בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יום אחרון לשליפת שפנים: מה יעשה נתניהו עד פקיעת המנדט בחצות?

ויתור על המקום הראשון ברוטציה בשביל בנט, ניסיונות קדחתניים לחבר בין רע"ם לציונות הדתית והאופציה של בחירה ישירה: נראה שראש הממשלה השתמש כבר בכל השפנים בניסיון להרכיב ממשלה, ושכעת הקרב זז למוקד אחר - לסכל את העברת המנדט ללפיד
הזווית
04 במאי 2021
07:29

המנדט שנתן הנשיא לנתניהו בניסיון להרכיב ממשלה יפוג הלילה (שלישי) בחצות. האם יש לו שפן אחרון שהוא מתכוון לשלוף מהכובע לפני פקיעת המנדט? כנראה שלא - ראש הממשלה, כך מסתמן, השתמש כבר בכולם.

הקלף המשמעותי האחרון ששלף נתניהו היה קלף הוויתורים, לפני כשבוע, אז יצא בהודעה פומבית שהוא מוכן לוותר על ראשות הממשלה בראשית הקדנציה - ולהיות שני ברוטציה. "מוכן לזוז לשנה מהתפקיד, לא ניתן לשמאל להקים ממשלה" - זה היה המסר ששיגר לבנט וסער.

אתמול חזר שוב על ההודעה הפומבית וחידד אותה, הפעם בהצעה אישית ליו"ר ימינה נפתלי בנט - "אמרתי לבנט שאהיה מוכן להיענות לבקשתו להסכם רוטציה שבו הוא יכהן ראשון כראש ממשלה במשך שנה אחת". בנט סירב לעיני המצלמות: "לא ביקשתי ממנו את ראשות הממשלה, אלא ממשלה - ואת זה לצערי אין לו, כי סמוטריץ' שרף את כל הגשרים".

נראה שאין לראש הממשלה מה לטפח תקוות גם לגבי יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, שהבהיר: "גם תזוזה שלו לשנה לתפקיד ראש הממשלה החליפי אינה מה שמצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורו". אתמול הציב יו"ר ימינה אולטימטום לנתניהו וקרא לו להעביר אליו את המנדט להרכבת הממשלה היום - ולא: "תוקם ממשלה עם יאיר לפיד".

ויש עוד גזרה, זו של רע"ם, גם היא רעועה. בסביבת נתניהו הפעילו לחץ על בכיר רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, להיפגש עם מנסור עבאס. הלחץ עבד, והשניים נפגשו לפני כשבועיים - כך נחשף אתמול בחדשות הערב בכאן 11. למרות הפוש שנתן ראש הממשלה, הרב דרוקמן הכריע שהציונות הדתית תתנגד לכל ממשלה שנשענת על רע"ם.

החשש בגוש המתנגדים מהחוק לבחירה ישירה: אז כן יש עוד תרגיל?

נראה שהקרב של נתניהו הוא כבר לא כדי להרכיב ממשלה, אלא כדי לסכל את העברת המנדט ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד. נתניהו מעריך שלפיד מסוגל להרכיב ממשלה והוא צריך לקבל החלטה דרמטית - אם להעביר היום בחצות את 52 המנדטים שהוא קיבל לידיים של נפתלי בנט, ואז בנט יבקש להרכיב ממשלה בראשותו ולקבל מהנשיא ריבלין את המנדט.

בינתיים, בגוש מתנגדי נתניהו נערכים למה שהם חוששים שיהיה התרגיל הבא, או השפן הבא אם נרצה - שהליכוד יעלה בוועדה המסדרת את החוק לבחירה ישירה של ראש ממשלה. לפי התרחיש שממנו חוששים בגוש המתנגדים, הליכוד יצליח להעביר היום פטור מחובת הנחה לחוק, ינסה לעכב את הנשיא בהטלת המנדט וברביעי בבוקר יעביר את החוק לבחירה ישירה בקריאה השנייה והשלישית - וישראל תצא לבחירות לראשות הממשלה.