אותו. עתה מוטל עלינו לבחון איך ניתן היה למנוע. משרד מבקר המדינה פרסם ב-2008 חוות דעת בנושא מצב קבר הרשב"י והאירועים במירון. ביקורות אלו הצביעו על שורת ליקויים שאם היו באים על תיקונם - היה ניתן למנוע את האירוע הזה".

הכתובת שהייתה על הקיר ומי העדיף להתעלם: האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

ראש מח"ש תעמוד בראשות ועדת הבדיקה

באופן חריג, הוחלט כי מי שעמוד בראש ועדת הבדיקה של המחלקה לחקירות שוטרים לאסון במירון היא ראש מח"ש בעצמה, קרן בר מנחם. שני פרקליטים נוספים ילוו את התהליך. כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב. על הקמת הוועדה הוחלט מיד לאחר היוודע עוצמת האסון.

בשלב זה טרם החלו לגבות עדויות מהשוטרים ומתמקדים בעיקר בפעולות טכניות, כמו תפיסת מצלמות אבטחה, מסמכים ועוד. גורם בכיר במח"ש מגדיר את הבדיקה רגישה ומורכבת, ובשלב זה לא ברור עד כמה יוכלו חוקרי מח"ש לקבל את התמונה הכוללת, נוכח ההגבלה לחקור שוטרים בלבד ולא גורמים נוספים שהיו חלק מתהליך קבלת ההחלטות בהילולה ולאופן שבו החגיגות יצאו אל הפועל.

מפכ"ל המשטרה לשעבר אסף חפץ קורא להקים ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון ואומר כי רק ועדה כזאת תוכל למצות את החקירה של אירוע שבו מעורבות מערכות כה גדולות. בתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב אמר חפץ כי יש לעצור את ההילולות במירון, אפילו למשך כמה שנים, כדי שאירוע כזה לא יישנה עד שיתוקנו הליקויים.

ממצאי המכון לרפואה משפטית: רוב ההרוגים מתו מחנק, לחלקם היו שברים בצלעות

עד עתה, למרות המשמעויות המשפטיות, במח"ש לא ליוו את הליך הבדיקה הפתולוגית במכון לרפואה משפטית, ומהדוחות עולה כי רוב ההרוגים מתו כתוצאה מחנק. לחלקם, על פי הממצאים, נגרמו גם שברים, בעיקר בצלעות. לממצא זה יש משמעות קריטית לעניין הפלילי, נוכח הטענה לדוחק שהוביל לאסון. עם זאת, לפי שעה, דוחות אלה טרם הועברו למח"ש - הגורם היחיד שבודק כיום את נסיבות האסון.

"אין לנו קושיות על ריבנו של עולם"

בעוד ברחבי הציבור הישראלי עולה הדרישה להקמתה של ועדת חקירה לבדיקת המחדלים סביב האסון, במגזר החרדי נסוב השיח, מהאדמו"רים והרבנים ועד העיתונות החרדית הממסדית, בעיקר סביב העניין האמוני.
האדמו"ר מוויזניץ, הרב ישראל הגר, אמר במוצאי שבת בדברים שנשא: “אין לנו קושיות על ריבונו של עולם“. הוא קרא לחיזוק הלבבות הנשברים: "עדיין אין זמן כאשר הלבבות שותתים עדיין דם. כעת הוא הזמן שכל אחד יתכנס לתוך עצמו ויערוך חשבונו עם נפשו ובדק ביתו שלו. 

הרב משה שטרנבוך, ראש אב בית דין ה'עדה החרדית' אמר בדברים שנשא בישיבתו בבית שמש “עיקר החיזוק מוטל עלינו הוא בעניני בן אדם וחברו“. הו קרא לעורר ולהרבות אהבה ואחווה ושלום ורעות. "על כבוד ה' כולנו מתאחדים. יש להתחזק באמונה מהקב"ה שהנהגתו למעלה מהשגתנו, ובוודאי אותן נשמות כבר מילאו תפקידן בזה העולם, אבל צריכים אנו להתעורר לקול השופר ולתקן שורש החטא בין אדם לחברו שעל זה אנו נתבעים בימים אלו ולא לומר שזהו מקרה".

בטור דעה בעיתון 'המודיע' החסידי נכתב: "לא לחכות להקמתה ועדת חקירה ממלכתית ומסקנותיה של מח"ש. לא לצפות לתקנות לשעת חירום של שלטונות ממשלתיים, לפעול מיד לתקנות של בתי דין ההלכתיים אשר ימנעו מצב של באו לידי סכנה".

יתד נאמן הליטאי נכתב "ביהדות הנאמנה לא מחפשים אשם, אלה מבקשים את השם". במאמר מערכת בעיתון 'הפלס' של הפלג הירושלמי, נכתב כי יש "להתמקד בעיקר: על מה עשה השם לנו ככה".