מנדלבליט

לאור עמדת היועמ"ש: גנץ יעלה הצעה לוועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון בממשלה

היועמ"ש: אין מניעה משפטית לוועדת חקירה לאסון. הדרך הטובה ביותר לבירור נסיבות אירוע האסון היא הפקדת החקירה בידי גוף אחד • המפכ"ל: לא אתן למשטרה להיות השעיר לעזאזל • השר אוחנה: גורמים בתקשורת מנסים לתקוע טריז ביני לבין המפכ"ל ומפקד המחוז
גילי כהן
03 במאי 2021
15:52
עודכן ב 18:07

האסון במירון: לאור עמדת היועץ המשפטי לממשלה, שר המשפטים בני גנץ יעלה הצעה לוועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון בממשלה. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סבור שאין מניעה משפטית להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית לבירור האסון במירון. בחוות דעת שפרסם היום (שני) היועץ נכתב כי הדרך המיטבית לבירור נסיבותיו של אירוע האסון ולהפקת הלקחים הנדרשים לשם מניעת הישנותו בעתיד, היא על ידי הפקדת החקירה בידי גוף אחד מכלל, ולא יצירה של ריבוי וביזור מנגנוני בדיקה וחקירה.

בלעדי: הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון נחשפים

בצמרת המשטרה מתנגדים להטלת חקירת אסון מירון על להב 433 ומח"ש שמנהלות כרגע את הבדיקה. זה הרקע לדברים שאמר היום המפכ"ל - לראשונה מול מצלמות מאז האסון: "לא אתן למשורה להיות השעיר לעזאזאל על התנהלות לקויה של מספר רב של גורמים". הבדיקה במח"ש מתקדמת באיטיות וכמו אתמול טרם התקבלו החלטות על זימון קצינים ושוטרים לעדות. במח"ש ובלהב ממתינים להחלטות היועמ"ש - שעלולות להתעכב בשל העובדה שגנץ מבקש להעלות לממשלה החלטה על ועדת חקירה ממלכתית.


מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יעקב שבתאי, קיים היום ישיבה במטה מחוז צפון בנצרת. בפתח הישיבה אמר שבתאי: "כולנו מאוחדים ומלוכדים ומביעים תמיכה אחד בשני, ממני ומטה לכיוון מפקד המחוז, לשוטרים, לאגף התנועה ולכל מי שנטל חלק באירוע". המפכ"ל אמר כי לא ייתן למשטרת ישראל להיות השעיר לעזאזל של אף גורם כזה או אחר על התנהלות לקויה לאורך שנים של מספר רב של גורמים.

"בסוף הכול התנפץ לפתחה של משטרת ישראל שהייתה צריכה להכיל את האירוע הזה לאורך שנים. אין לי ספק שנצא מהמשבר הזה מחוזקים אבל לא נרפה עד שנלמד ונבין מה קרה שם ונפיק את הלקחים במטרה שאירוע כזה לא יקרה פעם נוספת", הוסיף המפכ"ל.

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, הצטרף לישיבה ואמר: ״אני שומע על הניסיון של גורמים בתקשורת לתקוע טריז בינינו: טריז בין המפכ"ל למפקד המחוז, טריז בין המפכ"ל ומפקד המחוז לשר, טריז בין המשטרה לציבור. באתי לומר לכם כאן, בקולי שלי, שאין חיה כזאת. אני נותן גיבוי מלא לממ"ז ולמפכ"ל, שעשו את כל שיכלו, במלוא הרצינות והיסודיות, כדי להיערך להילולא. יחד - נחזק את הציבור ואת השוטרים. יחד - נמשיך לפעול לשלומם וביטחונם של אזרחי ישראל. ויחד - נפעל לחוסנה של החברה הישראלית כולה".

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי קו ההגנה הצפוי של השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, הוא שאין לו סמכות לאשר או לפסול תוכניות. המחלקה לחקירות שוטרים ולהב 433 בודקות כרגע את האסון, אך לא חוקרות.