מבקר המדינה מתניהו אנגלמן

מבקר המדינה הוא מטף הכיבוי של חקירת האסון במירון

גם אחרי 45 לוויות מצמררות איש מהפוליטיקאים לא הסיק מסקנות אישיות • האם שומר הסף המדומה מתניהו אנגלמן יחקור רשלנות של נבחרי ציבור?
מוטי גילת | דעה
03 במאי 2021
18:23

במדינה מתוקנת התקשורת הייתה עוסקת היום בסיפור התפטרותם של השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה; של השר אריה דרעי, של המפכ"ל יעקב שבתאי ושל מפקד המחוז הצפוני, שמעון לביא. במדינה הזאת, שרבים וטובים חולמים עליה, כל הארבעה היו מגיעים לאולפנים, נשאלים שאלות קשות, ונקשרים אל עמוד הקלון הציבורי. התקשורת הייתה "שוחטת" אותם.   

רק שאנחנו לא חיים במדינה מתוקנת. אנחנו חיים במדינת עולם שלישי שגם אחרי 45 לוויות מצמררות, גם אחרי אין סוף סיפורים קורעי לב, איש מהעלובים האלה לא הסיק עדיין מסקנות אישיות. איש לא בעט את עצמו הביתה, כמתבקש ממה שקרה, וביקש סליחה.

הם ירדו עמוק עמוק למקלטים, נאלמו ונעלמו (למעט כמה משפטים של אוחנה ושל ניצב לביא), לא הציעו כמובן להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדלים. חלילה וחס. בדומה לראש הממשלה הם היו רוצים לעמעם את השערורייה, לגמד אותה, לא להפקיד את בדיקתה בידי שופט בית משפט עליון – הכול, רק זה לא. לכן חיפש השלטון מטף כיבוי גדול ומצא אותו במשרד מבקר המדינה.

פתאום נמצא מתניהו אנגלמן, יקירו של נתניהו, שהתנדב לקפוץ לבריכה המזוהמת ולנקות אותה כביכול. פתאום מבקר המדינה הזה התעורר לחיים, התחפש ללוחם אמיץ, וכאילו אמר לנו: אני מסוגל לעשות את העבודה הכי מלוכלכת. אני מקצוען. אני מסוגל עוד להפתיע.

ב-20:33 כתבתי לאשתי: "הכול קרס, אסון בפתח" | טור מיוחד של כתבנו רובי המרשלג, שהיה באזור האסון בשעות הקריטיות

נכון, הוא כאילו הוסיף ואמר לנו, אני בעייתי: עקרתי לעצמי ולכפופים לי את השיניים, סגרתי את האגף לתפקידים מיוחדים, הנחיתי את אנשי הביקורת בדוחות לא לנקוב בשמות גיבורי המחדלים – הרסתי את המוסד הזה עד יסוד. הפכתי אותו לאוויר. נתניהו השיג את מבקשו.  ובכל זאת: אני מסוגל לנהל את החקירה הנפיצה הזאת ללא מורא וללא משוא פנים. אני מסוגל לכתוב את האמת על ראש הממשלה ועל שרים אחרים שתרמו לפי החשד לאסון הנורא. אני מסוגל להצביע על מעשים פליליים, אם אגלה כאלה, ולהעביר אותם לטיפול היועץ המשפטי לממשלה. אני לא מה שאתם חושבים עליו.


אודה על האמת: כאשר מבקר המדינה נשא דברים במסיבת העיתונאים הדרמטית שארגן לעצמו בצהריים – פרצתי בצחוק. צחקתי כי כבר מזמן לא שמעתי בדיחה עצובה כל כך. שומר הסף המדומה יחקור רשלנות של נבחרי ציבור? יחשוף מחדלים שעלולים להפך לכתב אישום פלילי? יטהר את האורווה השלטונית שהוא עצמו תורם כבר זמן רב להשחתה שלה?

עד האסון הבא - האזינו להסכת "עוד יום" עם גילי כהן

צחקתי וריחמתי על האיש כי הוא נטע זר במוסד הזה, כי הוא מנותק מהתפקיד האמיתי שקיבל, כי הוא לא מחובר למלחמה הציבורית שניהלו כמה מקודמיו בשחיתות השלטונית והציבורית. הוא אפילו לא בן דוד רחוק של אחד מהם.

המבקר הזה כל כך שקוף כך שגם אחרון הנאיביים יכול היה לנחש אתמול שמאחורי הבדיקה שלו מסתתר ניסיון נואל לייצר חלופה לוועדת חקירה ממלכתית. ניסיון לייתר חקירת עובדי ונבחרי ציבור בידי המשטרה. ניסיון לפזר כדורי הרגעה, לזרות חול בעיני הציבור, להרדים את מי שבצדק דורשים להפקיד את הנושא בידי שופט בית משפט עליון. ניסיון למנוע מצב שבו יאלצו בכירי מדינה להיחקר בידי ועדת חקירה בראשות אותו שופט.

מי אמור בנסיבות האלה להורות למבקר המדינה לא לקיים נכון לעכשיו את הבדיקה? מי אמור ראשון להסביר לו שבדיקה שלו עלולה לשבש חקירת משטרה? היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. הוא לא עשה את זה, אבל לפחות הודיע היום כי אין מניעה להקים ועדת חקירה ממלכתית.

נמתין להתפתחויות.